
Jak rozpoznać, że królik jest chory?
Króliki to bez wątpienia jedne z najpopularniejszych zwierząt domowych. Zwłaszcza rasy karłowate stały się zwierzętami domowymi, które nie tylko uszczęśliwiają nasze dzieci, ale jednocześnie są bardzo łatwe w hodowli i pielęgnacji. Ale jak rozpoznać, że coś jest z nimi nie tak?
Zdrowy królik
Królik jest zwierzęciem towarzyskim, które odpowiednio reaguje na swojego opiekuna lub właściciela (zwłaszcza gdy przynosi mu smakołyk). Obserwuje to, co dzieje się wokół jego wybiegu lub królikarni, nie reagując zbyt pochopnie, bojaźliwie lub wręcz przeciwnie, całkowicie apatycznie. Na dobry stan zdrowia wskazuje gotowość do regularnego przyjmowania pokarmu, dobrej jakości sierść, swobodnie poruszające się uszy oraz czyste oczy i nozdrza. Temperatura ciała królika wynosi od 38,5 do 39,5°C. Samice królików są zwykle doskonałymi płodnymi matkami i, jeśli są zdrowe, bardzo dobrze opiekują się swoimi młodymi.
Jakie są najczęstsze choroby królików?
- Wirusowa krwotoczna choroba królików
Chodzi o bardzo poważną chorobę wirusową królików dzikich i domowych (zające są odporne). Często przebiega bardzo gwałtownie i powoduje śmierć całych stad. Najczęstsze objawy to krwawienie z nozdrzy, trudności w oddychaniu, apatia lub nieskoordynowane ruchy ciała. Jedynym skutecznym środkiem jest szczepienie, które podaje się po raz pierwszy w wieku od 6 do 10 tygodni, a następnie ponowne szczepienie co 6 do 12 miesięcy (w zależności od sytuacji epidemiologicznej).
- Myksomatoza u królików
Myksomatoza jest chorobą wirusową, która jest przenoszona przez chore zwierzę, ale także przez paszę, ściółkę, poidła lub przez zakażone owady (komary). Młode króliki są bardziej podatne na tę chorobę, a także bardziej narażone na śmierć. Głównym objawem jest obrzęk w okolicy głowy i owrzodzenia, które pojawiają się szczególnie na głowie. Najważniejszym sposobem zapobiegania chorobie jest szczepienie, którego schemat jest podobny jak w przypadku wirusowej krwotocznej choroby królików; istnieją również szczepionki kombinowane.
- Kokcydioza
Inna bardzo powszechna choroba pasożytnicza – kokcydioza u królików – atakuje jelita lub wątrobę.
Przenoszona jest głównie z matki na młode. Problem polega na tym, że dorosły królik może być bezobjawowy, podczas gdy zarażone młode często umierają z powodu biegunki lub wyczerpania. Biegunka u królików może być jednak spowodowana między innymi również stresem lub niewłaściwą paszą. Szczególnie u ciężarnych i karmiących samic warto więc podawać leki zapobiegające tej chorobie – Emanox PMX + odpowiednia karma (Królik GOLD FORTE z lekiem).
- Świerzb uszu królika
Świerzb jest wysoce zaraźliwą chorobą pasożytniczą wywoływaną przez roztocza. W przypadku jej stwierdzenia konieczne jest dokładne oczyszczenie i zdezynfekowanie wszystkich miejsc, w których przebywały zarażone zwierzęta – pasożyt przeżywa do trzech tygodni! Chore zwierzęta muszą zostać izolowane, dotknięte obszary można natrzeć olejem parafinowym i podać leki przeciwpasożytnicze. Świerzb uszny królików – na szczęście jego leczenie jest bezpieczne i nie przenosi się na ludzi.
- Problemy trawienne
Takie problemy mogą być spowodowane infekcją lub niewłaściwie skomponowaną dawką pokarmową. Do najczęstszych infekcji należą rotawirusy lub koronawirusy, a najbardziej podatne są osobniki, które jednocześnie cierpią na kokcydiozę (zobacz wyżej). Wysokiej jakości dawka pokarmowa uzupełniona odpowiednimi preparatami z zakresu witamin i minerałów jest bardzo ważna.
- Niedobór witamin lub minerałów
Niedobór tych substancji prowadzi do większej podatności na wszystkie wyżej wymienione choroby, obniżonej płodności, problematycznego zachowania samic (zjadanie młodych lub zaniedbywanie ich opieki), a u osobników przeznaczonych na tucz do powolnego wzrostu i przyrostu masy ciała.
- Stale rosnące zęby
Kolejną rzeczą, o której musimy pamiętać, jest to, że królikom przez całe życie rosną zęby, i to około 1 cm miesięcznie. Dlatego dla królików bardzo ważne jest, aby miały możliwość regularnego ścierania zębów za pomocą pokarmu. Najlepsze jest objętościowe pożywienie bogate w błonnik, czyli przede wszystkim siano. Jeśli karmimy króliki granulowanym pokarmem, jest to oczywiście w porządku, ale siano powinno być podawane jako uzupełnienie diety, ewentualnie można umożliwić królikom obgryzanie gałązek drzew. Granulki same w sobie są miękkie. Nie należy dodawać suszonego pieczywa – nie nadaje się do ścierania zębów, a wręcz przeciwnie, może zaburzyć naturalną mikroflorę jelitową i procesy trawienne. Latem warto podawać zielonki oraz twarde warzywa. Przerośnięte zęby mogą znacząco utrudniać pobieranie pokarmu, a tym samym wpływać na użytkowość, a jeśli problem nie zostanie rozwiązany, mogą prowadzić nawet do śmierci zwierzęcia.
Podsumowanie
Najważniejsze środki zapobiegawcze dla zapewnienia dobrego stanu zdrowia królików:
- idealne pomieszczenia hodowlane (klatka dla królików, wybiegi), ich regularne czyszczenie i dezynkfekjca.
- regularna wymiana ściółki
- jakościowa dobrze dostępna karma
- zapewnienie dostępu do wody
- uzupełnianie witamin i minerałów
- szczepienie przeciw najczęstszym chorobom infekcyjnym.
- ograniczenie stresu zwierząt przeciw najczęstszym chorobom.
Inne artykuły

31.03.2025
Rodzaje jaj
Kiedy mówimy „jajko”, większość z nas automatycznie myśli o kurzym jajku. Niewiele osób w pierwszej kolejności myśli o innych rodzajach. Wiemy jednak, że inne ptaki również znoszą jaja - a niektóre z nich są nawet powszechnie dostępne. W sklepach najczęściej spotykane są jaja kurze, gdzieniegdzie pojawiają się jaja przepiórcze. Inne gatunki są raczej rzadkie. W dzisiejszym artykule przyjrzyjmy się zatem, które jaja nadają się do spożycia i czym się od siebie różnią.
Czytaj artykuł
30.03.2025
Hodowla alpak i lam

24.03.2025
Jak obcinać pazury u psa?
Tak jak rosną nam paznokcie, naszym psom rosną pazury. Dlatego tak ważne jest ich regularne przycinanie i pielęgnacja. W przeszłości pielęgnacja pazurów nie była tak ważna, ponieważ psy spędzały więcej czasu na zewnątrz - biegając po ogrodzie, asfalcie lub innych twardych powierzchniach, które naturalnie ścierały ich pazury. Dziś jednak często to już nie wystarcza.
Czytaj artykuł