Jakie są nowe technologie w rolnictwie?
Pavel Frček

Autor: Pavel Frček

27.09.2024

Jakie są nowe technologie w rolnictwie?

Tradycyjne rolnictwo, które przez wiele lat opierało się na pracy fizycznej, powoli odchodzi do lamusa. Ten sektor gospodarki szybko się zmienia dzięki nowym technologiom. Innowacje są wprowadzane do technik rolniczych, które zwiększają wydajność i produktywność, pomagają chronić zasoby naturalne i zmniejszają negatywny wpływ na przyrodę. Dołącz do nas, aby przyjrzeć się niektórym z najnowszych technologii, które zmieniają cały system i tworzą to, co jest znane jako Rolnictwo 4.0. 

Rolnictwo precyzyjne

Ta strategia zarządzania opiera się na gromadzeniu i analizie różnych parametrów, takich jak przestrzeń i klimat. Dzięki tej innowacji rolnicy mogą dokładniej określić, kiedy i gdzie zastosować nawóz, a także monitorować warunki upraw za pomocą dronów oraz identyfikować i rozwiązywać problemy na wczesnym etapie. Poprawia to ogólne plony i wspiera zrównoważone rolnictwo. 

Rolnictwo precyzyjne wykorzystuje technologie GPS, GIS, czujniki lub drony w rolnictwie. Umożliwia to szczegółowe monitorowanie i zarządzanie procesami rolniczymi. Pozwala to rolnikom doskonale zrozumieć, czego potrzebują uprawy i efektywnie wykorzystywać nawozy, pestycydy, wodę i nie tylko. 

Automatyzacja w rolnictwie

Automatyzacja staje się integralną częścią wielu gałęzi przemysłu. Nie może jej więc zabraknąć również w nowoczesnym rolnictwie. Zautomatyzowane maszyny, takie jak zrobotyzowane maszyny do zbioru plonów czy autonomiczne ciągniki, przejmują wiele wymagających zadań rolnika, znacznie zwiększając wydajność pracy. Zbieracze zostały nawet opracowane tak, aby zbierać tylko dojrzałe owoce. 

Internet rzeczy (IoT)

Urządzenia IoT pozwalają różnym narzędziom łączyć się i komunikować ze sobą, dzięki czemu przesyłane są dane przydatne do późniejszej poprawy warunków. Jest on szczególnie wykorzystywany do monitorowania wilgotności gleby, temperatury, światła i innych czynników naturalnych. Różne kategorie są monitorowane przez czujniki połączone na przykład z komputerem. Wartości mogą być następnie monitorowane w czasie rzeczywistym przez rolnika w celu wybrania najbardziej odpowiedniego sposobu postępowania w ramach dalszej opieki. 

Big Data

Big Data obejmuje duże i złożone zbiory danych, które wymagają na przykład sztucznej inteligencji do przetwarzania końcowego. Dane te pochodzą z różnych źródeł. Pomagają rolnikom, na przykład, przewidywać plony lub inne ważne kwestie dotyczące produkcji i wzrostu upraw. 

Sztuczna inteligencja

Sztuczna inteligencja (AI) jest teraz wszędzie wokół nas, więc nie możemy o niej zapominać również w rolnictwie. Sztuczna inteligencja staje się coraz bardziej powszechna. W tym sektorze jest ona wykorzystywana głównie w maszynach do instruowania ich, jak oceniać określone sytuacje i wybierać odpowiednie rozwiązania. Może być również wykorzystywana do szacowania występowania szkodników lub chorób na podstawie danych historycznych i aktualnych warunków. 

Nowoczesna technologia ma ogromny potencjał, aby zmienić ogólne funkcjonowanie intensywnego rolnictwa. Wszystkie te urządzenia pomagają uczynić je bardziej wydajnym, produktywnym i zrównoważonym. Pomagają również obniżyć koszty, ale także chronić środowisko. Technologia rozwija się w niesamowitym tempie, więc możemy spodziewać się coraz większych postępów, które doprowadzą do ciągłych ulepszeń w dziedzinie rolnictwa. 

Inne artykuły

Czy psy mogą jeść kości?

15.11.2024

Czy psy mogą jeść kości?

Na pewno słyszeliście, że psy nie powinny jeść kości. Z drugiej strony, niektórzy uważają, że kości im nie szkodzą. Prawda leży w pośrodku, dlatego przyjrzyjmy się, jakie kości psy mogą bezpiecznie spożywać.

Czytaj artykuł
Jak chronić łapki pieska w zimie?

13.11.2024

Jak chronić łapki pieska w zimie?

Zimowe zabawy kochają nie tylko dzieci, ale również nasi czworonodzy przyjaciele. Jednocześnie mroźna i chłodna pogoda przynosi problemy dotyczące łapek psich. Pielęgnacja o nie jest w takim razie nieodłączna część tego okresu. śnieg sól, i niskie temperatury mogą spowodować duże obciążenia, podrażnienia skóry, pękanie, ból łapek. W takim razie jak o nie dbać? 



Czytaj artykuł
Jak działa trawienie przeżuwaczy?

07.11.2024

Jak działa trawienie przeżuwaczy?

Tur, owca, koza czy na przykład wielbłąd. Wszystkie te zwierzęta zaliczamy do przeżuwaczy, które mają bardzo specyficzny proces trawienia. Dlaczego tak jest? Przyjrzyjmy się tej kwestii.


Czytaj artykuł

KONKURS: Zapisz się do naszego newslettera

i otrzymaj paszę uzupełniającą ACIDOMID.