Jak prawidłowo kompostować?
Pavel Frček

Autor: Pavel Frček

25.09.2024

Jak prawidłowo kompostować?

Kompostowanie to ekologiczny i praktyczny sposób na wykorzystanie odpadów organicznych i przekształcenie ich w cenny zasób poprawiający jakość ziemi. Dzięki kompostowaniu można zmniejszyć ogólną ilość odpadów, a także uzyskać wysokiej jakości, bogaty w składniki odżywcze nawóz. Nie jest to fizyka jądrowa, ale istnieje kilka zasad, które należy zrozumieć przed rozpoczęciem kompostowania. Przyjrzyjmy się im. 

Wybór miejsca

Przed rozpoczęciem kompostowania należy znaleźć odpowiednią lokalizację. Należy zapewnić łatwy dostęp do kompostu i chronić go przed bezpośrednim działaniem słońca i silnych wiatrów. Powinien być również oddzielony od reszty ogrodu (np. krzewów) i od źródła wody pitnej - studni. Kompostownik można umieścić w ogrodzie, na balkonie, a nawet w domu. W tym przypadku ważne jest jednak, aby zaopatrzyć się w specjalne pojemniki, które są przeznaczone do tego celu. 

Wybór kompostownika

Istnieje wiele rodzajów kompostowników do wyboru. Otwarte typy, które są zwykle drewniane lub plastikowe, są idealne do ogrodów, ale można również kompostować na ziemi lub w jamie, w której tworzy się stos. Jeśli masz mniejszą przestrzeń, zalecamy używanie zamkniętych plastikowych pojemników, które zapobiegają wydostawaniu się zapachów. Jeśli mieszkasz w mieszkaniu, idealnym rozwiązaniem są specjalne kompostowniki domowe lub wermikompostowniki, które wykorzystują właściwości dżdżownic do przekształcania odpadów biologicznych w nawóz organiczny. 

Co powinno znaleźć się w kompoście?

Aby zapewnić prawidłowy przebieg wszystkich procesów, należy wybrać materiały, które nadają się na kompost ogrodowy. Powinien on zawierać mieszankę zielonych i brązowych składników. Przez zielone rozumiemy te materiały, które są bogate w azot - na przykład świeże odpady kuchenne (skrawki i obierki owoców i warzyw, fusy z kawy, torebki herbaty) lub ścinki trawy. Brązowe materiały dostarczają węgla. Są to liście, odpady drzewne lub słoma. 

Zdecydowanie unikaj skrawków mięsa, kości, popiołu węglowego, kamieni, pestek owoców, skórek owoców tropikalnych, drewna poddanego obróbce chemicznej i ogólnie chemikaliów lub chorych roślin. 

Jak rozpocząć kompostowanie?

Jeśli zastanawiasz się, jak zrobić kompost, ważne jest, aby podkreślić, że proces ten opiera się na stopniowym nakładaniu warstw materiałów. Zawsze zaczyna się od brązowego materiału, tj. liści, gałązek lub trocin. Dzięki temu uzyskamy dobrą przepuszczalność. Następnie umieszcza się poszczególne odpady organiczne. 

Kompost należy regularnie przerzucać, aby rozłożyć materiał organiczny. Tylko wtedy będzie on wystarczająco napowietrzony, a materiały wymieszane. Jednocześnie należy sprawdzać zawartość wilgoci. Jeśli jest zbyt suchy (można to stwierdzić po sposobie, w jaki kruszy się w dłoni), należy go podlać lub dodać zielonych materiałów. Jeśli jest zbyt mokra, dodaj suche materiały, takie jak wióry lub suche liście.

Na koniec należy uzbroić się w cierpliwość. Proces ten trwa nawet rok, więc nie należy się spieszyć. Gdy mieszanka jest gotowa do użycia, ma ciemnobrązowy kolor, jest krucha i przyjemnie pachnie. Jeśli nie chcesz czekać zbyt długo, możesz wypróbować rzyspieszacz kompostu, który wykorzystuje pożyteczne bakterie i enzymy do naturalnego rozkładu odpadów organicznych

Kompostowanie pozwala w prosty i skuteczny sposób przekształcić odpady organiczne w nawóz pełen ważnych składników odżywczych. Aby zrobić to dobrze, należy wybrać odpowiednie materiały, napowietrzać, kontrolować wilgotność i być cierpliwym. W ten sposób uzyskasz wysokiej jakości kompost, który wspomoże rozwój Twoich roślin. 

Inne artykuły

Rodzaje jaj

31.03.2025

Rodzaje jaj

Kiedy mówimy „jajko”, większość z nas automatycznie myśli o kurzym jajku. Niewiele osób w pierwszej kolejności myśli o innych rodzajach. Wiemy jednak, że inne ptaki również znoszą jaja - a niektóre z nich są nawet powszechnie dostępne. W sklepach najczęściej spotykane są jaja kurze, gdzieniegdzie pojawiają się jaja przepiórcze. Inne gatunki są raczej rzadkie. W dzisiejszym artykule przyjrzyjmy się zatem, które jaja nadają się do spożycia i czym się od siebie różnią.

Czytaj artykuł
Hodowla alpak i lam

30.03.2025

Hodowla alpak i lam

Hodowla lam i alpak zyskuje w Czechach coraz większą popularność. Hodowcy cenią ich spokojny i przyjazny charakter, mało wymagającą opiekę, wszechstronność w wykorzystaniu oraz egzotyczny wygląd. Te zwierzęta można z powodzeniem hodować również na wspólnych pastwiskach z innymi gatunkami. Lamy są dodatkowo naturalnie dominujące i terytorialne, dzięki czemu skutecznie chronią stado przed drapieżnikami. Chcesz wiedzieć, jak właściwie dbać o te imponujące zwierzęta? Przygotowaliśmy dla Ciebie przydatne informacje i praktyczne wskazówki, które pomogą Ci zrozumieć ich zachowanie i zapewnić im najlepsze możliwe warunki życia.
Czytaj artykuł
Jak obcinać pazury u psa?

24.03.2025

Jak obcinać pazury u psa?

Tak jak rosną nam paznokcie, naszym psom rosną pazury. Dlatego tak ważne jest ich regularne przycinanie i pielęgnacja. W przeszłości pielęgnacja pazurów nie była tak ważna, ponieważ psy spędzały więcej czasu na zewnątrz - biegając po ogrodzie, asfalcie lub innych twardych powierzchniach, które naturalnie ścierały ich pazury. Dziś jednak często to już nie wystarcza.

Czytaj artykuł