Witaminy dla drobiu
Pavel Frček

Autor: Pavel Frček

18.10.2024

Witaminy dla drobiu

Podczas hodowli drobiu warto pamiętać, że jeśli chcemy osiągnąć maksymalną wydajność, nasze ptaki muszą być dobrze odżywione, zdrowe i zadowolone. Większość hodowców zapewnia swoim kurom, kaczką, gęsią lub innym przedstawicielom domowego drobiu zrównoważoną dawkę pokarmową, odpowiednią ilość ruchu na świeżym powietrzu oraz regularnie czyszczone i utrzymywane urządzenia hodowlane. Jednak jeśli chcemy zrobić wszystko, co możliwe, warto pomyśleć także o regularnym uzupełnianiu diety o wysokiej jakości witaminów i minerałów dla niosek. Przeczytaj nasz artykuł, w którym opowiemy, jak uzupełniać wapń i inne witaminy u kur, o których nie powinieneś zapomnieć. 

Czym są witaminy?

Witaminy to organiczne związki niezbędne do prawidłowego funkcjonowania całego organizmu ludzi i zwierząt. Uczestniczą w różnorodnych procesach metabolicznych w ciele, pomagając zapewnić prawidłowe działanie układów, zdrowy rozwój i wzrost, a także optymalny stan zdrowia, odporność na choroby, co przekłada się na wydajność. Witaminy dzielimy na rozpuszczalne w wodzie (witaminy z grupy B oraz witamina C) i rozpuszczalne w tłuszczach (witaminy A, D, E i K). Dodajemy je więc do wody lub do dawki pokarmowej.

Zawartość witamin w paszy

Zawartość witamin w poszczególnych rodzajach paszy jest różna i zależy nie tylko od składu, ale także od przechowywania paszy. Witaminy dla kur rozpuszczalne w wodzie są łatwiej degradowane, zwłaszcza pod wpływem wysokich temperatur i światła podczas niewłaściwego przechowywania, podczas gdy witaminy rozpuszczalne w tłuszczach są ogólnie bardziej stabilne. Ich zawartość ma związek nie tylko z ogólną jakością odżywczą paszy i konkretnej dawki pokarmowej, ale także ze zmianami składu paszy w ciągu roku. W okresie zimowym potrzeba uzupełniania witamin jest zawsze znacznie większa niż wiosną i latem.

Jakie witaminy są najważniejsze dla kur?

Drób potrzebuje witaminy rozpuszczalne w tłuszczach, szczególnie witamin A i D. Witamina D, wspólnie z wapniem i fosforem, odpowiada za jakość skorupy jajka, wpływa na produkcję jaj i wzrost kur. U kur i innych hodowlanych ptaków dodajemy również witaminy z grupy B, ponieważ w przeciwieństwie do przeżuwaczy, nie są w stanie wytworzyć ich w wystarczających ilościach w swoim układzie pokarmowym. Dla niosek szczególnie ważne są biotyn, ryboflawina i kwas foliowy. Doskonałym źródłem tych witamin są drożdże piwne.

Jakie są najczęstsze objawy niedoboru witamin u drobiu?

  • Zaburzenia wzrostu i rozwoju młodych osobników 
  • Krzywica (choroba kości)
  • Skłonność do infekcyjnych chorób i chorób pasożytniczych 
  • Wolne przyrosty masy ciała 
  • Zmniejszona produkcja jaj 
  • Zła wylęgowość 
  • Niska jakość skorupy jaj 
  • Obniżona zawartość witamin w jajach przeznaczonych do spożycia przez ludzi 
  • Objawy kanibalizmu
  • Wypadanie piór i ich niska jakość
  • Zapalenia skóry wokół dzioba i oczu lub na łapach

Kiedy ważne jest dodawanie witamin do codziennej diety?

  • Zdecydowanie w przypadku objawów niedoboru witamin wymienionych powyżej, ale także w okresie zimowym
  • U wysoko wydajnego drobiu, niezależnie od tego, czy jest hodowany na jaja, czy na mięso 
  • U drobiu w czasie pierzenia 
  • W okresie zwiększonego stresu (np. podczas przenoszenia do innych pomieszczeń, zmiany liczby hodowanych osobników w stadzie)
  • W czasie trwającej choroby oraz rekonwalescencji po niej 

Jak dawkować witaminy?

Wybierając witaminy dla drobiu, pamiętajmy, że mniej czasami znaczy więcej. Ważne jest, aby wybrać produkt wysokiej jakości i podawać go regularnie. Podczas dawkowania należy kierować się instrukcją producenta, ponieważ w przypadku niektórych witamin (rozpuszczalnych w tłuszczach) istnieje ryzyko przedawkowania, które może mieć podobne objawy do hipowitaminozy.

Inne artykuły

Jak znakować zwierzęta gospodarskie?

29.11.2024

Jak znakować zwierzęta gospodarskie?

Jeśli chcesz zostać hodowcą zwierząt gospodarskich, ważne jest, aby wiedzieć, które zwierzęta muszą być oznakowane i w jaki sposób. Kwestia ta została szczegółowo opisana w ustawie o hodowcach i rozporządzeniu wykonawczym do niej - rozporządzeniu w sprawie znakowania zwierząt.

Czytaj artykuł
Jak wygląda przeziębienie u psa?

27.11.2024

Jak wygląda przeziębienie u psa?

U ludzi przeziębienie jest częstym problemem zdrowotnym, kojarzonym przede wszystkim z jesienią i zimą. Ale co z naszymi zwierzętami? Czy pies może przeziębić się tak jak ludzie?


Odpowiedź jest prosta, tak, może, ma nawet przeziębienia podobne do ludzkich. Przyjdź i przekonaj się z nami, jakie objawy obserwować u psów i jak dbać o swojego zwierzaka, jeśli zauważysz u niego objawy przeziębienia

Czytaj artykuł
Jakie zioła są odpowiednie dla zwierząt?

25.11.2024

Jakie zioła są odpowiednie dla zwierząt?

Wiele osób chętnie sięga po zioła lecznicze w przypadku mniej poważnych problemów zdrowotnych. Nie każdy jednak wie, że niektóre z tych ziół można stosować także u naszych zwierzęcych przyjaciół. Zaobserwowano nawet wypasane zwierzęta hodowlane i udowodniono, że samodzielnie wybierają określone rodzaje ziół, jeśli mają problemy zdrowotne. 


Czytaj artykuł

KONKURS: Zapisz się do naszego newslettera

i otrzymaj paszę uzupełniającą ACIDOMID.