Wspieraj zdrowie źrebiąt od samego początku

Autor: Juraj Korim

21.09.2022

Wspieraj zdrowie źrebiąt od samego początku

Konie to szlachetne stworzenia, które obok psów można nazwać najlepszymi przyjaciółmi człowieka. Szczególnie nie można się oprzeć małym źrebakom, które, podobnie jak młode innych gatunków zwierząt, a w końcu i człowieka, wspaniale obserwuje się, ich rozwój i wzrost. Jednak, aby cieszyć się niezliczoną ilością radosnych chwil ze źrebakiem, a następnie dorosłym koniem, musi on być zdrowy. Dlatego dobrze jest wiedzieć, na co zwrócić uwagę w okresie ciąży u klaczy i po urodzeniu źrebaka, aby wszystko było tak, jak powinno.

Dobór ogiera i klaczy

Wszystko zaczyna się jeszcze przed urodzeniem źrebaka, a nawet przed samym poczęciem. Pierwszym krokiem, jeśli chcemy cieszyć się zdrowym i pięknym źrebakiem, jest wybór odpowiedniego ogiera. Ogier powinien mieć dobre parametry fizyczne, trzeba też wziąć pod uwagę jego charakter. Jednocześnie musi być w dobrym stanie zdrowia zarówno fizycznego jak i psychicznego. Oczywiście nie można zapomnieć o sprawdzeniu stanu zdrowia klaczy, która również powinna być w dobrej kondycji fizycznej i psychicznej. Musisz być pewny, że narodziny źrebaka nie będą dla niej zbyt ryzykowne, biorąc pod uwagę jej stan. W przypadku, gdy nie masz wystarczającego doświadczenia w wyborze rodziców, zdecydowanie nie zaszkodzi skonsultować się z kimś bardziej doświadczonym, kto wie, jak prawidłowo sparować ogiera i klacz.

Wesprzyj parę jedzeniem wysokiej jakości

Kiedy już wybierzesz idealną parę z potencjałem do urodzenia zdrowego i silnego źrebaka, warto dać im trochę pomocy przy poczęciu. Podawaj klaczy i ogierowi dobrej jakości mieszankę paszową oraz suplementy zawierające minerały i witaminy. Wspieraj klacz przed poczęciem, w czasie ciąży i podczas laktacji, aby zapewnić dobry rozwój źrebaka.

Na przykład lizawka solna, ze względu na zawartość sodu, pomaga poprawić płodność koni i zwiększa decydujące zdolności wydajnościowe. Dostępne są również lizawki z soli mineralnej z innymi ważnymi minerałami, takimi jak magnez, wapń, cynk czy żelazo. Drożdże piwne przyczyniają się również do wspierania zdolności rozrodczych oraz mają pozytywny wpływ na trawienie i ogólny stan zdrowia zwierząt.

Oczywiście klacz nie powinna być zestresowana podczas całego procesu, dlatego postaraj się odizolować ją od wszelkich czynników które mogłyby ją zdenerwować. Nie może też zbytnio się wysilać, ale korzystny jest naturalny ruch.

Kiedy urodzi się źrebię

Po urodzeniu źrebaka trzeba oczywiście monitorować jego zdrowie i sprawdzać rozwój. Jednocześnie obserwuj klacz, bo zdrowie klaczy i źrebaka jest ściśle powiązane i to nie tylko w odniesieniu do laktacji. Weterynarz z pewnością pomoże Ci w tych zadaniach.

Podobnie jak w przypadku dorosłych koni, zdrowie źrebaka będzie miało pozytywny wpływ, jeśli podasz mu dobrej jakości paszę. Najlepiej kupić mieszankę paszową opracowaną specjalnie dla źrebiąt, która przy przestrzeganiu zalecanego dawkowania dostarczy źrebakowi niezbędną porcję składników odżywczych i wszystkich potrzebnych substancji.

Trening dla lepszego rozwoju

Na koniec należy wspomnieć o znaczeniu treningu, który jest podstawą pełnego życia koni. Dobrze jest nie odkładać na później podstawowego szkolenia, w tym zakładania ostróg, prowadzenia, trzymania za kopyto czy wprowadzania do boksu, ale znów nie należy się z tym niepotrzebnie spieszyć. Jeśli źrebak nauczy się podstawowych umiejętności w odpowiednim czasie, w przyszłości będziesz się z nim lepiej dogadywać, a także lepiej poradzi sobie z zaawansowanym treningiem, czy to ukierunkowanym na jazdę rekreacyjną, czy na dyscypliny sportowe.

Inne artykuły

Czy psy mogą jeść kości?

15.11.2024

Czy psy mogą jeść kości?

Na pewno słyszeliście, że psy nie powinny jeść kości. Z drugiej strony, niektórzy uważają, że kości im nie szkodzą. Prawda leży w pośrodku, dlatego przyjrzyjmy się, jakie kości psy mogą bezpiecznie spożywać.

Czytaj artykuł
Jak chronić łapki pieska w zimie?

13.11.2024

Jak chronić łapki pieska w zimie?

Zimowe zabawy kochają nie tylko dzieci, ale również nasi czworonodzy przyjaciele. Jednocześnie mroźna i chłodna pogoda przynosi problemy dotyczące łapek psich. Pielęgnacja o nie jest w takim razie nieodłączna część tego okresu. śnieg sól, i niskie temperatury mogą spowodować duże obciążenia, podrażnienia skóry, pękanie, ból łapek. W takim razie jak o nie dbać? 



Czytaj artykuł
Jak działa trawienie przeżuwaczy?

07.11.2024

Jak działa trawienie przeżuwaczy?

Tur, owca, koza czy na przykład wielbłąd. Wszystkie te zwierzęta zaliczamy do przeżuwaczy, które mają bardzo specyficzny proces trawienia. Dlaczego tak jest? Przyjrzyjmy się tej kwestii.


Czytaj artykuł

KONKURS: Zapisz się do naszego newslettera

i otrzymaj paszę uzupełniającą ACIDOMID.