Lęk separacyjny u psów
Pavel Frček

Autor: Pavel Frček

17.12.2024

Lęk separacyjny u psów

Lęk separacyjny jest jeden z najczęstszych chorób zachowania u psów. Chodzi o problem, który negatywnie wpływa na życie psa i jego właściciela. O co konkretnie chodzi i jak można unikać temu problemowi?

Przejawy

Lęk separacyjny jest stan, kiedy pies przeżywa silny stres czy panikę w sytuacjach, kiedy jest odłączony od swego właściciela lub znajomego środowiska. Lęk separacyjny u psa, przejawia się najczęściej nadmiernym szczekaniem, wyciem, skomleniem, destrukcyjnym zachowaniem, kiedy pies niszczy wszystko w jego okolicy lub oddawaniem moczu i robienia kupy w domu. Pies jest niespokojny, może biegać tam i zpowrotem i może dojść do gradacji agresywnego zachowania. Przejawy stresu u psa mogą się różnić według temperamentu psa i ilości stresu. Po powrocie właściciela pies go nadmiernie dużo wita, chodzi za nim na każdy krok i ciężko znosi jakąkolwiek separacje (na przykład zamknięcie do innego pomieszczenia). Powyżej podane objawy mogą być również w obecności właściciela, jeżeli obecność do właściciela jest ograniczona albo pies nie potrafi odzyskać jego uwagę.

Leczenie

Do lęku separacyjnego u psa i jego leczenia trzeba wytrwałego treningu i w trudnych wypadkach nawet leki, które pomogą psu radzić z stresem. Medykacje należy kombinować z terapią behawioralną, ponieważ pojedyncze leki problem nie rozwiążą, tylko usuną przejawy choroby. Podstawową regułą u psa, jest że psa nie wolno karać. Niespokojny pies nie połączy sobie zachowanie, które mu bezpośrednio nie przed chodziło, dlatego karanie nic nie rozwiąże.

Prewencja

Prewencja jest najskuteczniejszym środkiem zapobiegania lękowi separacyjnemu u psa. Pies powinien być od małego stopniowo przyzwyczajany do samotności. Na początku zostawiaj psa samego tylko na kilka minut, stopniowo wydłużając czas Twojej nieobecności. Najpierw wychodź do innego pomieszczenia, następnie za drzwi wejściowe, wydłużając stopniowo te interwały. Obserwuj zachowanie psa, a za pozytywne reakcje chwal go i nagradzaj. Staraj się stworzyć i przestrzegać regularnego codziennego harmonogramu, co da psu poczucie bezpieczeństwa. Zaopatrz go w zabawki i gry, które go zajmą. Interaktywne zabawki lub smakołyki ukryte w łamigłówkach zajmą psa na dłużej i pomogą odwrócić jego uwagę. Zawsze przed wyjściem wyprowadź psa na spacer, poćwicz z nim krótko lub pobaw się. Unikaj długich pożegnań i wylewnych powitań


Lęk separacyjny stanowi poważny problem, ale dzięki cierpliwości i odpowiednim metodom można go opanować lub przynajmniej złagodzić. Jeśli poświęcisz czas i uwagę temu, jak Twój pies czuje się od najmłodszych lat, możesz znacząco ułatwić życie zarówno jemu, tak i sobie.

Inne artykuły

Rodzaje jaj

31.03.2025

Rodzaje jaj

Kiedy mówimy „jajko”, większość z nas automatycznie myśli o kurzym jajku. Niewiele osób w pierwszej kolejności myśli o innych rodzajach. Wiemy jednak, że inne ptaki również znoszą jaja - a niektóre z nich są nawet powszechnie dostępne. W sklepach najczęściej spotykane są jaja kurze, gdzieniegdzie pojawiają się jaja przepiórcze. Inne gatunki są raczej rzadkie. W dzisiejszym artykule przyjrzyjmy się zatem, które jaja nadają się do spożycia i czym się od siebie różnią.

Czytaj artykuł
Hodowla alpak i lam

30.03.2025

Hodowla alpak i lam

Hodowla lam i alpak zyskuje w Czechach coraz większą popularność. Hodowcy cenią ich spokojny i przyjazny charakter, mało wymagającą opiekę, wszechstronność w wykorzystaniu oraz egzotyczny wygląd. Te zwierzęta można z powodzeniem hodować również na wspólnych pastwiskach z innymi gatunkami. Lamy są dodatkowo naturalnie dominujące i terytorialne, dzięki czemu skutecznie chronią stado przed drapieżnikami. Chcesz wiedzieć, jak właściwie dbać o te imponujące zwierzęta? Przygotowaliśmy dla Ciebie przydatne informacje i praktyczne wskazówki, które pomogą Ci zrozumieć ich zachowanie i zapewnić im najlepsze możliwe warunki życia.
Czytaj artykuł
Jak obcinać pazury u psa?

24.03.2025

Jak obcinać pazury u psa?

Tak jak rosną nam paznokcie, naszym psom rosną pazury. Dlatego tak ważne jest ich regularne przycinanie i pielęgnacja. W przeszłości pielęgnacja pazurów nie była tak ważna, ponieważ psy spędzały więcej czasu na zewnątrz - biegając po ogrodzie, asfalcie lub innych twardych powierzchniach, które naturalnie ścierały ich pazury. Dziś jednak często to już nie wystarcza.

Czytaj artykuł