
Które ziarno jest odpowiednie dla kurczaków?
Jeśli hodujesz kurczaki lub planujesz je hodować, z pewnością wiesz, że ziarno stanowi znaczną część ich racji żywieniowej, gdzie powinno stanowić do 75% ich paszy. Ale które ziarno wybrać dla swoich kur, aby spełnić wszystkie ich wymagania i potrzeby żywieniowe? Zobaczmy różne rodzaje zbóż i ich udział w diecie kur.
Pszenica
Pszenica paszowa dla kur to najczęściej stosowane zboże w mieszankach paszowych dla kur. Wynika to z faktu, że jest ona dla nich największym źródłem energii, a także zawiera dużą ilość białka, które jest ważne dla prawidłowego wzrostu i naprawy tkanek. Z tego powodu jest również najbardziej obfita w mieszankach paszowych, stanowiąc około 50%.
Jęczmień
Jęczmień jest naszym najczęściej używanym zbożem, lecz nie zyskał takiej popularności wśród kur. Zawiera mniej energii i białka niż pszenica, ale ma wyższą zawartość błonnika, co jest ważne dla prawidłowego trawienia. Co najważniejsze, zawiera beta-glukan, substancję, której kury nie potrafią dobrze strawić. W małych ilościach może być podawana w formie mączki, ale przy większych dawkach zaburza regularność nieśności.
Kukurydza
Kukurydza jest następnym źródłem energii w mieszankach paszowych. Jest bogata w węglowodany i zapewnia szybką energię. Jednak ze względu na niską zawartość białka, powinna być uzupełniana innymi źródłami białka. Zaleca się 25% udział w dawce pokarmowej.
Owies
Owies jest ceniony za wysoką zawartość błonnika i białka. Właśnie dlatego nie jest odpowiedni dla kur. Błonnik pogarsza strawność innych składników odżywczych. Ponadto ziarno owsa dla kur musi być zmielone ze względu na ostrzejsze ziarna.
Właściwa kombinacja zbóż w dawce pokarmowej
Ważne jest, aby kury otrzymywały zróżnicowaną dietę składającą się z różnych zbóż, aby uzyskać różne składniki odżywcze, których potrzebują. Pomoże temu osiągnąć zbilansowana dieta, która ma optymalny stosunek białka, węglowodanów, tłuszczów, witamin i minerałów. To z kolei ma wpływ na zdrowie i produktywność kur.
Inne składniki
Ważne jest również, aby uzupełniać zboża innymi potrzebami kur, które mogą być koncentratami białkowymi, minerałami i witaminami. Białko można również uzupełnić soją, grochem, mączką rybną lub suszoną lucerną. Te substancje są ważne dla znoszenia jaj i prawidłowego funkcjonowania układu odpornościowego.
Odpowiedni wybór zbóż ma zasadnicze znaczenie dla ich zdrowia, produktywności i jakości jaj. Największą część dawki pokarmowej powinna stanowić pszenica, a za nią kukurydza. W ograniczonych ilościach można również stosować owies lub jęczmień. Odpowiednie połączenie tych zbóż i dodanie innych niezbędnych składników zapewni, że kury będą zdrowe i produktywne.
Inne artykuły

16.05.2025
Dlaczego krowa ciągle przeżuwa, a pies połyka w całości? Trawienie zwierząt pod lupą
Czy zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego bydło spędza godziny na przeżuwaniu, a pies niemal nie gryzie swojego jedzenia? Powodem jest inny typ trawienia. Podczas gdy niektóre zwierzęta mają prosty żołądek, inne – w toku ewolucji – wykształciły kilka komór, trawienie mikrobiologiczne, a nawet wspomagają się kamieniami. Jakie są główne różnice między grupami zwierząt?
Czytaj artykuł
15.05.2025
Jaki rodzaj wełny wybrać? Porównanie alpaki, kaszmiru, wełny merynosa i innych
O tym, że istnieją różne rasy owiec, słyszał zapewne każdy. Ale czy wiedzieliście, że wełna też może mieć wiele odmian? Pozyskuje się ją nie tylko z owiec, ale także z lam, a nawet z królików.
Czytaj artykuł
14.05.2025
Rodzaje dojenia i typy dojarek
Dojenie jest codziennym elementem hodowli bydła mlecznego – metody jego przeprowadzania mogą się jednak znacznie różnić. Od tradycyjnego ręcznego dojenia po nowoczesne systemy robotyczne, każde gospodarstwo wybiera rozwiązanie, które najlepiej odpowiada jego potrzebom i możliwościom. Różnią się również same dojarnie – miejsca, w których przeprowadzane jest dojenie. W tym artykule omówimy podstawowe rodzaje dojenia oraz typy współczesnych dojarek.
Czytaj artykuł