Jak na jesień opiekować o drzewa i krzaki?
Pavel Frček

Autor: Pavel Frček

02.10.2024

Jak na jesień opiekować o drzewa i krzaki?

Jesień już u nas, i przygotowania do zimy dobiegają końca. Cały ogród razem z krzewami i drzewami powoli gotuje się do snu zimowego. I dlatego nie możemy zapominać o przygotowaniu ogrodu, żeby na wiosnę znów wszystko kwitło. Jak zapewnić dobry rozwój i bogatą urodę drzew i krzaków w kolejnym roku? Chodźcie z nami spojrzeć, jak ważne kroki trzeba zrobić w sprawie przygotowań. 

Nawozy i pożywienie

Żeby drzewiny przeczkały okres zimowy bez problemów, należy im dodać odpowiednie składniki, które będą wspierać rośliny do wiosny. Polecamy pasze z wysoką zawartością fosforu i potasu, które wspierają rozwój korzeni i zwiększają odporność na mróz. Pasze azotowe, zaś są idealne do nowych małych roślinek. 

Idealne nawozy na jesień do ogrodu, są również komposty, które są bogate w substancje organiczne, polepszają strukturę gleby i pomagają utrzymać wodę i substancje odżywcze. Kompost należy rozprzestrzenić równo koło drzew, tylko nie zupełnie wokół kory - mogłoby dojść do prze gnojenia.


Ochrona przeciw szkodnikom i chorobami

Przed zimą należy dbać również o gnojenie ogrodu, też ochronie przeciw szkodnikom i chorobom, które mogą zaatakować na wiosnę. Dbajcie przede wszystkim na grzybowe choroby (na przykład szczotkowanie, monilioza, rdza), które przezimują na zaatakowanych listkach i plonach. Dlatego jest ważne regularnie usuwać opadnięte liście, najbardziej kiedy drzewo przejawia jakąś chorobę. Idealne jest też aplikować środki przeciw bójcze. Dla prewencji zakażeń grzybowych są świetne preparaty miedziowe. Opryski aplikujcie kiedy jest sucho. 

Przycinanie gałęzi

Przycinanie gałęzi przez okres jesienny, jest jedna z najistotniejszych czynności, która określa zdrowie i urodę w kolejnym sezonie. Podczas przycinania skupcie się uszkodzone, chore i suche gałęzie. Kolejnie przeprowadźcie złuszczanie korony drzewa, dzięki temu ono otrzyma więcej światła. 

U młodych drzew przeprowadzimy cięcie wychowawcze. To polega na skróceniu głównej gałęzi. Gałęzie, które krzyżują lub rosną do korony drzewa, tniemy, żeby drzewo miało miejsce do rozrastania. Krzaki tnijcie tak, by zostały tylko silne części. 

Zalewanie i ochrona drzewa

Chociaż gorące dni są już za nami, drzewa i krzaki potrzebują dostatek wilgotności, żeby mógły sobie wytworzyć zapas na zimę. Podlewanie przeprowadzajcie głęboko tak, żeby się woda przedostała do korzeni, nie tylko na powierzchnię. 

Dla ochrony korzeni jest dobre użyć ściółke. Jaka będzie zależnie tylko od was - ściółka organiczna to słoma albo suche liście, kora. Przez to będzie utrzymywana stabilna temperatura gleby i w niej odpowiednia wilgotność. 

Owocowe drzewa i krzaki potrzebują specjalną opiekę. Jeżeli będziecie się trzymać tych zasad, takimi jak używanie nawozów, ochrona przeciw szkodnikom, jesienne przycinanie i odpowiednie podlewanie, w zamian otrzymacie kolejny bogaty sezon. Dlatego nie zostawiajcie wszystko na środowisku i dbajcie o wasz ogród z pociechą. 

Inne artykuły

Czy psy mogą jeść kości?

15.11.2024

Czy psy mogą jeść kości?

Na pewno słyszeliście, że psy nie powinny jeść kości. Z drugiej strony, niektórzy uważają, że kości im nie szkodzą. Prawda leży w pośrodku, dlatego przyjrzyjmy się, jakie kości psy mogą bezpiecznie spożywać.

Czytaj artykuł
Jak chronić łapki pieska w zimie?

13.11.2024

Jak chronić łapki pieska w zimie?

Zimowe zabawy kochają nie tylko dzieci, ale również nasi czworonodzy przyjaciele. Jednocześnie mroźna i chłodna pogoda przynosi problemy dotyczące łapek psich. Pielęgnacja o nie jest w takim razie nieodłączna część tego okresu. śnieg sól, i niskie temperatury mogą spowodować duże obciążenia, podrażnienia skóry, pękanie, ból łapek. W takim razie jak o nie dbać? 



Czytaj artykuł
Jak działa trawienie przeżuwaczy?

07.11.2024

Jak działa trawienie przeżuwaczy?

Tur, owca, koza czy na przykład wielbłąd. Wszystkie te zwierzęta zaliczamy do przeżuwaczy, które mają bardzo specyficzny proces trawienia. Dlaczego tak jest? Przyjrzyjmy się tej kwestii.


Czytaj artykuł

KONKURS: Zapisz się do naszego newslettera

i otrzymaj paszę uzupełniającą ACIDOMID.