Które ziarno jest odpowiednie dla kurczaków?
Jeśli hodujesz kurczaki lub planujesz je hodować, z pewnością wiesz, że ziarno stanowi znaczną część ich racji żywieniowej, gdzie powinno stanowić do 75% ich paszy. Ale które ziarno wybrać dla swoich kur, aby spełnić wszystkie ich wymagania i potrzeby żywieniowe? Zobaczmy różne rodzaje zbóż i ich udział w diecie kur.
Pszenica
Pszenica paszowa dla kur to najczęściej stosowane zboże w mieszankach paszowych dla kur. Wynika to z faktu, że jest ona dla nich największym źródłem energii, a także zawiera dużą ilość białka, które jest ważne dla prawidłowego wzrostu i naprawy tkanek. Z tego powodu jest również najbardziej obfita w mieszankach paszowych, stanowiąc około 50%.
Jęczmień
Jęczmień jest naszym najczęściej używanym zbożem, lecz nie zyskał takiej popularności wśród kur. Zawiera mniej energii i białka niż pszenica, ale ma wyższą zawartość błonnika, co jest ważne dla prawidłowego trawienia. Co najważniejsze, zawiera beta-glukan, substancję, której kury nie potrafią dobrze strawić. W małych ilościach może być podawana w formie mączki, ale przy większych dawkach zaburza regularność nieśności.
Kukurydza
Kukurydza jest następnym źródłem energii w mieszankach paszowych. Jest bogata w węglowodany i zapewnia szybką energię. Jednak ze względu na niską zawartość białka, powinna być uzupełniana innymi źródłami białka. Zaleca się 25% udział w dawce pokarmowej.
Owies
Owies jest ceniony za wysoką zawartość błonnika i białka. Właśnie dlatego nie jest odpowiedni dla kur. Błonnik pogarsza strawność innych składników odżywczych. Ponadto ziarno owsa dla kur musi być zmielone ze względu na ostrzejsze ziarna.
Właściwa kombinacja zbóż w dawce pokarmowej
Ważne jest, aby kury otrzymywały zróżnicowaną dietę składającą się z różnych zbóż, aby uzyskać różne składniki odżywcze, których potrzebują. Pomoże temu osiągnąć zbilansowana dieta, która ma optymalny stosunek białka, węglowodanów, tłuszczów, witamin i minerałów. To z kolei ma wpływ na zdrowie i produktywność kur.
Inne składniki
Ważne jest również, aby uzupełniać zboża innymi potrzebami kur, które mogą być koncentratami białkowymi, minerałami i witaminami. Białko można również uzupełnić soją, grochem, mączką rybną lub suszoną lucerną. Te substancje są ważne dla znoszenia jaj i prawidłowego funkcjonowania układu odpornościowego.
Odpowiedni wybór zbóż ma zasadnicze znaczenie dla ich zdrowia, produktywności i jakości jaj. Największą część dawki pokarmowej powinna stanowić pszenica, a za nią kukurydza. W ograniczonych ilościach można również stosować owies lub jęczmień. Odpowiednie połączenie tych zbóż i dodanie innych niezbędnych składników zapewni, że kury będą zdrowe i produktywne.
Inne artykuły
15.11.2024
Czy psy mogą jeść kości?
Na pewno słyszeliście, że psy nie powinny jeść kości. Z drugiej strony, niektórzy uważają, że kości im nie szkodzą. Prawda leży w pośrodku, dlatego przyjrzyjmy się, jakie kości psy mogą bezpiecznie spożywać.
13.11.2024
Jak chronić łapki pieska w zimie?
Zimowe zabawy kochają nie tylko dzieci, ale również nasi czworonodzy przyjaciele. Jednocześnie mroźna i chłodna pogoda przynosi problemy dotyczące łapek psich. Pielęgnacja o nie jest w takim razie nieodłączna część tego okresu. śnieg sól, i niskie temperatury mogą spowodować duże obciążenia, podrażnienia skóry, pękanie, ból łapek. W takim razie jak o nie dbać?
07.11.2024
Jak działa trawienie przeżuwaczy?
Tur, owca, koza czy na przykład wielbłąd. Wszystkie te zwierzęta zaliczamy do przeżuwaczy, które mają bardzo specyficzny proces trawienia. Dlaczego tak jest? Przyjrzyjmy się tej kwestii.