Autor: Juraj Korim
23.02.2024
Jak przygotować ogród na wiosnę?
Zima powoli dobiega końca, drzewa znów się zielenią i kwitną pierwsze kwiaty. Wiosna czyni cuda w ogrodzie. A my z niecierpliwością możemy wrócić do prac w ogrodzie i przygotować go na nowy sezon. Nie zwlekaj, warto zacząć już w lutym i marcu. W tym artykule odpowiemy na pytania, jak przygotować ogród do wiosny, kiedy nawozić ogród i jakie rośliny sadzić na początku wiosny.
Przed właściwymi pracami zapoznaj się z planami, które chcesz zrealizować w ogrodzie w nowym sezonie. Zastanów się, co i gdzie chcesz uprawiać w tym roku oraz jakich środków będziesz do tego potrzebować (np. nawozu).
Wiosenne porządki
Wiosenne porządki to niezbędny pierwszy krok, jeśli nie zrobiłeś tego jeszcze przed zimą. Należy zgrabić opadłe liście, usunąć opadłe gałęzie i chwasty z grządek. Przejrzyj ogród i pozbądź się wszystkiego, co nie przetrwało mrozów. Sprawdź stan mebli ogrodowych i zajmij się ich naprawą. Nie zapomnij sprawdzić potrzebnych narzędzi ogrodniczych.
Przygotowanie gleby
Gleba jest podstawą zdrowego ogrodu. Sprawdź jej jakość i uzupełnij ją w razie potrzeby. Jeśli zrobiłeś to już jesienią, teraz masz nieco mniej pracy. Dzieje się tak nawet wtedy, gdy grządki zostały zabezpieczone naturalną ściółką na zimę. Wystarczy wbić materiał na głębokość 10-20 cm. W ten sposób gleba jest wystarczająco przygotowana.
Jeśli grządki pozostały odkryte, nadszedł czas, aby napowietrzyć glebę łopatą i usunąć chwasty wraz z korzeniami. Glebę należy przekopać na głębokość około 30 cm. Nie zapomnij o nawożeniu na wiosnę. Wymieszaj glebę z kompostem lub nawozem, aby poprawić jej strukturę i trwałość. Odstaw na około trzy tygodnie przed sadzeniem.
Przygotowanie trawnika
Tak jak przygotowujesz grządki, nie możesz zapomnieć o trawniku. Odpowiedni czas to ten, w którym ziemia rozmarzła i jest wystarczająco sucha. W międzyczasie można przejść się po ogrodzie i sprawdzić, czy nie rozprzestrzeniły się jakieś choroby (np. pleśń śniegowa) lub czy trawnik nie przerzedził się w niektórych miejscach. W takim przypadku należy wyrwać trawę w tych miejscach i zasiać nową. Aby poprawić jakość gleby, można dodać podłoże do trawników. Szczególnie w przypadku trawników starszych niż trzy lata, dobrym pomysłem jest wertykulacja w celu napowietrzenia. Nie zapomnij również o nawożeniu.
Kiedy nawozić ogród?
Nawóz jest niezbędnym elementem ogrodu. Powinien być stosowany regularnie, dwa do trzech razy w roku, aby zapewnić roślinom wystarczającą ilość składników odżywczych. I to właśnie wiosną, kiedy wszystko zaczyna rosnąć, nadchodzi ten czas. Najczęściej stosuje się nawozy bogate w azot, fosfor i potas.
Sadzenie i siew
Gleba jest gotowa, pełna składników odżywczych, więc nadchodzi kolejny krok - sadzenie i sianie roślin. Pamiętaj o odpowiednim czasie dla każdej rośliny i upewnij się, że masz odpowiednią głębokość i odstępy między roślinami. W marcu stopniowo nadchodzi czas na wstępną uprawę sadzonek papryki, brokułów, pomidorów i melonów. Na przełomie marca i kwietnia należy rozpocząć sadzenie rzodkiewki, marchwi, pietruszki, cebuli, czosnku i innych roślin. Prawie wszystkie warzywa i zioła można wysiewać na grządkach w kwietniu.
Drzewa i krzewy
Wiosna to czas na przycinanie drzew owocowych i krzewów ozdobnych. Pozwoli to pozbyć się starych gałęzi i zwiększy ich żyzność. Skoncentruj się na jabłoniach, gruszach, śliwach, brzoskwiniach i morelach. Odwrotnie jest w przypadku wiśni i czereśni, które przycina się po zbiorach. Wiosna to również dobry czas na sadzenie niektórych drzew i krzewów, takich jak nektaryny, maliny, morele, drzewa iglaste i niektóre ozdobne drzewa liściaste.
Przygotowanie ogrodu do wiosny to nie tylko praca fizyczna, ale także planowanie i myślenie. Dzięki starannemu przygotowaniu możesz cieszyć się kwitnącym i zdrowym ogrodem przez cały sezon.
Inne artykuły
19.11.2024
Jak przygotować królika do zimy?
Pomimo tego, że króliki są dosyć wytrzymałe zwierzęta, zima przynosi pewne wyzwania również dla królików, tak dla nas. Żeby przetrwać zimę w zdrowiu i komforcie, trzeba im nagotować odpowiednie środowisko i wymijać rzeczy, które króliki nie lubią. W dzisiejszym artykule się popatrzymy na to, jak dbać o króliki i jak by miały wyglądać przygotowania do zimy i do chłodnej pogody.
15.11.2024
Czy psy mogą jeść kości?
Na pewno słyszeliście, że psy nie powinny jeść kości. Z drugiej strony, niektórzy uważają, że kości im nie szkodzą. Prawda leży w pośrodku, dlatego przyjrzyjmy się, jakie kości psy mogą bezpiecznie spożywać.
13.11.2024
Jak chronić łapki pieska w zimie?
Zimowe zabawy kochają nie tylko dzieci, ale również nasi czworonodzy przyjaciele. Jednocześnie mroźna i chłodna pogoda przynosi problemy dotyczące łapek psich. Pielęgnacja o nie jest w takim razie nieodłączna część tego okresu. śnieg sól, i niskie temperatury mogą spowodować duże obciążenia, podrażnienia skóry, pękanie, ból łapek. W takim razie jak o nie dbać?