Co robić w ogrodzie zimą?
Pavel Frček

Autor: Pavel Frček

17.01.2025

Co robić w ogrodzie zimą?

Zima to okres odpoczynku i regeneracji, kiedy większość roślin i zwierząt ogranicza swoją aktywność. Nie oznacza to jednak, że w ogrodzie nie ma co robić. Wręcz przeciwnie, zimowe miesiące to idealny czas na przygotowanie się do wiosny i wykonanie prac, które zaniedbaliśmy podczas gorączkowego sezonu.

Pielęgnacja drzew owocowych

Większość drzew owocowych przechodzi zimą w stan spoczynku. Nadmiar gałęzi należy zatem usunąć jesienią. Oszczędza to energię drzew na okres mrozów. Kolejne przycinanie można zaplanować na luty lub marzec, kiedy temperatura w nocy nie spada już poniżej -10°C. W przeciwnym razie ryzykujemy, że zaszkodzimy drzewom, a nie przyniesiemy im korzyści.


Jeśli w ogrodzie znajdują się chore lub suche drzewa, sezon zimowy można wykorzystać na ich wycięcie. Drewno można wykorzystać do ogrzewania, a pniaki zaszczepić sadzonkami bulw lub grzybów ogrodowych. Grzyby szybko rozkładają drewno, oszczędzając nam kłopotów z wykopywaniem pniaków, a ponadto dobrze smakują.

Sadzenie i ochrona drzew

Co z zimą i sadzeniem drzew? Nowe drzewa należy sadzić przed nadejściem mrozów, aby mogły się prawidłowo zakorzenić. Następnie należy je podlewać zimą (oczywiście tylko wtedy, gdy nie ma mrozu), ponieważ nowe korzenie mają tendencję do wysychania. 


Oprócz podlewania nowych drzew, zima to czas, w którym dzikie zwierzęta, takie jak jelenie i króliki, szukają pożywienia bezpośrednio w ogrodach. Dlatego należy pamiętać o zapewnieniu odpowiedniej ochrony, albo za pomocą siatki wokół pni, albo innych „odstraszaczy” przed dzikimi zwierzętami, takich jak odstraszacze ultradźwiękowe lub ogrodzenia zapachowe.

Sadzenie czosnku

Mówiąc o sadzeniu, z pewnością nie należy zapominać o czosnku na początku zimy. Należy go posadzić w glebie przed pierwszymi przymrozkami, tj. pod koniec listopada lub na początku grudnia. Im wcześniej czosnek zostanie posadzony, tym głębiej ząbki zostaną posadzone i odwrotnie.


Jednak czosnek nie jest przeznaczony tylko do ogrodu, można go również sadzić w domu w doniczce lub w pudełku. Jeśli zdecydujesz się na uprawę w domu, musisz pomyśleć o odpowiedniej lokalizacji. Czosnek potrzebuje słonecznego miejsca do wzrostu, najlepiej tuż przy oknie. Oprócz owoców, zapewni to również ochronę przed uciążliwymi owadami w lecie, które naprawdę nienawidzą zapachu czosnku! 

Zimowe zbiory

Czy wiesz, że niektóre warzywa można zbierać aż do Bożego Narodzenia? Brukselka, zielenina polna, szczypiorek i pietruszka znoszą zimno znacznie lepiej niż inne rośliny, więc możliwe jest pozostawienie upraw w glebie aż do zamarznięcia i posiadanie świeżych warzyw na talerzu nieco dłużej.


Niestety, zima to czas, kiedy w ogrodzie nie dzieje się wiele ciekawych rzeczy. Można jednak wykorzystać ten czas nie tylko na odpoczynek, ale także na przygotowanie się do wiosny. Zaplanuj harmonogram sadzenia lub kup niezbędny nawóz, którego rośliny będą potrzebować, gdy zaczną się budzić.

Inne artykuły

Prosięta i żelazo – dlaczego trzeba je suplementować?

04.02.2025

Prosięta i żelazo – dlaczego trzeba je suplementować?

Prosięta po narodzeniu bardzo szybko rosną. Aby proces ten przebiegał bez komplikacji, należy zapewnić im odpowiednią ilość składników odżywczych, w tym żelaza. Niedobór tego pierwiastka może mieć dla nich poważne konsekwencje, dlatego suplementacja żelaza w pierwszych dniach życia jest kluczowa. W tym artykule wyjaśnimy, dlaczego tak jest oraz jakie metody podawania żelaza są stosowane.

Czytaj artykuł
Hodowla strusi

31.01.2025

Hodowla strusi

W ostatnich latach w Czechach coraz częściej spotyka się hodowlę strusi. Te imponujące ptaki, pochodzące z Afryki, należą do największych na świecie. Hoduje się je nie tylko dla mięsa, jaj i piór, ale także jako zwierzęta domowe. Przyjrzyjmy się, jak stworzyć im jak najlepsze warunki do życia.

Czytaj artykuł
Magiczne właściwości ostropestu plamistego

30.01.2025

Magiczne właściwości ostropestu plamistego

Ostropest plamisty można uznać za mały cud świata roślin. Jest to ostrokrzew o fioletowych kwiatach, po którym trudno byłoby się spodziewać, że ma tak korzystny wpływ na wątrobę. Roślina ta jest stosowana w medycynie od ponad 2000 lat i obecnie stanowi ważny składnik wielu leków i suplementów diety wspomagających funkcje wątroby (zarówno dla ludzi, jak i zwierząt).

Czytaj artykuł