Autor: Pavel Frček
15.05.2024
Jakie są najczęstsze choroby dotykające kurczaki?
Niestety, jak każde zwierzę, kurczaki są podatne na różne choroby. Chore kury są zazwyczaj łatwe do wykrycia. Najczęstszymi objawami choroby u kur są zmęczenie, letarg, brak apetytu i zmniejszona nieśność jaj. W większości przypadków następuje nagła śmierć kury. Zapraszamy do zapoznania się z najczęstszymi chorobami kur i sposobami skutecznego zapobiegania im.
Choroba Newcastle
Choroba Newcastle jest jedną z najpoważniejszych chorób kurcząt w historii. Jest to choroba wirusowa atakująca układ nerwowy, pokarmowy i oddechowy. Ta wysoce zakaźna choroba drobiu ma wiele objawów, takich jak problemy z oddychaniem, katar oczu i nosa, biegunka, skurcze i inne. Choroby tej nie można wyleczyć i dlatego jest klasyfikowana jako wysoce śmiertelna choroba kur. W przypadku wybuchu epidemii, obowiązkiem hodowcy jest zgłoszenie ogniska choroby władzom weterynaryjnym.
Jako środek zapobiegawczy, należy starać się jak najbardziej ograniczyć kontakt drobiu z dzikimi ptakami i ich odchodami, a zwłaszcza chronić przed nimi paszę dla kur. Ponadto obowiązkowe jest szczepienie kur w gospodarstwach hodowlanych, kur niosek i drobiu uczestniczącego w wystawach.
Zakaźne zapalenie oskrzeli
Zakaźne zapalenie oskrzeli to kolejna powszechna choroba, z którą można się spotkać w kurniku. Objawy choroby zależą w dużej mierze od wieku danej kury. Są one najbardziej widoczne u kurcząt, u których obejmują problemy z oddychaniem, apatię, zmniejszone spożycie pokarmu lub zahamowanie wzrostu. W starszym wieku przebieg choroby jest łagodniejszy. Obserwuje się zmniejszoną produkcję jaj i jaja o nietypowych skorupkach lub ich brak.
Choroba pochodzenia wirusowego rozprzestrzenia się bardzo szybko drogą kropelkową i na duże odległości. Nie ma bezpośredniego leczenia tej choroby. Zaleca się dużo wody i ciepłe, suche środowisko. Jako środek zapobiegawczy, drób może być wielokrotnie szczepiony, a jego środowisko utrzymywane w czystości i dobrze wentylowane.
Salmonelloza
Salmonelloza jest ostrą, ale także przewlekłą infekcją bakteryjną. Może dotknąć zarówno kurczaki, jak i ludzi, którzy spożywają skażone jaja lub mięso. U kur może powodować biegunkę, brak apetytu, któremu towarzyszy utrata masy ciała, zmęczenie i zmniejszoną produkcję jaj. Jeśli zauważysz te objawy u którejkolwiek ze swoich kur, odizoluj ją od stada i udaj się do weterynarza, który przepisze antybiotyki.
Zapobieganie obejmuje szczepienia, regularne czyszczenie i dezynfekcję kurnika, dużą ilość wody i dobrej jakości paszę.
Kokcydioza
Kokcydioza jest chorobą pasożytniczą wywoływaną przez pierwotniaki zwane kokcydiami. Pierwotniaki te mogą powodować biegunkę, krwawienie wewnętrzne, szybką utratę masy ciała, apatię, zmniejszoną nieśność, a nawet śmierć, zwłaszcza u młodych kur. Leczenie polega na dodaniu leku do wody lub paszy.
Kokcydioza u kur rozprzestrzenia się głównie poprzez odchody w ściółce. Dlatego szczególnie ważne jest utrzymanie czystego środowiska. Aby zapobiec jej wystąpieniu, zaleca się również wzmocnienie ich odporności poprzez zdrową i odpowiednią dietę. Jako środek zapobiegawczy zaleca się podawanie np. preparatu Emanox.
Pasożyty
Różne problemy dermatologiczne mogą również dotknąć kury, w tym infekcje pasożytnicze, takie jak trzmiele, wszy lub roztocza piór, które powodują choroby piór kur. Na szczęście z mączniakiem piór u kur można sobie łatwo poradzić stosując odpowiednie środki owadobójcze. Jeśli dojdzie do kontaktu z którymkolwiek z tych pasożytów, kury należy przenieść, a kurnik dokładnie i wielokrotnie wyczyścić i zdezynfekować. Można również użyć preparatu Čmelíkostp. W przypadku wszy stosuje się również leki.
Właściwa pielęgnacja skóry i piór, kontrola kur oraz regularne czyszczenie i dezynfekcja kurnika wyeliminują ryzyko wystąpienia tych problemów. Jeśli masz pytania dotyczące dezynfekcji, przeczytaj nasz artykuł „Czyszczenie i dezynfekcja kurnika”.
Zapobieganie jest kluczem do utrzymania kur w zdrowiu i zminimalizowania ryzyka chorób. Obejmuje ona regularne szczepienia, utrzymywanie czystego środowiska, dobre odżywianie oraz dbanie o zdrowie i dobre samopoczucie zwierząt. Gwarantuje to, że kury nie zostaną łatwo powalone przez chorobę. Regularnie sprawdzaj swoje kury pod kątem prawidłowego wykrywania i leczenia wszelkich chorób, a w razie problemów skontaktuj się z lekarzem weterynarii.
Inne artykuły
19.11.2024
Jak przygotować królika do zimy?
Pomimo tego, że króliki są dosyć wytrzymałe zwierzęta, zima przynosi pewne wyzwania również dla królików, tak dla nas. Żeby przetrwać zimę w zdrowiu i komforcie, trzeba im nagotować odpowiednie środowisko i wymijać rzeczy, które króliki nie lubią. W dzisiejszym artykule się popatrzymy na to, jak dbać o króliki i jak by miały wyglądać przygotowania do zimy i do chłodnej pogody.
15.11.2024
Czy psy mogą jeść kości?
Na pewno słyszeliście, że psy nie powinny jeść kości. Z drugiej strony, niektórzy uważają, że kości im nie szkodzą. Prawda leży w pośrodku, dlatego przyjrzyjmy się, jakie kości psy mogą bezpiecznie spożywać.
13.11.2024
Jak chronić łapki pieska w zimie?
Zimowe zabawy kochają nie tylko dzieci, ale również nasi czworonodzy przyjaciele. Jednocześnie mroźna i chłodna pogoda przynosi problemy dotyczące łapek psich. Pielęgnacja o nie jest w takim razie nieodłączna część tego okresu. śnieg sól, i niskie temperatury mogą spowodować duże obciążenia, podrażnienia skóry, pękanie, ból łapek. W takim razie jak o nie dbać?