-800x800.jpg)
Czym jest spopielenie u kur i jak stworzyć popielnik?
Moltowania z pewnością nie trzeba przedstawiać doświadczonym hodowcom, ale dobrze jest wyjaśnić, o co chodzi tym, którzy zaczynają, lub osobom "spoza branży", które chcą się dowiedzieć o hodowli kur. Przyjrzymy się również, jak przygotować popielnik dla kur, aby mogły się dobrze oczyścić.
Co oznacza spopielenie i dlaczego jest ważne
Spopielenie to czynność, w której kury tarzają się w popiele, pyle glinianym lub drobnym piasku. Jest to w zasadzie sposób na umycie się przez kury, choć na pierwszy rzut oka tarzanie się w popiele może nie wydawać się idealnym sposobem na oczyszczenie. Tak czy inaczej, spopielenie naprawdę pomaga kurom utrzymać pióra w doskonałej kondycji.
Dzięki spopieleniu kury są w stanie pozbyć się pasożytów, które znajdują schronienie w ich piórach. Pasożyty takie jak trzmiele i pchły uprzykrzają życie kurom, gdy muszą radzić sobie z nieprzyjemnym swędzeniem. Ma to potem odzwierciedlenie w zachowaniu kur - stają się niespokojne i istnieje ryzyko zmniejszenia nieśności nawet o połowę. Jeśli pasożyty przekroczą pewien próg, spopielenie może okazać się niewystarczające i konieczne będzie zastosowanie preparatu przeciwpasożytniczego. Oprócz specjalnych środków przeciwpasożytniczych, w zwalczaniu pasożytów może pomóc ziemia okrzemkowa lub wapno gaszone.
Jak stworzyć popielnicę i gdzie ją umieścić
Ponieważ spopielenie jest ważne zarówno dla urody jak i zdrowia kur, wszystkie kury muszą mieć dostęp do popiołu i powinny mieć możliwość spopielenia kiedy tylko chcą. Popielnica powinna zatem znajdować się w każdym indywidualnym wybiegu dla kur. Na niektórych wybiegach warunki są odpowiednie, aby kury same zrobiły sobie popielnik, ale szczególnie jeśli wybieg jest przez większość czasu błotnisty lub jest zbudowany na betonowej podstawie, hodowca musi być odpowiedzialny za jej zrobienie. Popielnicę można przygotować tylko w suchym miejscu. Z tego powodu nie jest zupełnie nie na miejscu schowanie jej pod wiatą (nie jest to konieczność), ale gdzieś w miejscu nasłonecznionym, tak aby po południu padały na nią promienie słoneczne, a popielnica nie miała tendencji do zawilgocenia i szybkiego wysychania po deszczu.
Istnieje kilka sposobów na przygotowanie popielnika. Istnieją plastikowe tacki, które ze względu na swoje rozmiary mogą pomieścić zazwyczaj tylko jedną kurę. Każdy podobny pojemnik o wybranej przez Ciebie wielkości spełni tę samą rolę. Dodatkowo można wykopać w ziemi płytką dziurę na potrzeby popielnika, a eleganckim rozwiązaniem jest przybicie niskiego drewnianego kojca, do którego kury będą mogły łatwo wskoczyć. Dobrze jest, jeśli popielnik oferuje wystarczająco dużo miejsca dla co najmniej dwóch kur.
Niezależnie od tego, które rozwiązanie wybierzesz, musisz wypełnić popielnik odpowiednim materiałem do wycierania piór, który z łatwością dostanie się do piór, aż do skóry. Jak sama nazwa wskazuje, jesion drzewny to bezsprzecznie właściwy wybór. Popiół drzewny ma najlepsze właściwości czyszczące. Nie należy jednak wypełniać popielnika popiołem węglowym, gdyż zawiera on siarkę i metale ciężkie. Do popiołu drzewnego można dodać suchą drobną glinkę lub drobny piasek, można też zastąpić te materiały, jeśli nie ma dostępnego popiołu drzewnego.
Inne artykuły

13.05.2025
Jak zrobić domowe jerky?
W ostatnim czasie jerky staje się coraz bardziej popularną przekąską – i nic dziwnego. Jest smaczne, bogate w składniki odżywcze i przede wszystkim pełne białka. Doskonale sprawdza się nie tylko na wyprawach i wycieczkach, ale też jako zdrowsza alternatywa dla chipsów podczas wieczornego seansu. Jak przygotować tę pyszność w domu?
Czytaj artykuł
13.05.2025
Czym karmić psa: BARF, karma sucha czy mokra?
W dzisiejszych czasach mamy wiele możliwości, jak i czym karmić swojego psa. Każda opcja ma swoje zalety i wady. Przyjrzyjmy się im razem.
Czytaj artykuł
30.04.2025
7 wskazówek dotyczących wiosennej pielęgnacji pastwisk
Prawidłowa wiosenna pielęgnacja pastwisk jest kluczowa, aby zapewnić wysokiej jakości i pożywny wypas przez cały sezon. W tym artykule przyjrzymy się głównym krokom, które powinien podjąć każdy hodowca przed rozpoczęciem okresu wypasania.
Czytaj artykuł