Jak zrobić domowy cydr?

Autor: Luboš Burda

12.09.2023

Jak zrobić domowy cydr?

Czy wiesz, że 21 października obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Jabłka? A jak inaczej go uczcić niż robiąc uczciwy domowy cydr. Dołącz do nas i dowiedz się, jak to zrobić.

Przygotowanie

Jak w przypadku wszystkich przepisów, ważny jest wybór odpowiednich składników. W tym przypadku ważna będzie dla nas obserwacja dojrzałości jabłek. Zawsze wybieramy dojrzałe jabłka z czarnymi lub czarniawymi pestkami. Można również użyć jabłek, które spadły, zostały uszkodzone przez szkodniki lub dotknięte parchem. Nie wolno jednak używać zgniłych owoców, które mogłyby negatywnie wpłynąć na smak cydru. Umyj jabłka i przejdź do następnej części - miażdżenia.

Proces

Rozgnieć umyte jabłka. W przypadku większych ilości owoców należy użyć rozdrabniacza, który występuje w dwóch wersjach - elektrycznej i mechanicznej. W przypadku elektrycznej praca jest bardzo prosta, wystarczy włączyć młynek i podawać owoce przez lej zasypowy. W przeciwnym razie rozdrabniacz sam sobie ze wszystkim poradzi. W przypadku mechanicznej trzeba użyć trochę własnej siły, ale zaletą jest to, że nie trzeba szukać miejsca z dostępem do prądu. Miażdżymy razem ze skórką i rdzeniem.


Po zmiażdżeniu owoców jak najszybciej przechodzimy do wyciskania, aby zapobiec utlenianiu i ciemnieniu soku. Do tłoczenia używamy drewnianej prasy. Prasy różnią się głównie maksymalną pojemnością przetwarzanych owoców. Należy więc dokładnie zastanowić się nad optymalną objętością. Wyciśnięty sok zbieramy do czystych pojemników, a następnie przechowujemy w chłodnym miejscu, gdzie zachowuje trwałość przez maksymalnie tydzień, więc nie ma potrzeby dalszego przetwarzania. Wlej zimny cydr do wybranych butelek, ale nie napełniaj ich po brzegi w celu późniejszej konserwacji, ponieważ objętość płynu zwiększa się po podgrzaniu.

Konserwacja

Teraz, gdy butelki są już napełnione, możemy przejść do konserwacji. Tutaj mamy dwie opcje, jak kontynuować proces konserwowania. Należy jednak zachować szczególną ostrożność. Obie procedury uwzględniają obchodzenie się z przedmiotami o wysokiej temperaturze.


W przypadku pierwszej opcji używamy dużego garnka do konserwowania, w którym układamy butelki z moszczem, a następnie wlewamy wodę aż do szyjek butelek. Garnek stawiamy na kuchence i monitorujemy temperaturę wody. Gdy temperatura osiągnie 75-80°C, wyjmujemy butelki, zamykamy je korkami i umieszczamy w pozycji poziomej.


Drugą opcją jest podgrzanie moszczu. Gdy moszcz osiągnie temperaturę 85°C, należy odstawić go z kuchenki i rozpocząć napełnianie czystych, gorących butelek. Gorące butelki pomagają w sterylizacji, a także zapobiegają ryzyku ich pęknięcia podczas nalewania gorącego moszczu. Następnie zamykamy korki i kładziemy je na boku.

I już koniec

Jak widać, produkcja cydru nie jest tak skomplikowana, jak mogłoby się wydawać. Nie wahaj się więc i zacznij samodzielnie przetwarzać nadwyżki ze swojego ogrodu. Wierzymy, że będziesz zadowolony.

Inne artykuły

Jak hodować świnkę morską?

10.09.2024

Jak hodować świnkę morską?

Świnka morska jest ulubionym zwierzęciem wielu ludzi ze względu na jej charakter i mniejsze wymagania dotyczące opieki. Mimo to ważne jest, aby znać zasady, których każdy powinien przestrzegać podczas hodowli świnek morskich. Dołącz do nas, aby zapoznać się z podstawami opieki, które zapewnią, że Twoja świnka morska będzie zdrowa i szczęśliwa. 

Czytaj artykuł
Klucz do udanych zbiorów

06.09.2024

Klucz do udanych zbiorów

Sierpień to radosny okres zbiorów dla ogrodników, ale jest to również bardzo pracowity czas. Ogrody zaczynają zapełniać się świeżymi owocami i warzywami czekającymi na zebranie i przetworzenie. To również sprawia, że ten ostatni miesiąc lata jest miesiącem obfitości. Jednak nawet w ogrodach najbardziej doświadczonych ogrodników rzeczy nie zawsze wyglądają tak idealnie, jak nam się wydaje. 

Czytaj artykuł
Czy zwierzęta mogą ulec poparzeniu słonecznemu latem?

04.09.2024

Czy zwierzęta mogą ulec poparzeniu słonecznemu latem?

Lato jest pełne zabawy i przygód. Ale istnieją również różne zagrożenia związane z upałami. I to nie tylko dla nas, ale także dla naszych zwierząt. Podczas gdy rutynowo chronimy się przed promieniami słonecznymi za pomocą kremów z filtrem, kapeluszy i okularów przeciwsłonecznych, często zapominamy, że nasze zwierzęta również mogą być zagrożone. 

Czytaj artykuł

KONKURS: Zapisz się do naszego newslettera

i otrzymaj paszę uzupełniającą ACIDOMID.