Jak dostosować hodowlę kur do wiosny?
To pora roku, w której przyroda budzi się do nowego życia, więc jest to dobry czas na przygotowanie kur do wiosny. Właściwa opieka nad kurami nawet w tym czasie może mieć wpływ na ich zdrowie, produkcję jaj i ogólne zadowolenie. Na co zwrócić uwagę i o czym nie zapomnieć podczas przygotowań?
Czyszczenie kurnika
Wiosenne porządki są niezbędne, więc poświęć im dużo uwagi. Przez zimę kury przebywały głównie w kurniku, więc należy dobrze oczyścić środowisko. Zmień ściółkę, wyczyść kurniki, wyczyść grzędę i sprawdź, czy kurnik nie wymaga naprawy. Poidła i karmidła również wymagają czyszczenia i dezynfekcji. Wystarczy włożyć je do gorącej wody ze środkiem dezynfekującym, a następnie pozostawić do dokładnego wyschnięcia. Można również zdezynfekować cały kurnik. Przeczytaj więcej o czyszczeniu kurnika w artykule "Czyszczenie i dezynfekcja kurnika".
Ochrona przed zmienną pogodą
W okresie wiosennym nie zaskoczy nas typowa zmienna pogoda. Nawet gdy wydaje się, że zima już się skończyła, poranne przymrozki nie są rzadkością. A jak na zmiany pogody reagują kury? Należy przygotować je na te zmiany i zapewnić im odpowiednią ochronę przed deszczem, wiatrem i wspomnianymi niskimi temperaturami. Upewnij się również, że ich otoczenie jest dobrze izolowane. Szczególnie ciepło należy zapewnić pisklętom, ponieważ są one bardzo wrażliwe w ciągu pierwszych kilku tygodni.
Żywienie
Wraz z nadejściem wiosny zmieniają się potrzeby kur. Zmiany zachodzą również w diecie, którą należy dostosować. Aby uniknąć odwodnienia wraz ze wzrostem temperatury, konieczne może być zwiększenie ilości podawanej wody. Jednocześnie zaleca się dostosowanie składu paszy tak, aby zawierała większą ilość białka i wapnia. Te składniki odżywcze wspomagają produkcję jaj i ogólną witalność kur. Naturalne pokarmy, takie jak chrząszcze, robaki i rośliny odpowiednie dla kur, takie jak mniszek lekarski i zielona trawa, również zaczynają pojawiać się na wybiegu. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat zmian w diecie, przeczytaj nasz artykuł "Czy kury potrzebują zmiany diety na wiosnę?".
Pielęgnacja
Pasożyty, które lubią osiedlać się w domu kur lub w ich piórach, również ożywają. Popiołowanie służy jako naturalne zapobieganie pasożytom u kur. Zapewnij im więc odpowiednią przestrzeń, w której będą mogły utrzymać swoje pióra w czystości.
Po zimie sprawdź ogólny stan zdrowia swoich kur. Sprawdź, czy są wolne od pasożytów wymienionych powyżej lub wykazują oznaki choroby lub urazu. Jeśli tak, należy działać szybko, aby zminimalizować ryzyko rozprzestrzeniania się infekcji.
Przygotowanie do wylęgu
Wylęg piskląt jest również związany z tym okresem. Przygotuj odpowiednie miejsca lęgowe i zapewnij niezbędne warunki do pomyślnego wyklucia.
Wiosna przynosi nową energię do życia i nowe wyzwania. O tej porze roku konieczne jest dostosowanie kur i ich pomieszczeń, aby zapewnić im zdrowie, dobre samopoczucie i produkcję jaj. Odpowiednia opieka nad drobiem sprawi, że będzie się on dobrze rozwijał i przynosił maksymalne korzyści.
Inne artykuły
31.10.2024
Jakie są rodzaje mleka?
Istnieje mnóstwo rodzajów mleka na pewno często się zastanawiacie nad tym, które jest to najlepsze. Wygody i niewygody nie tylko mleka krowiego ale i innych rodzajów, zobaczymy w artykule poniżej.
Czytaj artykuł30.10.2024
Jak przygotować ogród do zimy
Zima już puka do naszych drzwi, drzewa na zewnątrz lśnią wszystkimi kolorami, więc najwyższy czas rozpocząć przygotowywać ogród na chłodny okres, aby na wiosnę znów obudził się pełen urody. Jak powinien wyglądać przygotowany ogród na zimę i jak pomóc roślinom przetrwać tę porę roku bez szkód?
25.10.2024
Czy koń musi nosić buty?
Podkowy, których użycie sięga starożytności, są uważane za niezbędną część wyposażenia konia. I chociaż od czasów starożytnych były one kojarzone z regularną pielęgnacją kopyt i ich ochroną, w ostatnich dziesięcioleciach narasta debata na temat konieczności ich stosowania. O co więc chodzi z różnymi rodzajami butów dla koni?