Jak powinien wyglądać kurnik
Hodowla kurczaków nie jest skomplikowana, ale zbudowanie kurnika w taki sposób, aby kury czuły się w nim jak w domu, to prawdziwa nauka. Zastanawiasz się, czego nie powinieneś pominąć?
Sprzyjające warunki do wylęgu i znoszenia jaj
Nieodłącznym elementem każdego kurnika są grzędy, na których kury mogą przesiadywać. Zaleca się dodanie do nich drabiny, aby kura mogła wygodnie dostać się do swojego " posłania". Podczas umieszczania grzęd należy kierować się wielkością rasy kur, które nie powinny dotykać ogonów podczas odpoczynku.
W kurniku powinno również znajdować się okno wychodzące na południowy wschód - zapewni to kurom poranne światło. Zachęci je to do aktywności przez cały dzień i zapewni im wystarczającą ilość witaminy D. Pozwoli to również na przewietrzenie kurnika w gorące letnie dni.
Kolejną ważną cechą kurnika są budki lęgowe o wymaganych wymiarach 30x30x40 cm do znoszenia jaj. Jedno gniazdo może pomieścić do 5 kur. Chociaż wspomnieliśmy o znaczeniu światła słonecznego w kurniku, kurniki muszą być umieszczone w ciemnym i cichym zakątku domu.
Rozważylibyśmy również ocieplenie kurnika - przyniesie to korzyści kurom w chłodniejszych miesiącach i pomoże im być bardziej odpornymi.
Czystość to połowa zdrowia
Wyściełając kurnik, musimy pomyśleć o wychwytywaniu odchodów. Odpowiednią ściółką może być słoma przykryta warstwą gazety, którą zawsze wymieniamy po pewnym czasie.
Bezpieczeństwo przede wszystkim
Wejście do kurnika powinno mieć około 50 cm wysokości i 30 cm szerokości. Świetnym rozwiązaniem są automatyczne drzwi z wyłącznikiem czasowym i zmierzchowym lub ich kombinacją. Więcej o tej wyjątkowej technologii, która chroni kury przed nieproszonymi gośćmi i oszczędza czas, pisaliśmy w naszym artykule zatytułowanym Automatyczne drzwi, pomocnik dla bezpieczeństwa drobiu.
Wybiegi zewnętrzne oznaczają możliwość poruszania się na świeżym powietrzu i cieszenia się piękną pogodą. Jednak należy również pamiętać o bezpieczeństwie, gdy kury są tym bardziej "na widoku" drapieżników. Na zewnątrz nie obejdzie się bez dobrego ogrodzenia.
Największy wybór kurników
Czy to wydaje się zbyt wiele? Nie rozpaczaj, w naszym sklepie internetowym znajdziesz niezliczone kurniki, które spełniają wymagania dotyczące przyzwoitego trzymania drobiu. Co więcej, nasze kurniki zachwycą niejednego podróżnika, pozwalając jego pierzastym przyjaciołom zamieszkać na przykład w Mediolanie lub na Wyspach Kanaryjskich!
Inne artykuły
19.11.2024
Jak przygotować królika do zimy?
Pomimo tego, że króliki są dosyć wytrzymałe zwierzęta, zima przynosi pewne wyzwania również dla królików, tak dla nas. Żeby przetrwać zimę w zdrowiu i komforcie, trzeba im nagotować odpowiednie środowisko i wymijać rzeczy, które króliki nie lubią. W dzisiejszym artykule się popatrzymy na to, jak dbać o króliki i jak by miały wyglądać przygotowania do zimy i do chłodnej pogody.
15.11.2024
Czy psy mogą jeść kości?
Na pewno słyszeliście, że psy nie powinny jeść kości. Z drugiej strony, niektórzy uważają, że kości im nie szkodzą. Prawda leży w pośrodku, dlatego przyjrzyjmy się, jakie kości psy mogą bezpiecznie spożywać.
13.11.2024
Jak chronić łapki pieska w zimie?
Zimowe zabawy kochają nie tylko dzieci, ale również nasi czworonodzy przyjaciele. Jednocześnie mroźna i chłodna pogoda przynosi problemy dotyczące łapek psich. Pielęgnacja o nie jest w takim razie nieodłączna część tego okresu. śnieg sól, i niskie temperatury mogą spowodować duże obciążenia, podrażnienia skóry, pękanie, ból łapek. W takim razie jak o nie dbać?