Jak powinien wyglądać kurnik

Autor: Luboš Burda

18.01.2024

Jak powinien wyglądać kurnik

Hodowla kurczaków nie jest skomplikowana, ale zbudowanie kurnika w taki sposób, aby kury czuły się w nim jak w domu, to prawdziwa nauka. Zastanawiasz się, czego nie powinieneś pominąć?

Sprzyjające warunki do wylęgu i znoszenia jaj

Nieodłącznym elementem każdego kurnika są grzędy, na których kury mogą przesiadywać. Zaleca się dodanie do nich drabiny, aby kura mogła wygodnie dostać się do swojego " posłania". Podczas umieszczania grzęd należy kierować się wielkością rasy kur, które nie powinny dotykać ogonów podczas odpoczynku.


W kurniku powinno również znajdować się okno wychodzące na południowy wschód - zapewni to kurom poranne światło. Zachęci je to do aktywności przez cały dzień i zapewni im wystarczającą ilość witaminy D. Pozwoli to również na przewietrzenie kurnika w gorące letnie dni.


Kolejną ważną cechą kurnika są budki lęgowe o wymaganych wymiarach 30x30x40 cm do znoszenia jaj. Jedno gniazdo może pomieścić do 5 kur. Chociaż wspomnieliśmy o znaczeniu światła słonecznego w kurniku, kurniki muszą być umieszczone w ciemnym i cichym zakątku domu.


Rozważylibyśmy również ocieplenie kurnika - przyniesie to korzyści kurom w chłodniejszych miesiącach i pomoże im być bardziej odpornymi.

Czystość to połowa zdrowia

Wyściełając kurnik, musimy pomyśleć o wychwytywaniu odchodów. Odpowiednią ściółką może być słoma przykryta warstwą gazety, którą zawsze wymieniamy po pewnym czasie.

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Wejście do kurnika powinno mieć około 50 cm wysokości i 30 cm szerokości. Świetnym rozwiązaniem są automatyczne drzwi z wyłącznikiem czasowym i zmierzchowym lub ich kombinacją. Więcej o tej wyjątkowej technologii, która chroni kury przed nieproszonymi gośćmi i oszczędza czas, pisaliśmy w naszym artykule zatytułowanym Automatyczne drzwi, pomocnik dla bezpieczeństwa drobiu.


Wybiegi zewnętrzne oznaczają możliwość poruszania się na świeżym powietrzu i cieszenia się piękną pogodą. Jednak należy również pamiętać o bezpieczeństwie, gdy kury są tym bardziej "na widoku" drapieżników. Na zewnątrz nie obejdzie się bez dobrego ogrodzenia.

Największy wybór kurników

Czy to wydaje się zbyt wiele? Nie rozpaczaj, w naszym sklepie internetowym znajdziesz niezliczone kurniki, które spełniają wymagania dotyczące przyzwoitego trzymania drobiu. Co więcej, nasze kurniki zachwycą niejednego podróżnika, pozwalając jego pierzastym przyjaciołom zamieszkać na przykład w Mediolanie lub na Wyspach Kanaryjskich!

Inne artykuły

Dlaczego krowa ciągle przeżuwa, a pies połyka w całości? Trawienie zwierząt pod lupą

16.05.2025

Dlaczego krowa ciągle przeżuwa, a pies połyka w całości? Trawienie zwierząt pod lupą

Czy zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego bydło spędza godziny na przeżuwaniu, a pies niemal nie gryzie swojego jedzenia? Powodem jest inny typ trawienia. Podczas gdy niektóre zwierzęta mają prosty żołądek, inne – w toku ewolucji – wykształciły kilka komór, trawienie mikrobiologiczne, a nawet wspomagają się kamieniami. Jakie są główne różnice między grupami zwierząt?

Czytaj artykuł
Jaki rodzaj wełny wybrać? Porównanie alpaki, kaszmiru, wełny merynosa i innych

15.05.2025

Jaki rodzaj wełny wybrać? Porównanie alpaki, kaszmiru, wełny merynosa i innych

O tym, że istnieją różne rasy owiec, słyszał zapewne każdy. Ale czy wiedzieliście, że wełna też może mieć wiele odmian? Pozyskuje się ją nie tylko z owiec, ale także z lam, a nawet z królików.

Czytaj artykuł
Rodzaje dojenia i typy dojarek

14.05.2025

Rodzaje dojenia i typy dojarek

Dojenie jest codziennym elementem hodowli bydła mlecznego – metody jego przeprowadzania mogą się jednak znacznie różnić. Od tradycyjnego ręcznego dojenia po nowoczesne systemy robotyczne, każde gospodarstwo wybiera rozwiązanie, które najlepiej odpowiada jego potrzebom i możliwościom. Różnią się również same dojarnie – miejsca, w których przeprowadzane jest dojenie. W tym artykule omówimy podstawowe rodzaje dojenia oraz typy współczesnych dojarek.

Czytaj artykuł