Czyszczenie i dezynfekcja kurnika

Autor: Juraj Korim

22.02.2024

Czyszczenie i dezynfekcja kurnika

Tak jak sprzątamy nasz dom, tak samo musimy dbać o kurniki. Zapobiegnie to rozwojowi pasożytów, które mogłyby zaatakować kurnik i stworzy idealne środowisko dla kur. Nie lekceważ czyszczenia i dezynfekcji, wyniki z pewnością znajdą odzwierciedlenie w zniesionych jajach, a przede wszystkim w zdrowiu kur.


Jak często czyścić kurnik?

Kompletne czyszczenie i dezynfekcję kurnika należy przeprowadzać co najmniej dwa razy w roku. I właśnie teraz, gdy kurnik jest przygotowywany do nowego sezonu, czas zabrać się do pracy. Raz w tygodniu powinno odbywać się małe sprzątanie kurnika, które obejmuje czyszczenie obudowy kurników, czyszczenie grzęd i oczywiście nową ściółkę. Nie zapomnij o tej w gnieździe niosek. Zawsze czyść karmidła podczas wymiany wody i czyść je, gdy są widocznie zabrudzone, najlepiej co najmniej raz w tygodniu.


Dezynfekcja kurnika

Jak już napisano, powinniśmy dezynfekować dwa razy w roku, ale także za każdym razem, gdy zaczynamy hodować nowe kury. Jak przebiega taka dezynfekcja i czym dezynfekować kurnik?


Najpierw usuń wszystko, co możesz z kurnika i dokładnie oczyść go z pajęczyn i kurzych odchodów. Jako środka dezynfekującego użyj Savo lub środka do dezynfekcji powierzchni przeznaczonego do czyszczenia pomieszczeń dla zwierząt. Alternatywnie można wybielić kurnik wapnem. Wymieszaj wodorotlenek wapnia z białą farbą w stosunku 2:1, a następnie nanieś pędzlem na ściany i poczekaj do całkowitego wyschnięcia. Powtórz proces dla lepszego efektu. Do zwalczania trzmieli można użyć ukierunkowanego preparatu Trzmiel Stop, który działa zapobiegawczo, ale także zabija trzmiele w już zaatakowanym środowisku.


Nie zapomnij zdezynfekować przedmiotów takich jak poidła, karmniki i gniazda. Po dezynfekcji spłucz je gorącą wodą i pozostaw na słońcu do wyschnięcia lub dokładnie wysusz.

Gotowe!

I to by było na tyle. Pamiętaj, że podczas dezynfekcji kury powinny znajdować się w bezpiecznej odległości, aby uniknąć obrażeń. Kiedy po wszystkim wpuścisz je do lśniącego kurnika, będą zachwycone. 

Inne artykuły

Klucz do udanych zbiorów

06.09.2024

Klucz do udanych zbiorów

Sierpień to radosny okres zbiorów dla ogrodników, ale jest to również bardzo pracowity czas. Ogrody zaczynają zapełniać się świeżymi owocami i warzywami czekającymi na zebranie i przetworzenie. To również sprawia, że ten ostatni miesiąc lata jest miesiącem obfitości. Jednak nawet w ogrodach najbardziej doświadczonych ogrodników rzeczy nie zawsze wyglądają tak idealnie, jak nam się wydaje. 

Czytaj artykuł
Czy zwierzęta mogą ulec poparzeniu słonecznemu latem?

04.09.2024

Czy zwierzęta mogą ulec poparzeniu słonecznemu latem?

Lato jest pełne zabawy i przygód. Ale istnieją również różne zagrożenia związane z upałami. I to nie tylko dla nas, ale także dla naszych zwierząt. Podczas gdy rutynowo chronimy się przed promieniami słonecznymi za pomocą kremów z filtrem, kapeluszy i okularów przeciwsłonecznych, często zapominamy, że nasze zwierzęta również mogą być zagrożone. 

Czytaj artykuł
Dlaczego pies zjada dziwne rzeczy?

30.08.2024

Dlaczego pies zjada dziwne rzeczy?

Już się kiedyś spotkaliście z tym, że Wasz pies zjadał naprawdę dziwne rzeczy, jakimi są kamienie, chusteczki papierowe albo też odbyt? Powody tego niezwykłego zachowania psów mogą być różnorodne - od zdrowotnych problemów aż po znudzenie. Chodźcie z nami spojrzeć, dlaczego Wasz pies żre dziwne rzeczy.

Czytaj artykuł

KONKURS: Zapisz się do naszego newslettera

i otrzymaj paszę uzupełniającą ACIDOMID.