Jak wybrać odpowiedni poidło dla drobiu?

Autor: Juraj Korim

15.02.2024

Jak wybrać odpowiedni poidło dla drobiu?

Jedzenie i picie, podstawowe potrzeby do przetrwania żywych stworzeń. Wydaje się to proste - umieszczasz paszę w kurniku, poidło z wodą i gotowe. Zasadniczo tak, wykonałeś podstawowe czynności, jednak sam wybór poidła wpłynie na to, jak często będziesz musiał uzupełniać wodę lub przeprowadzać konserwację. Zapraszamy do zapoznania się z poradami dotyczącymi wyboru poidła dla drobiu.


Poidło a miska

"Dlaczego powinienem kupić poidło, daję mojemu psu wodę w misce i nigdy nie narzekał".


Ważne jest, aby pamiętać, że woda w misce nie pozostaje świeża tak długo, jak w poidle. Mimo to, miska powinna być czyszczona przynajmniej raz dziennie.


Wielkość i rodzaj drobiu

"Po co mi woda, jeśli nie mogę jej wypić?". Kurczaki będą wdzięczne za małe poidło, podczas gdy kury Brahminy wolą duże poidło, w którym będą miały dużo cieczy i którego nie będą mogły łatwo przewrócić. Na początku należy również wziąć pod uwagę konkretny gatunek drobiu, aby kolejne zakupy nie przyniosły efektu przeciwnego do zamierzonego.


Pojemność poidła

Oblicz, ile kur faktycznie hodujesz. Podczas gdy czteroosobowa rodzina może sobie poradzić z litrowym pojemnikiem pełnym wody na cały dzień, większa rodzina będzie potrzebować większych lub więcej poideł.


Świetną opcją dla większych stad są poidła beczkowe o pojemności do 50 litrów, które mogą pomieścić do stu kur. Poidła te można bardzo łatwo napełniać od góry.


Pojemność można również rozumieć w kategoriach pełnego wykorzystania - tutaj do wyboru są poidła z jednym smoczkiem, z większą liczbą nipli, ewentualnie z dołączonym kubełkiem.


Rodzaj poidła

W ofercie znajduje się kilka rodzajów poideł. Woda dla drobiu może być podawana w formie poidła korytkowego z oddzielnymi rowkami, stojącego poidła grawitacyjnego lub poidła wiszącego. Najbardziej higieniczne są te z kroplomierzem, który zapobiega zanieczyszczeniu wody.


Materiał

Tańsze plastikowe poidła dla drobiu są łatwiejsze w czyszczeniu. Z drugiej strony, solidne poidła metalowe mogą być znacznie trwalsze i bardziej odpowiednie do przechowywania wody, co będzie odgrywać rolę zwłaszcza w cieplejszych miesiącach. Z kolei zimą, gdy temperatury spadają znacznie poniżej zera, potrzebne jest odpowiednie poidło, które zapobiegnie zamarzaniu wody.


Czynnik cenowy

Poidła, jak każdy inny towar, oferują różne przedziały cenowe. Najtańsze dystrybutory wody można znaleźć za kilkadziesiąt złotych, podczas gdy najlepszej jakości duże poidła kosztują ponad sto złotych, ale mogą być tego warte dzięki swojej długiej żywotności.


I co jeszcze?

Konserwacja, pielęgnacja... i od czasu do czasu jajko. Wreszcie, jesteś w fazie codziennej opieki nad kurami, która przy odpowiednim podejściu "zaowocuje" dla obu stron.


Inne artykuły

Dlaczego krowa ciągle przeżuwa, a pies połyka w całości? Trawienie zwierząt pod lupą

16.05.2025

Dlaczego krowa ciągle przeżuwa, a pies połyka w całości? Trawienie zwierząt pod lupą

Czy zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego bydło spędza godziny na przeżuwaniu, a pies niemal nie gryzie swojego jedzenia? Powodem jest inny typ trawienia. Podczas gdy niektóre zwierzęta mają prosty żołądek, inne – w toku ewolucji – wykształciły kilka komór, trawienie mikrobiologiczne, a nawet wspomagają się kamieniami. Jakie są główne różnice między grupami zwierząt?

Czytaj artykuł
Jaki rodzaj wełny wybrać? Porównanie alpaki, kaszmiru, wełny merynosa i innych

15.05.2025

Jaki rodzaj wełny wybrać? Porównanie alpaki, kaszmiru, wełny merynosa i innych

O tym, że istnieją różne rasy owiec, słyszał zapewne każdy. Ale czy wiedzieliście, że wełna też może mieć wiele odmian? Pozyskuje się ją nie tylko z owiec, ale także z lam, a nawet z królików.

Czytaj artykuł
Rodzaje dojenia i typy dojarek

14.05.2025

Rodzaje dojenia i typy dojarek

Dojenie jest codziennym elementem hodowli bydła mlecznego – metody jego przeprowadzania mogą się jednak znacznie różnić. Od tradycyjnego ręcznego dojenia po nowoczesne systemy robotyczne, każde gospodarstwo wybiera rozwiązanie, które najlepiej odpowiada jego potrzebom i możliwościom. Różnią się również same dojarnie – miejsca, w których przeprowadzane jest dojenie. W tym artykule omówimy podstawowe rodzaje dojenia oraz typy współczesnych dojarek.

Czytaj artykuł