Jak wybrać karmnik dla ptaków?
Pavel Frček

Autor: Pavel Frček

14.03.2024

Jak wybrać karmnik dla ptaków?

Karmniki dla ptaków to nie tylko dodatek do ogrodu. Odpowiedni karmnik może przyciągnąć różne gatunki ptaków i pomóc im przetrwać zimę. Jednak najtrudniejszą częścią może być podjęcie decyzji, który karmnik dla ptaków wybrać.


Wybór karmnika dla ptaków

Zanim kupisz karmnik dla ptaków, zastanów się, jakie gatunki ptaków występują w Twojej okolicy. Każdy gatunek preferuje inny rodzaj karmnika i karmy. Na przykład sikorki preferują mniejsze karmniki z otwartymi otworami, podczas gdy wróble wolą większe karmniki z płaskimi miejscami do lądowania. Przy wyborze należy skupić się na rodzaju karmnika, materiale i wymiarach.


Rodzaje karmników dla ptaków

Najpopularniejszym modelem jest klasyczny karmnik z daszkiem, który można zawiesić lub przymocować do podłoża. Ten typ karmnika przyciąga niemal wszystkie gatunki ptaków. Z drugiej strony istnieją otwarte karmniki, które zapewniają ptakom łatwy dostęp do pożywienia, ale nie jest ono chronione przed czynnikami atmosferycznymi. Dobrym rozwiązaniem są karmniki, z których pokarm stopniowo spada na powierzchnię, z której ptaki go wyjadają. W ten sposób pokarm jest bardzo dobrze chroniony przed wiatrem i wodą. Można w ten sposób przyciągnąć na przykład sikorki, wróble, szpaki, jerzyki i inne. Na podobnej zasadzie działają karmniki na orzechy. Są to karmniki z drucianą ścianką, przez którą przesiadują ptaki. Orzechom nie mogą się oprzeć na przykład zimorodki czy rudziki.


Można również wybierać spośród karmników lejowych, które są umieszczane na ziemi. Jeśli taki karmnik jest przykryty, nie ma się czym martwić, ale karmienie z ziemi jest ryzykowne ze względu na szybkie zamoczenie. Skylark, szpak lub zięba będą z tego zadowolone. Jeśli nie masz ogrodu, przydatne będą karmniki, które można przymocować do okna za pomocą przyssawek.

Materiał

Karmniki dla ptaków są wykonane z różnych materiałów. Drewniane lepiej komponują się ze środowiskiem naturalnym i wytrzymują długo, ale są trudniejsze w utrzymaniu. Metal i plastik są często trwalsze, ale mają nienaturalny wygląd.


Rozmiar karmnika

Rozmiar karmnika dla ptaków zależy od liczby ptaków, których się spodziewasz, a także od ilości umieszczonego w nim pożywienia. Wróble lub sikorki chętniej przylecą do mniejszego karmnika, podczas gdy kukułki i pustułki chętniej przylecą do większego.


Umieszczenie karmnika

Umieść karmnik w bezpiecznym i widocznym miejscu, które jest łatwo dostępne. W przypadku ogrodu idealne jest miejsce na drzewie lub w pobliżu krzewów, które zapewnią schronienie. W mieszkaniu karmnik można umieścić na parapecie lub balkonie.


Co umieścić w karmniku dla ptaków?

Zacznij napełniać karmnik w październiku. Ptaki przyzwyczają się do tego miejsca i będą je często odwiedzać zimą. Zimą potrzebują one głównie diety z dużą zawartością tłuszczów (zarówno roślinnych, jak i zwierzęcych). Najpopularniejsze pokarmy to nasiona słonecznika, zboża, orzechy, jabłka i łój wołowy. Nie zaszkodzi też napić się świeżej wody.


Wybór odpowiedniego karmnika to nie fizyka jądrowa. Wystarczy zastanowić się, które ptaki najczęściej odwiedzają karmnik i jakie opcje umieszczenia karmnika są dostępne. Uwzględnienie potrzeb ptaków w okolicy i dbanie o karmnik może pomóc ptakom przetrwać trudny okres zimowy. Jeśli zastanawiasz się, jak ptaki spędzają zimę, przeczytaj artykuł "Jak ptaki przeżywają zimę: sekrety ich przetrwania".

Inne artykuły

Czy psy mogą jeść kości?

15.11.2024

Czy psy mogą jeść kości?

Na pewno słyszeliście, że psy nie powinny jeść kości. Z drugiej strony, niektórzy uważają, że kości im nie szkodzą. Prawda leży w pośrodku, dlatego przyjrzyjmy się, jakie kości psy mogą bezpiecznie spożywać.

Czytaj artykuł
Jak chronić łapki pieska w zimie?

13.11.2024

Jak chronić łapki pieska w zimie?

Zimowe zabawy kochają nie tylko dzieci, ale również nasi czworonodzy przyjaciele. Jednocześnie mroźna i chłodna pogoda przynosi problemy dotyczące łapek psich. Pielęgnacja o nie jest w takim razie nieodłączna część tego okresu. śnieg sól, i niskie temperatury mogą spowodować duże obciążenia, podrażnienia skóry, pękanie, ból łapek. W takim razie jak o nie dbać? 



Czytaj artykuł
Jak działa trawienie przeżuwaczy?

07.11.2024

Jak działa trawienie przeżuwaczy?

Tur, owca, koza czy na przykład wielbłąd. Wszystkie te zwierzęta zaliczamy do przeżuwaczy, które mają bardzo specyficzny proces trawienia. Dlaczego tak jest? Przyjrzyjmy się tej kwestii.


Czytaj artykuł

KONKURS: Zapisz się do naszego newslettera

i otrzymaj paszę uzupełniającą ACIDOMID.