Jak chronić łapki pieska w zimie?
Pavel Frček

Autor: Pavel Frček

13.11.2024

Jak chronić łapki pieska w zimie?

Zimowe zabawy kochają nie tylko dzieci, ale również nasi czworonodzy przyjaciele. Jednocześnie mroźna i chłodna pogoda przynosi problemy dotyczące łapek psich. Pielęgnacja o nie jest w takim razie nieodłączna część tego okresu. śnieg sól, i niskie temperatury mogą spowodować duże obciążenia, podrażnienia skóry, pękanie, ból łapek. W takim razie jak o nie dbać? 


Przed spacerem

Hydratacja łapek jest w zimie podstawą. Specjalne ochronne balsamy lub kremy potrafią stworzyć warstwę ochronną, która łapki chroni przed mrozem, lodem i solą. Dlatego przed każdą przechadzką należy posmarować wszystkie łapki. 

Po spacerze

Po każdej przechadzce zimowej jest ważne łapki dokładnie opłukać ciepłą wodą, aby spłukać wszystkie nieczystości. Po umyciu dobrze osuszyć ręcznikiem frotte. Sprawdźcie, jeżeli pies nie ma rany i znowu aplikuj balsam, może być również waselina lekarska. Na rynku można znaleźć balsamy z czynnikami leczniczymi, które pomagają regenerować uszkodzone łapki. 

Buty dla psów

Ochronne buty są świetnym wyborem dla psów z bardziej uczulonymi łapkami, również dla psów, którzy poruszają się w obszarze z dużą koncentracją soli zasypowej. Buty chronią nie tylko przed mrozem ale również przed solą zasypową i uszkodzeniem mechanicznym. Jeżeli chcecie zapewnić buty dla psa, dbajcie na odpowiednią wielkość, żeby były wygodne, nie uciskały albo nie spadały. 

Buty dla psów Wymijanie soli zasypowej

Jeżeli jest to możliwe, należy jak najbardziej wymijać drogi, które są zasypane solami. Sól może spowodować niemałe podrażnienia i popękania opuszek, co doprowadza do dużej boleści. Jeżeli nie można wyminąć tę drogę dbajcie na odpowiednie schronienie- buty, dokładnie smarowanie balsamem i mycie. 

Regularne sprawdzanie

Jeżeli macie długowłosego psa i między opuszkami mu przerastają włosy, regularnie je tnijcie. Psowi mógłby w tym zostać lód, który kolejnie powoduje niemałe rany. 

Nie zapominajcie przeprowadzać regularną kontrolę po każdym spacerze. Upewnijcie się, jeżeli nie są pomiędzy opuszkami kamienie, lód, który drażni łapki. Dojdzie do uszkodzenia łapek, najpierw należy je umyć, odpowiednio wysuszyć i posmarować balsamem. Kilka razy dziennie dezynfekuj te rany. Jeżeli miejsce rany jest krwawe i po paru dniach nie widać zmiany, należy iść do weterynarza. 

Pielęgnacja w zimie nie jest wymagająca, ale należy dbać dostatecznej uwagi na opuszki żeby nie doszło do poronień. Dzięki wymienionym krokom będziecie się mogli radować z śniegu nie tylko wy ale również Wasi czworonodzy przyjaciele. Zima kolejnie nie będzie przeszkodą, ale okres radosny.

Inne artykuły

Jak karmić świnie?

01.07.2025

Jak karmić świnie?

Świnie należą do mało wymagających zwierząt gospodarskich, jednak również w ich przypadku jakość paszy ma ogromny wpływ na wzrost, zdrowie i wydajność. Niezależnie od tego, czy hodujesz prosięta, lochy, czy tuczniki, prawidłowo skomponowana dawka pokarmowa oraz stały dostęp do czystej wody są absolutną podstawą. W tym artykule przyjrzymy się kluczowym zasadom żywienia świń w warunkach domowych.

Czytaj artykuł
Rodzaje serów i ich pochodzenie

24.06.2025

Rodzaje serów i ich pochodzenie

Ser to nie tylko edamski na kanapce. Na świecie istnieją setki rodzajów sera – pleśniowe, twarde, świeże, parzone... Każdy region ma swój charakterystyczny ser, który odzwierciedla lokalną tradycję i smak. Przyjrzyjmy się, skąd pochodzą niektóre znane sery.

Czytaj artykuł
Czy zwierzętom się coś śni?

23.06.2025

Czy zwierzętom się coś śni?

Być może zauważyłeś, że twój pupil podczas snu czasem porusza łapami, rusza oczami lub wydaje różne dźwięki. Czy to oznacza, że coś mu się śni? A może to tylko przypadkowe skurcze mięśni? Dowiesz się tego z poniższego artykułu.


Czytaj artykuł