Jak chronić łapki pieska w zimie?
Pavel Frček

Autor: Pavel Frček

13.11.2024

Jak chronić łapki pieska w zimie?

Zimowe zabawy kochają nie tylko dzieci, ale również nasi czworonodzy przyjaciele. Jednocześnie mroźna i chłodna pogoda przynosi problemy dotyczące łapek psich. Pielęgnacja o nie jest w takim razie nieodłączna część tego okresu. śnieg sól, i niskie temperatury mogą spowodować duże obciążenia, podrażnienia skóry, pękanie, ból łapek. W takim razie jak o nie dbać? 


Przed spacerem

Hydratacja łapek jest w zimie podstawą. Specjalne ochronne balsamy lub kremy potrafią stworzyć warstwę ochronną, która łapki chroni przed mrozem, lodem i solą. Dlatego przed każdą przechadzką należy posmarować wszystkie łapki. 

Po spacerze

Po każdej przechadzce zimowej jest ważne łapki dokładnie opłukać ciepłą wodą, aby spłukać wszystkie nieczystości. Po umyciu dobrze osuszyć ręcznikiem frotte. Sprawdźcie, jeżeli pies nie ma rany i znowu aplikuj balsam, może być również waselina lekarska. Na rynku można znaleźć balsamy z czynnikami leczniczymi, które pomagają regenerować uszkodzone łapki. 

Buty dla psów

Ochronne buty są świetnym wyborem dla psów z bardziej uczulonymi łapkami, również dla psów, którzy poruszają się w obszarze z dużą koncentracją soli zasypowej. Buty chronią nie tylko przed mrozem ale również przed solą zasypową i uszkodzeniem mechanicznym. Jeżeli chcecie zapewnić buty dla psa, dbajcie na odpowiednią wielkość, żeby były wygodne, nie uciskały albo nie spadały. 

Buty dla psów Wymijanie soli zasypowej

Jeżeli jest to możliwe, należy jak najbardziej wymijać drogi, które są zasypane solami. Sól może spowodować niemałe podrażnienia i popękania opuszek, co doprowadza do dużej boleści. Jeżeli nie można wyminąć tę drogę dbajcie na odpowiednie schronienie- buty, dokładnie smarowanie balsamem i mycie. 

Regularne sprawdzanie

Jeżeli macie długowłosego psa i między opuszkami mu przerastają włosy, regularnie je tnijcie. Psowi mógłby w tym zostać lód, który kolejnie powoduje niemałe rany. 

Nie zapominajcie przeprowadzać regularną kontrolę po każdym spacerze. Upewnijcie się, jeżeli nie są pomiędzy opuszkami kamienie, lód, który drażni łapki. Dojdzie do uszkodzenia łapek, najpierw należy je umyć, odpowiednio wysuszyć i posmarować balsamem. Kilka razy dziennie dezynfekuj te rany. Jeżeli miejsce rany jest krwawe i po paru dniach nie widać zmiany, należy iść do weterynarza. 

Pielęgnacja w zimie nie jest wymagająca, ale należy dbać dostatecznej uwagi na opuszki żeby nie doszło do poronień. Dzięki wymienionym krokom będziecie się mogli radować z śniegu nie tylko wy ale również Wasi czworonodzy przyjaciele. Zima kolejnie nie będzie przeszkodą, ale okres radosny.

Inne artykuły

Rodzaje jaj

31.03.2025

Rodzaje jaj

Kiedy mówimy „jajko”, większość z nas automatycznie myśli o kurzym jajku. Niewiele osób w pierwszej kolejności myśli o innych rodzajach. Wiemy jednak, że inne ptaki również znoszą jaja - a niektóre z nich są nawet powszechnie dostępne. W sklepach najczęściej spotykane są jaja kurze, gdzieniegdzie pojawiają się jaja przepiórcze. Inne gatunki są raczej rzadkie. W dzisiejszym artykule przyjrzyjmy się zatem, które jaja nadają się do spożycia i czym się od siebie różnią.

Czytaj artykuł
Hodowla alpak i lam

30.03.2025

Hodowla alpak i lam

Hodowla lam i alpak zyskuje w Czechach coraz większą popularność. Hodowcy cenią ich spokojny i przyjazny charakter, mało wymagającą opiekę, wszechstronność w wykorzystaniu oraz egzotyczny wygląd. Te zwierzęta można z powodzeniem hodować również na wspólnych pastwiskach z innymi gatunkami. Lamy są dodatkowo naturalnie dominujące i terytorialne, dzięki czemu skutecznie chronią stado przed drapieżnikami. Chcesz wiedzieć, jak właściwie dbać o te imponujące zwierzęta? Przygotowaliśmy dla Ciebie przydatne informacje i praktyczne wskazówki, które pomogą Ci zrozumieć ich zachowanie i zapewnić im najlepsze możliwe warunki życia.
Czytaj artykuł
Jak obcinać pazury u psa?

24.03.2025

Jak obcinać pazury u psa?

Tak jak rosną nam paznokcie, naszym psom rosną pazury. Dlatego tak ważne jest ich regularne przycinanie i pielęgnacja. W przeszłości pielęgnacja pazurów nie była tak ważna, ponieważ psy spędzały więcej czasu na zewnątrz - biegając po ogrodzie, asfalcie lub innych twardych powierzchniach, które naturalnie ścierały ich pazury. Dziś jednak często to już nie wystarcza.

Czytaj artykuł