
Terapia z udziałem zwierząt
Zwierzęta mogą być trzymane nie tylko w celach gospodarczych lub jako zwykłe zwierzaki domowe, ale wiele z nich jest obecnie wykorzystywanych również do celów terapeutycznych. Istnieje wiele badań, które wykazały pozytywny wpływ obecności zwierzęcia na zdrowie psychiczne i fizyczne człowieka. Efekty zooterapii lub animoterapii są bardzo zróżnicowane i zależą od tego, jakie zwierzę pomaga nam poczuć się lepiej.
Terapia z udziałem psa
Chyba najbardziej powszechną i znaną gałęzią zooterapii jest kanisterapia, czyli terapia z udziałem psa, która wykorzystuje pozytywny wpływ psa na zdrowie i samopoczucie człowieka. Jej najprostszą formą jest właśnie trzymanie psa w domu. Właściciele psów są w lepszej kondycji fizycznej dzięki spacerom, które regularnie odbywają ze swoim psim przyjacielem. Ruch na świeżym powietrzu pomaga zmniejszyć ryzyko otyłości, zawału serca, cukrzycy i innych chorób cywilizacyjnych, które są ściśle związane z brakiem ruchu. Ponadto wykazano, że obecność psiego towarzysza zmniejsza poziom hormonów stresu, a z kolei zwiększa poziom endorfin, oksytocyny i dopaminy.
Specjalnie wyszkolone psy terapeutyczne mają bardzo szeroki zakres zastosowań – nadają się do przedszkoli, aby pomóc dzieciom zrozumieć zachowanie psów i uniknąć ryzyka ataku przez nieznanego psa. Mogą również pomóc dzieciom i dorosłym z niepełnosprawnością umysłową lub sensoryczną, mogą znacznie poprawić zdrowie psychiczne osób cierpiących na depresję, a także przynoszą radość osobom starszym, które mogą czuć się opuszczone, samotne lub stracić sens życia. Większe rasy psów mogą również wspierać rehabilitację pacjentów z problemami układu mięśniowo-szkieletowego poprzez swoją obecność i temperaturę ciała.
Terapia z udziałem kota
Nie tak powszechna, ale mimo to również bardzo przydatna, jest felinoterapia lub terapia z udziałem kota. W przypadku korzystania z kotów, a tym samym kototerapii, bardzo ważne jest oszacowanie, który kot nadaje się do tej aktywności. Koty mogą mieć trudności z nawiązywaniem kontaktu z obcymi, często nie lubią podróży i zmian otoczenia, a także mogą reagować nieprzewidywalnie, jeśli są przestraszone lub zestresowane. Jeśli jednak znajdziemy kota, który lubi tę aktywność, wówczas terapia z kotem jest niezwykle przyjemna i korzystna. Obecność kota terapeutycznego łagodzi stres, wywołuje relaks i odprężenie, obniża ciśnienie krwi, rozgrzewa chore miejsca, a wibracje kociego mruczenia pomagają nawet uruchomić procesy gojenia w tkankach miękkich i kościach (co koty wykorzystują, gdy same są ranne lub chore). Terapia z udziałem kotów jest z powodzeniem stosowana u chorych dzieci i osób starszych w domu lub w ośrodkach opieki.
Terapia z udziałem konia
Hipoterapia z powodzeniem wykorzystywana jest nie tylko w naszym kraju, ale także za granicą do rehabilitacji układu ruchu dzieci urodzonych z różnego rodzaju niepełnosprawnościami, ale także po urazach kręgosłupa (nie chodzi tu tylko o jazdę na koniu, jak mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka). W rzeczywistości w tego typu terapii z udziałem zwierząt pracuje się z ruchem całego ciała konia. Hipoterapia wykorzystuje specjalnie wyszkolone konie lub kuce, które muszą być absolutnie spokojne, łatwe w obsłudze i nie wykazywać żadnych elementów agresji lub impulsywności. Przy spełnieniu tych warunków ten rodzaj zooterapii jest bezpieczny, bardzo skuteczny, a efekty mogą być zaskakujące. Konie są również wykorzystywane w terapii dzieci i dorosłych z depresją, fobiami lub zaburzeniami zachowania. Sama ich obecność pomaga tym osobom z ich problemami psychologicznymi, a zagraniczne badania wykazały nawet porównywalną skuteczność tej terapii z udziałem zwierząt z farmakoterapią (leczeniem farmakologicznym).
Inne zwierzęta i terapia?
Terapia z wykorzystaniem innych zwierząt, czy to kóz, gryzoni, fretek czy ptaków, jest stosunkowo mniej powszechna. Taki rodzaj terapii nie ma jeszcze spójnej metodologii, ale obecność prawie każdego zwierzęcia, którego klient się nie boi, wydaje się przynosić korzyści fizyczne i psychologiczne. Hodowcy wszelkiego rodzaju zwierząt z pewnością mogą wielokrotnie potwierdzić to doświadczenie, a nasi zwierzęcy przyjaciele z nawiązką nadrabiają miłość i troskę, jaką nam dają!
Inne artykuły

31.03.2025
Rodzaje jaj
Kiedy mówimy „jajko”, większość z nas automatycznie myśli o kurzym jajku. Niewiele osób w pierwszej kolejności myśli o innych rodzajach. Wiemy jednak, że inne ptaki również znoszą jaja - a niektóre z nich są nawet powszechnie dostępne. W sklepach najczęściej spotykane są jaja kurze, gdzieniegdzie pojawiają się jaja przepiórcze. Inne gatunki są raczej rzadkie. W dzisiejszym artykule przyjrzyjmy się zatem, które jaja nadają się do spożycia i czym się od siebie różnią.
Czytaj artykuł
30.03.2025
Hodowla alpak i lam

24.03.2025
Jak obcinać pazury u psa?
Tak jak rosną nam paznokcie, naszym psom rosną pazury. Dlatego tak ważne jest ich regularne przycinanie i pielęgnacja. W przeszłości pielęgnacja pazurów nie była tak ważna, ponieważ psy spędzały więcej czasu na zewnątrz - biegając po ogrodzie, asfalcie lub innych twardych powierzchniach, które naturalnie ścierały ich pazury. Dziś jednak często to już nie wystarcza.
Czytaj artykuł