-800x800.jpg)
Żywienie koni: rodzaje karmników
Szczególnie w zimie konie muszą być dokarmiane, aby dobrze się rozwijały. Możesz położyć siano lub sianokiszonkę na ziemi w wybiegu bez przykrycia, ale oczywiście istnieje ryzyko, że konie siano rozrzucą, a pasza może zgnić z powodu narażenia na deszcz lub śnieg i zostać wyrzucona. Z tego powodu warto umieścić w wybiegu paśnik, zwany czasem korytem do karmienia, który pomoże utrzymać luźną paszę lub bele w jednym miejscu. A jeśli ma zadaszenie, to ochroni karmę przed warunkami atmosferycznymi.
Rodzaje podajników
Istnieją trzy podstawowe rodzaje karmników. Pierwszą opcją do zyskania do wybiegu twojego konia jest plastikowy karmnik w kształcie dzwonu, który mieści jedną związaną belę paszy. Podajnik plastikowy oferuje stosunkowo łatwą obsługę - nawet jedna osoba może go ręcznie umieścić na beli bez pomocy, ale można też użyć ładowarki. Uważaj jednak na te dzwonki, jeśli masz konia z tendencją do drapania grzywy, bo inaczej skończy z ogoloną głową. Nie zdarza się to często, ale niektóre konie mają skłonność do drapania się po głowie na brzegu otworu, którego używają, aby dostać się do siana.
Informacja: Konie, które będą miały dostęp do paśnika, niezależnie od jego rodzaju, nie powinny mieć na głowie halterów.
Drugim popularnym typem są kwadratowe karmniki metalowe, które wykonane są ze stali ocynkowanej i są bardzo trwałe. Jednak ich waga wynosząca setki kilogramów utrudnia ich obsługę. Pasza może być przechowywane w nich luzem lub w wiązkach.
Trzeci typ to proste okrągłe lub owalne karmniki bez dachu, przeznaczone zarówno do okrągłych bel siana, jak i paszy sypkiej. Zazwyczaj są one wykonane ze stali ocynkowanej, wyjątkowo z tworzywa sztucznego. Umieszczone na zewnątrz nadają się dla większych stad koni, które szybko poradzą sobie z pełną porcją paszy. Zanim zacznie tracić jakość. Można przedłużyć żywotność karmy chowając okrągły karmnik pod wiatą lub mocując dodatkowy płócienny daszek, aby nie padał na niego deszcz.
Wskazówka: Dla jeszcze większej oszczędności i lepszego wykorzystania paszy można zastosować siatki oszczędnościowe w karmnikach. Siatki Saver rozciągają się nad paszą i pozwalają koniowi jeść w wolniejszym tempie, co sprzyja prawidłowemu trawieniu. Siatki zapobiegają również wkładaniu przez konie głów w głąb beli, co służy zapobieganiu dusznościom, a także pomaga utrzymać czystość wokół paśnika.
Co podawać koniom
Koniom można podawać siano lub sianokiszonkę. Sianokiszonka, podobnie jak kiszonka, jest paszą powstałą w wyniku fermentacji świeżej zielonki. Terminem sianokiszonka określa się kiszonki o dużej zawartości suchej masy (sucha masa powinna stanowić ponad połowę zawartości). Proces konserwacji, który opiera się na środowisku beztlenowym lub raczej ograniczonym tlenem i na produkcji kwasu mlekowego przez bakterie, obniża pH paszy, czyniąc ją bardziej kwaśną. Sianokiszonka jest więc rodzajem konserwacji paszy, której efektem jest spowolnienie rozwoju niepożądanych rodzajów bakterii i pleśni, które mogłyby zagrażać zdrowiu konia.
Nie zapominaj o karmach uzupełniających
Siano lub sianokiszonka to ważna podstawa, ale sama nie wystarczy. Konie potrzebują też dużo soli, więc muszą mieć możliwość uzupełniania jej w miarę potrzeb z lizawki solnej. Wymagają one dużych ilości soli, zwłaszcza latem, kiedy bardzo się pocą. Nawet przy lekkim wysiłku wytrzymałościowym konie tracą pot w litrach, a tym samym minerały w nim zawarte, zwłaszcza sód. Aby uzupełnić sód, koń musi wtedy przyjmować dziesiątki gramów soli dziennie.
W wielu przypadkach przydadzą się także inne suplementy diety. Zależy to od konkretnego konia, jego zdrowia, jakości paszy objętościowej i obciążenia, jakiemu poddawany jest koń. Pasze uzupełniające, takie jak drożdże piwne, mają za zadanie poprawić pobieranie paszy i trawienie, wspierać rozród i ogólny dobry stan zdrowia. Ważne witaminy i minerały zawarte są również w przysmakach dla koni, które szczególnie spodobają się Twoim pupilom.
Oprócz paszy, konie potrzebują również stałego dostępu do czystej wody. Koryto na wodę lub poidło idealnie nadaje się do umieszczenia w pobliżu koryta na paszę sypką.
Inne artykuły

31.03.2025
Rodzaje jaj
Kiedy mówimy „jajko”, większość z nas automatycznie myśli o kurzym jajku. Niewiele osób w pierwszej kolejności myśli o innych rodzajach. Wiemy jednak, że inne ptaki również znoszą jaja - a niektóre z nich są nawet powszechnie dostępne. W sklepach najczęściej spotykane są jaja kurze, gdzieniegdzie pojawiają się jaja przepiórcze. Inne gatunki są raczej rzadkie. W dzisiejszym artykule przyjrzyjmy się zatem, które jaja nadają się do spożycia i czym się od siebie różnią.
Czytaj artykuł
30.03.2025
Hodowla alpak i lam

24.03.2025
Jak obcinać pazury u psa?
Tak jak rosną nam paznokcie, naszym psom rosną pazury. Dlatego tak ważne jest ich regularne przycinanie i pielęgnacja. W przeszłości pielęgnacja pazurów nie była tak ważna, ponieważ psy spędzały więcej czasu na zewnątrz - biegając po ogrodzie, asfalcie lub innych twardych powierzchniach, które naturalnie ścierały ich pazury. Dziś jednak często to już nie wystarcza.
Czytaj artykuł