Tucz świń

Autor: Juraj Korim

06.10.2023

Tucz świń

Zastanawiasz się nad zakupem świni, ale nie wiesz, czym ją prawidłowo karmić, aby uzyskać mięso najlepszej jakości? W takim razie czytaj dalej, aby dowiedzieć się ważnych informacji.

Wybór odpowiedniego prosięcia jest kluczowy

Z pewnością opłaca się być czujnym przy wyborze prosięcia, aby uniknąć późniejszych trudności lub śmierci. Wybierz prosię od sprawdzonego hodowcy, który poinformuje Cię o jej ogólnym stanie zdrowia, szczepieniach i odrobaczeniach. Poproś również o informacje na temat wieku i wagi, która w momencie zakupu powinna wynosić około 20-25 kg. Zastanów się dokładnie, czy chcesz świnię standardową czy niestandardową, która ma problem zdrowotny, taki jak przepuklina. Będą one nieco tańsze, ale istnieje większe ryzyko śmiertelności i innych problemów zdrowotnych. Powinieneś również uzyskać informacje na temat diety, jaką otrzymywała dana rasa. Wynika to z faktu, że zanim prosię przyzwyczai się do nowego środowiska, powinno być karmione tym samym pokarmem i dopiero wtedy można dokonać zmiany według własnego uznania. Przy zakupie należy obejrzeć cały miot, aby wybrać silną i zdrową świnię bez widocznych wad.

Waga ubojowa

Zwykła waga ubojowa wynosi od 105 do 115 kg, waga ta jest uważana za idealną ze względu na stosunek ceny do wydajności mięsnej. Jeśli waga ubojowa osiągnie wyższe wartości, udział tłuszczu wzrośnie (świnie około 150 kg).

Jak utuczyć świnię?

Pasza jest podstawą diety i głównym źródłem energii. Pszenica i jęczmień są najczęściej podawane w postaci śruty pszennej, a owies w mniejszych dawkach. Kukurydza jest również odpowiednim zbożem, ponieważ ma najwyższą wartość energetyczną, ale jej wysoki udział w dawce prowadzi do pogorszenia jakości tłuszczu (żółtawy i cienki). Żyto nie jest zalecane ze względu na jego negatywny wpływ na trawienie. Jeśli świnia jest karmiona wyłącznie paszą objętościową, jej spożycie w okresie tuczu wynosi od 220 do 250 kg. Jeśli doda się ziemniaki, spożycie wynosi około 140 do 170 kg na tucz.


Ziemniaki nadal stanowią część diety tuczników. Mogą być małe lub kopane, ale na pewno nie zgniłe, spleśniałe lub zielonkawe. Podajemy je gotowane lub zagęszczone.


Oczywiście możesz też poczęstować świnię resztkami z kuchni, ale nie traktuj jej jak śmietnika. Nawet to jedzenie nie może być spleśniałe lub zgniłe i na pewno nie może być podawane w dużych ilościach. Nie powinno być również pikantne ani zbyt tłuste. Świnie chętnie zjedzą obierki z owoców i warzyw lub twardy chleb, który należy namoczyć w ciepłej wodzie.


Od czasu do czasu wypuszczaj świnię na pastwisko, gdzie zaspokoi swoje potrzeby żywieniowe z tego, co znajdzie na swojej drodze.


Wzmocnij dietę tucznika mieszanką mineralno-witaminową dla odpowiedniego wzrostu i drożdżami piwowarskimi dla zwiększenia witalności i trawienia.


Nie zapominaj o wystarczającej ilości wody, dla tuczników o wadze około 100 kg zaleca się co najmniej 5 do 6 litrów wody dziennie. Jednak na równowagę między spożyciem wody a jej wydatkowaniem wpływa wiele innych czynników, takich jak udział suchej masy i białka w paszy, warunki pogodowe, stan zdrowia i inne.

Inne artykuły

Czy psy mogą jeść kości?

15.11.2024

Czy psy mogą jeść kości?

Na pewno słyszeliście, że psy nie powinny jeść kości. Z drugiej strony, niektórzy uważają, że kości im nie szkodzą. Prawda leży w pośrodku, dlatego przyjrzyjmy się, jakie kości psy mogą bezpiecznie spożywać.

Czytaj artykuł
Jak chronić łapki pieska w zimie?

13.11.2024

Jak chronić łapki pieska w zimie?

Zimowe zabawy kochają nie tylko dzieci, ale również nasi czworonodzy przyjaciele. Jednocześnie mroźna i chłodna pogoda przynosi problemy dotyczące łapek psich. Pielęgnacja o nie jest w takim razie nieodłączna część tego okresu. śnieg sól, i niskie temperatury mogą spowodować duże obciążenia, podrażnienia skóry, pękanie, ból łapek. W takim razie jak o nie dbać? 



Czytaj artykuł
Jak działa trawienie przeżuwaczy?

07.11.2024

Jak działa trawienie przeżuwaczy?

Tur, owca, koza czy na przykład wielbłąd. Wszystkie te zwierzęta zaliczamy do przeżuwaczy, które mają bardzo specyficzny proces trawienia. Dlaczego tak jest? Przyjrzyjmy się tej kwestii.


Czytaj artykuł

KONKURS: Zapisz się do naszego newslettera

i otrzymaj paszę uzupełniającą ACIDOMID.