Czego należy dopilnować przed rozpoczęciem pszczelarstwa?
Pavel Frček

Autor: Pavel Frček

12.03.2024

Czego należy dopilnować przed rozpoczęciem pszczelarstwa?

Zastanawiasz się nad hodowlą pszczół, ale nie wiesz jak zacząć i z czym to się wiąże? Nie jest to łatwe hobby, ale przyjemność z robienia własnego miodu jest tego warta. Przyjrzyjmy się, jak zostać pszczelarzem i co należy przygotować przed rozpoczęciem działalności.


Po pierwsze, upewnij się, że nie jesteś uczulony na pszczoły. Jest prawie pewne, że zostaniesz użądlony przez jedną z nich. W takim przypadku zazwyczaj występuje obrzęk w miejscu użądlenia i ból, który ustępuje po około dziesięciu minutach. Nawet jeśli alergia nie zostanie potwierdzona, należy mieć pod ręką lek przeciwhistaminowy na wypadek, gdyby reakcja była nietypowa.


Przed rozpoczęciem pszczelarstwa ważne jest również poznanie życia pszczół i ich potrzeb. Informacje można uzyskać z książek na temat pszczelarstwa, z różnych kursów szkoleniowych lub zasięgnąć porady innych pszczelarzy. Ta podstawowa wiedza pomoże ci lepiej zrozumieć potrzeby pszczół i ułatwi opiekę nad nimi.

Kiedy powinienem zacząć?

Wiosna to najlepszy czas na założenie kolonii. To właśnie wtedy pszczoły są najbardziej aktywne, a natura jest również najbardziej aktywna - kwiaty i drzewa zaczynają kwitnąć, zapewniając mnóstwo zasobów. Jeśli zamierzasz pozyskać swoich małych pomocników latem lub jesienią, musi to być silna kolonia lub kolonia czerwiu z młodą królową.


Gdzie umieścić pszczoły?

Jeśli masz już wystarczającą wiedzę, musisz wybrać odpowiednie miejsce do umieszczenia uli. Są one najlepiej zorientowane w kierunku południowo-wschodnim do wschodniego. Rano dom pszczół powinien być nasłoneczniony, natomiast po południu powinien znajdować się w cieniu. Ważne są również warunki pogodowe i opady deszczu. Obszar wokół ula powinien mieć dostęp do wody i roślin miododajnych, ale powinien być również wystarczająco daleko od miejsc, w których często przebywają ludzie.


Jaki sprzęt wybrać?

Wspomniany wcześniej ul to podstawa. Nie bój się skonsultować z doświadczonymi pszczelarzami, którzy z przyjemnością doradzą Ci odpowiednie wymiary. Rozmiar ramek i dodatków jest różny. W Polsce najczęściej stosowanym rozmiarem ramki jest 39x24 cm. Zdecydowanie nie zalecamy kupowania starych uli od innych pszczelarzy. Mogą one być źródłem różnych chorób i mogą mieć wpływ na kolonię.


Żaden pszczelarz nie powinien być bez stroju ochronnego. Najważniejszą rzeczą jest zaopatrzenie się w czapkę lub kaptur. Idealny jest również kombinezon pszczelarski z gumkami na rękach i nogawkach, które zapobiegają przedostawaniu się pszczół pod ubranie. Specjalne rękawice nie są absolutnie konieczne, ponieważ można łatwo stracić czucie w dłoniach i zgnieść pszczołę. W takim przypadku inne pszczoły mogą rzucić się na Ciebie. Jednak zawsze dobrze jest mieć ich w pobliżu.


Dymiaczka jest również ważnym elementem wyposażenia, którego można użyć do uspokojenia pszczół. Gdy tylko poczują dym, uciekają do plastrów miodu. Przy każdej wizycie w ulu przyda się również rozpórka. Za pomocą tego narzędzia można łatwo oddzielić części ula, które pszczoły scementowały propolisem lub woskiem.


Gdy nadejdzie twoja kolej na zbieranie miodu, z pewnością skorzystasz z widelca do odsklepiania, sitka do miodu i miodarki. Zakup wysokiej jakości sprzętu pszczelarskiego sprawi, że praca z pszczołami będzie łatwiejsza i bezpieczniejsza.

Ile uli kupić?

Początkującym zaleca się rozpoczęcie od 3-5 uli. Jeśli jest tylko jeden, powstaje nadmierna opieka, która nie jest idealna. Nawet pszczoły potrzebują odpoczynku. W przeciwnym razie jest mniej zmartwień, a jednak nie jest jasne, gdzie najpierw skoczyć. Oba przypadki mogą prowadzić do śmierci małych pszczół. Najlepiej jest uzyskać pszczoły w formie separacji od jednego z hodowców. Przy wyborze należy zwrócić uwagę na ich zdrowie i jakość genetyczną.


Jakie są moje obowiązki?

Czy wszystko jest na swoim miejscu? Musisz również zgłosić liczbę rodzin pszczelich i lokalizację pszczół na Powiatowy Inspektorat Weterynarii. Służy to również jako rejestracja nowego pszczelarza. Zalecamy skonsultowanie się z lokalnymi pszczelarzami lub skorzystanie ze wsparcia Stowarzyszenia Polskich Pszczelarzy.


Na koniec należy pamiętać o regularnej kontroli i pielęgnacji pszczół. Miej oko na stan pszczół, zapasy miodu i upewnij się, że ul jest w dobrym stanie. Regularna opieka minimalizuje ryzyko chorób i zwiększa produktywność kolonii. Hodowla pszczół dla początkujących może być wyzwaniem, ale przy odpowiednim nastawieniu, cierpliwości i uczeniu się na błędach, można spodziewać się słodkich nagród w postaci własnego miodu i kojącego hobby.

Inne artykuły

Jak przygotować królika do zimy?

19.11.2024

Jak przygotować królika do zimy?

Pomimo tego, że króliki są dosyć wytrzymałe zwierzęta, zima przynosi pewne wyzwania również dla królików, tak dla nas. Żeby przetrwać zimę w zdrowiu i komforcie, trzeba im nagotować odpowiednie środowisko i wymijać rzeczy, które króliki nie lubią. W dzisiejszym artykule się popatrzymy na to, jak dbać o króliki i jak by miały wyglądać przygotowania do zimy i do chłodnej pogody.

Czytaj artykuł
Czy psy mogą jeść kości?

15.11.2024

Czy psy mogą jeść kości?

Na pewno słyszeliście, że psy nie powinny jeść kości. Z drugiej strony, niektórzy uważają, że kości im nie szkodzą. Prawda leży w pośrodku, dlatego przyjrzyjmy się, jakie kości psy mogą bezpiecznie spożywać.

Czytaj artykuł
Jak chronić łapki pieska w zimie?

13.11.2024

Jak chronić łapki pieska w zimie?

Zimowe zabawy kochają nie tylko dzieci, ale również nasi czworonodzy przyjaciele. Jednocześnie mroźna i chłodna pogoda przynosi problemy dotyczące łapek psich. Pielęgnacja o nie jest w takim razie nieodłączna część tego okresu. śnieg sól, i niskie temperatury mogą spowodować duże obciążenia, podrażnienia skóry, pękanie, ból łapek. W takim razie jak o nie dbać? 



Czytaj artykuł

KONKURS: Zapisz się do naszego newslettera

i otrzymaj paszę uzupełniającą ACIDOMID.