-800x800.png)

Autor: Pavel Frček
13.12.2024
Dlaczego kot znakuje?
Hodowcy kotów często spotykają się z problemem „znakowania”. Przyjrzyjmy się wspólnie, co to jest i jak możemy rozwiązać ten problem.
Znakowanie jest najczęściej wykonywane przez kota moczem, ale z tego samego powodu kot również drapie. Oba rodzaje zachowań w naturze służą głównie do oznaczania terytorium, odstraszania „intruzów”, którzy chcieliby na nie wejść i oczywiście są związane z instynktem rozrodczym, gdy kot oznacza terytorium mrucząc i w ten sposób pokazuje swoją gotowość do krycia.
Właścicielom kotów, zwłaszcza tym mieszkającym w mieszkaniach, zachowania te słusznie przeszkadzają. Niektórzy nawet uważają je za „celowe” i podejrzewają kota o robienie tego z przekory lub złośliwości. Tak jednak nie jest - jeśli kot linieje w mieszkaniu, zawsze sygnalizuje nam coś swoim zachowaniem, a do nas należy znalezienie przyczyny i praca nad nią.
Sprawdź stan zdrowia kota
W przypadku znakowania moczem najważniejszą rzeczą jest sprawdzenie, czy jest ono spowodowane problemem zdrowotnym. Koty bardzo często cierpią na problemy z układem moczowym, zwłaszcza jeśli są karmione gorszej jakości karmą, brakuje im ruchu, piją mniej lub są zestresowane. Dlatego pierwszym krokiem musi być sprawdzenie moczu i ogólnego stanu zdrowia kota przez weterynarza. Jeśli wszystko jest w porządku w tym obszarze, możemy zbadać dalej.
Przyczyną mogą być hormony
Najczęstszą fizjologiczną przyczyną znakowania moczem u kotów jest okres zwany mruczeniem, czyli kocia ruja. Problem polega na tym, że okres ten jest zwykle dość długi, występuje wiosną, jesienią, a czasem zupełnie niespodziewanie - kot jest po prostu zwierzęciem, które może rozmnażać się niemal w każdym momencie. Szczególnie u kocurów instynkt ten jest bardzo silny i po osiągnięciu dojrzałości płciowej, co może nastąpić już w wieku około 6 miesięcy, znakowanie jest raczej regułą niż wyjątkiem. Najprostszym rozwiązaniem przeciwko znakowaniu kotów jest zatem kastracja zarówno kotów, jak i kociąt, jeśli nie chcemy ich dalej rozmnażać. W ten pozornie „nienaturalny” sposób zapewnimy naszym kotom dłuższe i spokojniejsze życie oraz zapobiegniemy niechcianym narodzinom kociąt, które nie zawsze znajdują nowy dom.
Sprawdź kuwetę
Jeśli mamy w domu hodowlę kotów, a kastracja nie wchodzi w grę, musimy zastanowić się nad innymi możliwymi przyczynami niepożądanych zachowań. Koty są bardzo czystymi zwierzętami i poprzez znakowanie mogą nam „zasygnalizować”, że z ich kuwetą nie wszystko jest w porządku. Większość kotów jest wrażliwa na używany żwirek i może czuć się bardzo niekomfortowo przy jego zmianie. Jeśli trzymamy więcej niż jednego kota w tym samym gospodarstwie domowym, musimy mieć dla nich wystarczającą liczbę kuwet. Zazwyczaj liczba kuwet jest przynajmniej o jedną większa niż liczba kotów, ale nie jest to regułą. Wiele zależy od tego, jak nasze koty dogadują się ze sobą i na ile są wygodne i hierarchiczne.
Unikaj stresu
To prowadzi nas do kolejnej możliwej przyczyny, a mianowicie stresu - może on być spowodowany każdą zmianą, czy to zmianą środowiska (przeprowadzka), dodaniem ludzi lub zwierząt do gospodarstwa domowego, zmianą racji żywieniowej i wieloma innymi wpływami, których my, ludzie, możemy nie uważać za ważne w danym momencie. Jeśli chcemy pomóc naszemu kotu szybciej poradzić sobie ze stresem, możemy wypróbować sztuczne feromony (dostępne w sprayach u weterynarza) lub jedno z ziół, którym wiele kotów nie może się oprzeć - kocimiętkę, walerianę, majeranek, melisę lub lawendę.
Jak na drapnie?
Jeśli chodzi o drapanie, jest to naturalne kocie zachowanie, które można zaobserwować w naturze zarówno u dużych, jak i małych kotów. Nie służy ostrzeniu pazurów, koty tak naprawdę nie mają potrzeby ostrzenia pazurów, gdyż są one bezpiecznie schowane w futerałach, gotowe do natychmiastowego użycia, a koty co najwyżej od czasu do czasu skubią zębami. Drapanie jest typowym zachowaniem terytorialnym, a głównym (i często jedynym) sposobem, w jaki możemy temu zapobiec, jest odnotowanie obszarów, w których kot najprawdopodobniej będzie próbował drapać, a następnie umieszczenie drapaków w tych obszarach, z których może swobodnie korzystać. Ponownie, musimy mieć kilka takich drapaków w domu i umieścić je w różnych miejscach, jeden nie będzie wystarczający dla naszego pupila.
Inne artykuły

31.03.2025
Rodzaje jaj
Kiedy mówimy „jajko”, większość z nas automatycznie myśli o kurzym jajku. Niewiele osób w pierwszej kolejności myśli o innych rodzajach. Wiemy jednak, że inne ptaki również znoszą jaja - a niektóre z nich są nawet powszechnie dostępne. W sklepach najczęściej spotykane są jaja kurze, gdzieniegdzie pojawiają się jaja przepiórcze. Inne gatunki są raczej rzadkie. W dzisiejszym artykule przyjrzyjmy się zatem, które jaja nadają się do spożycia i czym się od siebie różnią.
Czytaj artykuł
30.03.2025
Hodowla alpak i lam

24.03.2025
Jak obcinać pazury u psa?
Tak jak rosną nam paznokcie, naszym psom rosną pazury. Dlatego tak ważne jest ich regularne przycinanie i pielęgnacja. W przeszłości pielęgnacja pazurów nie była tak ważna, ponieważ psy spędzały więcej czasu na zewnątrz - biegając po ogrodzie, asfalcie lub innych twardych powierzchniach, które naturalnie ścierały ich pazury. Dziś jednak często to już nie wystarcza.
Czytaj artykuł