

Autor: Pavel Frček
24.02.2025
Jak wybrać odpowiedni karmnik dla drobiu?
Jeśli zdecydujesz się na hodowlę drobiu - czy to dla świeżych, domowych jaj, czy dla urozmaicenia swojej diety delikatnym mięsem z kurczaka, kaczki lub gęsi - ważne jest, aby zapewnić im dobrej jakości dietę. Zadowolenie i wydajność każdego zwierzęcia hodowlanego jest ściśle związana z pełnym żołądkiem!
Karmę należy zawsze podawać w karmniku, nigdy bezpośrednio na ziemię. Nie tylko zapobiegnie to psuciu się paszy przez pleśnie i inne patogeny, ale także zapewni drobiowi lepszy dostęp do paszy. Jeśli masz taką możliwość, możesz pozwolić swoim kurom, gęsiom lub kaczkom na wolny wybieg, gdzie mogą znaleźć własne owady i inne naturalne smakołyki. Pamiętaj jednak, że ich podstawowa porcja powinna być zawsze łatwo dostępna i w tym samym miejscu, aby nie musiały jej szukać w luźnej paszy.
Istnieje kilka podstawowych kryteriów, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze odpowiedniego karmnika dla drobiu:
Rodzaj trzymanego drobiu
Sytuacja jest prawdopodobnie najprostsza w przypadku kur, dla których możemy wybrać praktycznie każdy rodzaj karmidła i kierować się poniższymi kryteriami. W przypadku innego drobiu bierzemy pod uwagę jego wielkość - jeśli są to kurczaki, przepiórki czy gołębie, wielkość karmideł musi być dostosowana do budowy ich ciała. Przy hodowli ptactwa wodnego warto pamiętać, że gęsi i kaczki preferują miękką, wilgotną paszę, do której ich dzioby są optymalnie przystosowane, dlatego najczęściej stosujemy różne formy karmideł korytkowych i misek.
Liczba sztuk
Podczas chowu na wolnym wybiegu ważne jest, aby zapewnić każdemu osobnikowi wygodny dostęp do paszy. Oznacza to, że należy wybrać wystarczającą liczbę karmideł i rozmieścić je w optymalnej odległości od siebie. Jeśli hodujesz dużą liczbę drobiu, na przykład kury, lepiej jest użyć kilku mniejszych karmników niż jednego dużego. Wynika to z faktu, że dominujące ptaki mogą uniemożliwić słabszym dostęp do pożywienia, prowadząc do głodu i w konsekwencji spadku wydajności.
Problem ten może wystąpić u każdego drobiu, ale najczęściej występuje u kur. Dlatego zaleca się zapobieganie mu od samego początku za pomocą odpowiednich środków hodowlanych.
Rodzaj stosowanej paszy
Drób jest najczęściej karmiony mieszankami paszowymi, które mogą być suche lub mokre. W przypadku mieszanek suchych możemy stosować karmidła łapowe, rurowe i korytkowe, natomiast w przypadku mieszanek mokrych najlepiej wybrać karmidła korytkowe, ocynkowane lub plastikowe. Możliwe jest również użycie prostych misek, ale ich wadą może być niepotrzebne marnowanie paszy podczas jej rozrzucania.
Prawdopodobnie najpopularniejszą formą podajnika jest podajnik rurowy, którego zaletą jest łatwość użycia i stosunkowo wysoka ochrona paszy przed odpadami i czynnikami zewnętrznymi. Istnieje wiele rozmiarów tub do wyboru, w zależności od liczby hodowanego drobiu. Dobrym rozwiązaniem może być również umieszczenie podajnika na nogach lub powieszenie go (zawsze na łatwo dostępnej wysokości). Karmniki rurowe są przeznaczone do podawania paszy luzem i mieszanek paszowych.
Podajniki samoobsługowe
Najpopularniejszym rodzajem karmników samoobsługowych są karmniki nożne. Mają one tę zaletę, że dobrze chronią paszę przed gryzoniami, dzikimi ptakami i warunkami atmosferycznymi, ale drób musi nauczyć się z nich korzystać. Zwykle zajmuje to około tygodnia i w tym czasie konieczne jest podawanie kurom paszy np. z misek lub innych karmideł. Wskazane jest umieszczenie w karmniku bardzo atrakcyjnej paszy, którą kury lubią, lub może być możliwe początkowe obciążenie go ciężarem, aby kury nauczyły się z niego korzystać. Liczba karmideł powinna być również dostosowana do liczby kur w stadzie - w przypadku większości typów, jedno karmidło powinno być używane dla 4 do 5 kur.
Własna produkcja karmnika
Dla majsterkowiczów mamy wskazówkę dotyczącą samodzielnego wykonania karmnika - można wykorzystać dowolny plastikowy pojemnik, w którym łatwo wywiercimy otwór i umieścimy nasadkę, przez którą pokarm będzie wpadał, a jednocześnie będzie dobrze chroniony przed warunkami atmosferycznymi. Odstępy między otworami powinny wynosić około 15 cm, aby każda kura miała wystarczająco dużo miejsca na wygodne karmienie.
W każdej formie karmienia drobiu, nigdy nie zapominaj o zapewnieniu źródła dobrej jakości, świeżej wody pitnej!
Inne artykuły

31.03.2025
Rodzaje jaj
Kiedy mówimy „jajko”, większość z nas automatycznie myśli o kurzym jajku. Niewiele osób w pierwszej kolejności myśli o innych rodzajach. Wiemy jednak, że inne ptaki również znoszą jaja - a niektóre z nich są nawet powszechnie dostępne. W sklepach najczęściej spotykane są jaja kurze, gdzieniegdzie pojawiają się jaja przepiórcze. Inne gatunki są raczej rzadkie. W dzisiejszym artykule przyjrzyjmy się zatem, które jaja nadają się do spożycia i czym się od siebie różnią.
Czytaj artykuł
30.03.2025
Hodowla alpak i lam

24.03.2025
Jak obcinać pazury u psa?
Tak jak rosną nam paznokcie, naszym psom rosną pazury. Dlatego tak ważne jest ich regularne przycinanie i pielęgnacja. W przeszłości pielęgnacja pazurów nie była tak ważna, ponieważ psy spędzały więcej czasu na zewnątrz - biegając po ogrodzie, asfalcie lub innych twardych powierzchniach, które naturalnie ścierały ich pazury. Dziś jednak często to już nie wystarcza.
Czytaj artykuł