Gdzie umieścić karmnik dla ptaków
Pavel Frček

Autor: Pavel Frček

27.06.2024

Gdzie umieścić karmnik dla ptaków

Wraz z nadejściem zimy ptaki często mają utrudniony dostęp do pożywienia, dlatego karmniki dla ptaków są bardzo ważne w naszych ogrodach i otoczeniu. Zapewniają one ptakom niezbędne pożywienie, a my możemy obserwować szeroką gamę gatunków, które decydują się na odwiedzanie karmników. Jeśli jesteś zainteresowany tym, jak ptaki przeżywają zimę, przeczytaj nasz artykuł "Jak ptaki mogą przetrwać zimę: sekret ich przeżycia". 

Lokalizacje karmników dla ptaków

Umieszczając karmnik dla ptaków, należy myśleć strategicznie. Karmnik musi znajdować się w bezpiecznym miejscu, w którym będzie chroniony przed drapieżnikami, takimi jak koty. Są one w stanie wspiąć się na pień drzewa, aby dostać się do karmnika. Dlatego należy wybrać podwyższone miejsce, co najmniej półtora metra nad ziemią, jak najdalej od pnia, tak aby ptaki były jak najbardziej bezpieczne przy karmniku i miały dobrą widoczność, gdyby zbliżało się niebezpieczeństwo. Upewnij się również, że obszar wokół karmnika jest czysty, a ścieżka do karmnika nie jest zablokowana przez gałęzie lub inne przedmioty, aby ptaki mogły mieć komfortowe środowisko w karmniku i wokół niego.  

Jeśli to możliwe, umieść karmnik w pobliżu krzewów, drzew lub innych schronień, w których ptaki mogą ukryć się przed trudnymi warunkami pogodowymi lub wspomnianymi wcześniej drapieżnikami. Idealnym schronieniem jest ptasi domek, który jest odporny na każdą pogodę i rabusiów gniazd. 

Unikaj umieszczania karmników zbyt blisko okien, aby zapobiec zderzeniu ptaków z przeszklonymi powierzchniami. Taki wypadek może być śmiertelny dla ptaków. Jeśli więc umieszczasz karmnik na balkonie lub parapecie, skoncentruj się na umieszczeniu go w pobliżu okna, w którym znajdują się zasłony i firany.  

Wreszcie, lokalizacja powinna być cicha, nie w pobliżu ruchliwych dróg i wyraźna, aby ptaki zawsze wiedziały, co się wokół nich dzieje.  

Karmienie ptaków

Jeśli masz już odpowiednie miejsce, pojawia się pytanie, co umieścić w karmniku dla ptaków. Zaoferuj ptakom różnorodne pokarmy, takie jak nasiona, najlepiej nasiona słonecznika, orzechy, suszone owoce lub kulki łoju. Gołębie i wróble chętnie przyjmą również ziarna zbóż. Dostępne są również gotowe mieszanki paszowe, zawierające wszystko, czego potrzebują do przetrwania. Różnorodność pokarmu przyciągnie różne gatunki ptaków, dlatego ważne jest, aby wybrać odpowiednią karmę dla ptaków przebywających na zewnątrz. Nie oznacza to jednak podawania im resztek z obiadu. Jedzenie nie może być pikantne, rozgotowane i na pewno nie może być zepsute. A od kiedy karmić? Zacznij w październiku, aby ptaki przyzwyczaiły się do miejsca i wiedziały, dokąd udać się zimą.  

Dbanie o karmnik i ptaki

Regularnie czyść karmnik z resztek jedzenia i usuwaj brud. Czysty karmnik nie tylko przyciągnie więcej ptaków, ale także zapobiegnie rozprzestrzenianiu się chorób.  

A jak karmić ptaki? Nie zapominaj o ciągłym uzupełnianiu pokarmu, zwłaszcza w okresie mrozów, kiedy ptaki mają zwiększone zapotrzebowanie na energię, aby utrzymać temperaturę ciała.

 Karmnik dla ptaków to doskonały sposób na ochronę i opiekę nad ptakami w miesiącach zimowych. Stwórz ptakom przestrzeń, w której będą czuły się bezpiecznie i pomóż im przetrwać te trudne miesiące.  

Inne artykuły

Czy psy mogą jeść kości?

15.11.2024

Czy psy mogą jeść kości?

Na pewno słyszeliście, że psy nie powinny jeść kości. Z drugiej strony, niektórzy uważają, że kości im nie szkodzą. Prawda leży w pośrodku, dlatego przyjrzyjmy się, jakie kości psy mogą bezpiecznie spożywać.

Czytaj artykuł
Jak chronić łapki pieska w zimie?

13.11.2024

Jak chronić łapki pieska w zimie?

Zimowe zabawy kochają nie tylko dzieci, ale również nasi czworonodzy przyjaciele. Jednocześnie mroźna i chłodna pogoda przynosi problemy dotyczące łapek psich. Pielęgnacja o nie jest w takim razie nieodłączna część tego okresu. śnieg sól, i niskie temperatury mogą spowodować duże obciążenia, podrażnienia skóry, pękanie, ból łapek. W takim razie jak o nie dbać? 



Czytaj artykuł
Jak działa trawienie przeżuwaczy?

07.11.2024

Jak działa trawienie przeżuwaczy?

Tur, owca, koza czy na przykład wielbłąd. Wszystkie te zwierzęta zaliczamy do przeżuwaczy, które mają bardzo specyficzny proces trawienia. Dlaczego tak jest? Przyjrzyjmy się tej kwestii.


Czytaj artykuł

KONKURS: Zapisz się do naszego newslettera

i otrzymaj paszę uzupełniającą ACIDOMID.