Jak działa trawienie przeżuwaczy?
Pavel Frček

Autor: Pavel Frček

07.11.2024

Jak działa trawienie przeżuwaczy?

Tur, owca, koza czy na przykład wielbłąd. Wszystkie te zwierzęta zaliczamy do przeżuwaczy, które mają bardzo specyficzny proces trawienia. Dlaczego tak jest? Przyjrzyjmy się tej kwestii.


Przeżuwanie, czyli ruminacja

Jak sama nazwa przeżuwaczy wskazuje, przeżuwanie jest charakterystycznym znakiem tej grupy zwierząt. Na pewno nie raz widzieliście, jak krowa zadowolona leży i nieustannie przeżuwa, mimo że już od dłuższego czasu nic nie je. Ich trawienie odbywa się w dwóch fazach. Najpierw pokarm jest przeżuwany i połykany, jednak po 30 do 60 minutach jest z powrotem wypluwany do jamy ustnej i ponownie przeżuwany. W ten sposób trawienie staje się bardziej efektywne a uzyskane składniki odżywcze są maksymalizowane.

Czy krowa ma 4 żołądki?

Na pewno nie raz słyszeliście stwierdzenie, że krowa ma 4 żołądki. To nie do końca prawda, w rzeczywistości chodzi o 3 przedżołądki (żwacz, czepiec i księgi) oraz 1 żołądek (trawieniec). Każda z tych części układu pokarmowego pełni swoją specyficzną funkcję.


Pierwszym i jednocześnie największym przedżołądkiem jest żwacz. Tam pokarm trafia z jamy ustnej i podlega rozkładowi przez mikroorganizmy, które tam żyją. Następnie pokarm przesuwa się do kolejnego przedżołądka – czepca. Ten umożliwia szybki transport do ostatniego przedżołądka – księgi, gdzie dochodzi do jego miażdżenia. Pokarm następnie trafia do samego żołądka – trawieńca, gdzie zachodzi trawienie enzymatyczne, jak u ludzi.


Możliwe, że zastanawiacie się, dlaczego cały ten proces jest tak skomplikowany. Ta adaptacja układu pokarmowego pozwala na trawienie paszy roślinnej, która zawiera trudne do strawienia składniki węglowodanów (takie jak celuloza). Zwierzęta, które nie mają tej adaptacji, nie są w stanie prawie wcale strawić tych substancji. Proces jest więc skomplikowany, ale bardzo korzystny.


Inne artykuły

Rodzaje jaj

31.03.2025

Rodzaje jaj

Kiedy mówimy „jajko”, większość z nas automatycznie myśli o kurzym jajku. Niewiele osób w pierwszej kolejności myśli o innych rodzajach. Wiemy jednak, że inne ptaki również znoszą jaja - a niektóre z nich są nawet powszechnie dostępne. W sklepach najczęściej spotykane są jaja kurze, gdzieniegdzie pojawiają się jaja przepiórcze. Inne gatunki są raczej rzadkie. W dzisiejszym artykule przyjrzyjmy się zatem, które jaja nadają się do spożycia i czym się od siebie różnią.

Czytaj artykuł
Hodowla alpak i lam

30.03.2025

Hodowla alpak i lam

Hodowla lam i alpak zyskuje w Czechach coraz większą popularność. Hodowcy cenią ich spokojny i przyjazny charakter, mało wymagającą opiekę, wszechstronność w wykorzystaniu oraz egzotyczny wygląd. Te zwierzęta można z powodzeniem hodować również na wspólnych pastwiskach z innymi gatunkami. Lamy są dodatkowo naturalnie dominujące i terytorialne, dzięki czemu skutecznie chronią stado przed drapieżnikami. Chcesz wiedzieć, jak właściwie dbać o te imponujące zwierzęta? Przygotowaliśmy dla Ciebie przydatne informacje i praktyczne wskazówki, które pomogą Ci zrozumieć ich zachowanie i zapewnić im najlepsze możliwe warunki życia.
Czytaj artykuł
Jak obcinać pazury u psa?

24.03.2025

Jak obcinać pazury u psa?

Tak jak rosną nam paznokcie, naszym psom rosną pazury. Dlatego tak ważne jest ich regularne przycinanie i pielęgnacja. W przeszłości pielęgnacja pazurów nie była tak ważna, ponieważ psy spędzały więcej czasu na zewnątrz - biegając po ogrodzie, asfalcie lub innych twardych powierzchniach, które naturalnie ścierały ich pazury. Dziś jednak często to już nie wystarcza.

Czytaj artykuł