Automatyczne drzwi, urządzenie zapewniające bezpieczeństwo drobiu

Autor: Juraj Korim

25.09.2023

Automatyczne drzwi, urządzenie zapewniające bezpieczeństwo drobiu

Czy Ty również znasz kogoś w swojej okolicy, kto zapomniał zamknąć kurniki, miał nieproszonego gościa, który przyszedł do jego kurnika w nocy, a rano czekała go niemiła niespodzianka? Szczególnie w nocy kurnik jest narażony na spore niebezpieczeństwo, a automatyczne drzwi to świetna pomoc, która może znacznie ułatwić hodowlę kur. Otwieranie i zamykanie drzwi można całkowicie dostosować do kur i ich nawyków. Do wyboru jest kilka opcji.

Otwieranie i zamykanie za pomocą wyłącznika czasowego

Jeśli wpuszczasz i wypuszczasz swoje kury o określonych porach, skorzystaj z opcji otwierania/zamykania drzwi o określonych porach. Konfiguracja jest bardzo prosta, wystarczy ustawić aktualny czas na sterowniku, a następnie wybrać, kiedy drzwi mają się otwierać i zamykać.

Otwieranie i zamykanie za pomocą wyłącznika zmierzchowego

Czy zarządzasz dniem swoich kur w zależności od nasłonecznienia? Wypróbuj opcję przełącznika zmierzchowego do otwierania/zamykania drzwi. Drzwi będą się otwierać/zamykać w zależności od światła zewnętrznego, dzięki czemu nie będziesz musiał martwić się o poranne pobudki.

Połączenie wyłącznika czasowego i zmierzchowego

Czy Twoje kury są szybsze niż słońce rano, ale idą do kurnika wieczorem, gdy słońce zachodzi? Możesz użyć kombinacji przełącznika czasowego i zmierzchowego do otwierania/zamykania drzwi. To od Ciebie zależy, czy ustawisz otwieranie drzwi na czas, czy na podstawie słońca rano lub wieczorem.

Różne warianty drzwi automatycznych

Czy masz kurnik w pobliżu źródła prądu i chciałbyś podłączyć automatyczne drzwi do gniazdka? To życzenie również można spełnić. Oprócz klasycznych wersji, które są zasilane konwencjonalnymi bateriami, można również wybrać drzwi do standardowego gniazdka. Nie musisz więc polegać na bateriach i ich funkcjonalności.

Tłokowe zamykanie drzwi dla konesera

Nowe technologie sprawiają, że świat się kręci i nie inaczej jest w przypadku opieki nad kurami domowymi. Nowością w dziedzinie drzwi automatycznych jest ich otwieranie/zamykanie za pomocą tłoków zamiast kabli. Ten wariant charakteryzuje się szczególnie wyższą niezawodnością. Technologia otwierania ma jednak jeszcze jedną istotną zaletę. Jeśli chcesz dopasować wygląd drzwi do kurnika, możesz nawet zastąpić je własnymi drzwiami w ramach tej opcji.

Drzwi z blokadą zapobiegającą otwarciu

Mieszkasz przy lesie i często odwiedzają Cię nieproszeni goście, którzy są bardziej zaradni niż się spodziewałeś i potrafią podnieść już zamknięte drzwi? Wszystkie drzwi zwiększają bezpieczeństwo kur, ale dostępne są również drzwi automatyczne z blokadą przed otwarciem. Po całkowitym zamknięciu kurnika system samoblokujący uniemożliwi odwiedziny lisów i kun.

Krótko mówiąc, automatyczne drzwi do kurnika będą świetnym codziennym pomocnikiem, który nie tylko zadba o kury w deszczowe dni i długie weekendy, ale przede wszystkim ochroni je przed nieproszonymi gośćmi, z których kury z pewnością nie byłyby zadowolone.

Inne artykuły

Dlaczego krowa ciągle przeżuwa, a pies połyka w całości? Trawienie zwierząt pod lupą

16.05.2025

Dlaczego krowa ciągle przeżuwa, a pies połyka w całości? Trawienie zwierząt pod lupą

Czy zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego bydło spędza godziny na przeżuwaniu, a pies niemal nie gryzie swojego jedzenia? Powodem jest inny typ trawienia. Podczas gdy niektóre zwierzęta mają prosty żołądek, inne – w toku ewolucji – wykształciły kilka komór, trawienie mikrobiologiczne, a nawet wspomagają się kamieniami. Jakie są główne różnice między grupami zwierząt?

Czytaj artykuł
Jaki rodzaj wełny wybrać? Porównanie alpaki, kaszmiru, wełny merynosa i innych

15.05.2025

Jaki rodzaj wełny wybrać? Porównanie alpaki, kaszmiru, wełny merynosa i innych

O tym, że istnieją różne rasy owiec, słyszał zapewne każdy. Ale czy wiedzieliście, że wełna też może mieć wiele odmian? Pozyskuje się ją nie tylko z owiec, ale także z lam, a nawet z królików.

Czytaj artykuł
Rodzaje dojenia i typy dojarek

14.05.2025

Rodzaje dojenia i typy dojarek

Dojenie jest codziennym elementem hodowli bydła mlecznego – metody jego przeprowadzania mogą się jednak znacznie różnić. Od tradycyjnego ręcznego dojenia po nowoczesne systemy robotyczne, każde gospodarstwo wybiera rozwiązanie, które najlepiej odpowiada jego potrzebom i możliwościom. Różnią się również same dojarnie – miejsca, w których przeprowadzane jest dojenie. W tym artykule omówimy podstawowe rodzaje dojenia oraz typy współczesnych dojarek.

Czytaj artykuł