Jak wygląda wrzesień w ogrodzie?
Pavel Frček

Autor: Pavel Frček

16.09.2024

Jak wygląda wrzesień w ogrodzie?

Wrzesień to miesiąc, w którym przygotowujemy ogród na nadejście jesieni i zimy. Wiele roślin jeszcze kwitnie, ale inne już przygotowują się do zimowego odpoczynku. Co zrobić w ogrodzie i jakie prace czekają na przebudzenie wiosny?

Zbiory

Wrzesień to przede wszystkim sezon zbiorów. W tym czasie dojrzewają gruszki, śliwki, jabłka, brzoskwinie, ale także jeżyny i późne truskawki. Owoce powinny być odpowiednio przechowywane, najlepiej w piwnicy lub innym ciemnym pomieszczeniu. Nigdy jednak nie należy przechowywać owoców zgniłych lub zaatakowanych przez owady. Alternatywnie, owoce można przetwarzać w dowolny sposób. Może to być kompot, konserwa, susz lub cydr. Wiele warzyw również dojrzewa we wrześniu. 


Nie zapomnij o owocach leczniczych, takich jak owoce dzikiej róży, rokitnik, a nawet jarzębina. Orzechy włoskie również dojrzewają i powinny być pozostawione do wyschnięcia, a następnie przechowywane w łupinach lub w łupinach. To dobry czas na zbieranie nasion odpornych kwiatów wieloletnich i jednorocznych, które będą ozdobą ogrodu w przyszłym roku.

Jesienne sadzenie

Chociaż większość września spędzamy na zbiorach w ogrodzie, jest to również idealny czas na jesienny siew. Po pierwsze, wszystkie grządki muszą zostać wykopane, odchwaszczone i nawożone, aby przygotować je do następnej partii. Następnie nic nie stoi na przeszkodzie, aby posadzić rzodkiewki, sałatę zimową, szpinak, warzywa korzeniowe, a nawet czosnek. 


Jest to również dobry czas na sadzenie iglaków lub roślin zimozielonych. Drzewa iglaste należy dokładnie podlać, aby pomóc im przetrwać zimę. Poczekaj na drzewa liściaste. Jedyne, co możesz dla nich zrobić w tym momencie, to przygotować dołki, aby były wystarczająco napowietrzone. Aby mieć pewność, że wiosną przywita Cię piękny kwitnący ogród, posadź w ziemi rośliny cebulowe, takie jak żonkile lub talowiny, tulipany i lilie. 

Kwitnące kwiaty

Wiele kwiatów ukazuje swoje piękno dopiero we wrześniu. Kwitną na przykład chryzantemy, astry i dalie, dodając ogrodowi pięknych kolorów i inspiracji. Regularnie usuwaj martwe kwiaty, aby zachęcić je do dalszego kwitnienia.

Trawnik

Zwróć również uwagę na trawnik, kosząc go po raz ostatni i wysiewając nasiona w gołych miejscach. Ponadto użyj specjalnego nawozu, aby uzupełnić wszystkie niezbędne składniki odżywcze. Jesienią ogród wymaga również wertykulacji, aby zapewnić dostęp powietrza do korzeni.

Przygotowanie do przechowywania w chłodni

Należy pamiętać, że noce i poranki stają się coraz chłodniejsze, więc niektóre rośliny będą wymagały okrycia. Na przykład, bardziej wrażliwe byliny należy przykryć liśćmi, podczas gdy ziołom przyda się ściółka. Niektóre rośliny, które są bardzo wrażliwe na mróz, mogą wymagać przeniesienia do pomieszczeń. 


Ogród we wrześniu jest pełen życia i aktywności. Trzeba zbierać dojrzewające owoce, pielęgnować grządki, sadzić rośliny i przygotowywać ogród do zimnej pory roku. Ale kiedy obudzi się wiosną, znów będzie pełen kolorów i życia. 

Inne artykuły

Jak przetwarzać wełnę?

07.04.2025

Jak przetwarzać wełnę?

Ręczne przetwarzanie wełny ma długą tradycję. To wyjątkowy materiał o doskonałych właściwościach. Zanim jednak wełna zamieni się na przykład w sweter, musi przejść długą drogę różnych procesów. Jakie kroki należy wykonać?

Czytaj artykuł
Rodzaje jaj

31.03.2025

Rodzaje jaj

Kiedy mówimy „jajko”, większość z nas automatycznie myśli o kurzym jajku. Niewiele osób w pierwszej kolejności myśli o innych rodzajach. Wiemy jednak, że inne ptaki również znoszą jaja - a niektóre z nich są nawet powszechnie dostępne. W sklepach najczęściej spotykane są jaja kurze, gdzieniegdzie pojawiają się jaja przepiórcze. Inne gatunki są raczej rzadkie. W dzisiejszym artykule przyjrzyjmy się zatem, które jaja nadają się do spożycia i czym się od siebie różnią.

Czytaj artykuł
Hodowla alpak i lam

30.03.2025

Hodowla alpak i lam

Hodowla lam i alpak zyskuje w Czechach coraz większą popularność. Hodowcy cenią ich spokojny i przyjazny charakter, mało wymagającą opiekę, wszechstronność w wykorzystaniu oraz egzotyczny wygląd. Te zwierzęta można z powodzeniem hodować również na wspólnych pastwiskach z innymi gatunkami. Lamy są dodatkowo naturalnie dominujące i terytorialne, dzięki czemu skutecznie chronią stado przed drapieżnikami. Chcesz wiedzieć, jak właściwie dbać o te imponujące zwierzęta? Przygotowaliśmy dla Ciebie przydatne informacje i praktyczne wskazówki, które pomogą Ci zrozumieć ich zachowanie i zapewnić im najlepsze możliwe warunki życia.
Czytaj artykuł