Autor: Luboš Burda
03.01.2024
Rośliny w mieszkaniu. Co wybrać?
Prawdopodobnie każdy z nas może pochwalić się posiadaniem przynajmniej jednej rośliny domowej. I prawie każdy z nas może powiedzieć, że zabił jakąś roślinę. Ale mimo to staramy się je hodować, bo wiemy, że pomagają nam w mieszkaniu, a co więcej, doskonale uzupełniają wnętrze. Ale czy wiesz, jak bardzo są dla nas korzystne? I które z nich nadają się do mieszkania?
Jakie są zalety roślin w mieszkaniu
Istnieją rośliny, które są bardzo korzystne dla naszego zdrowia. Z drugiej strony są też rośliny, które mogą być dla nas obciążeniem . Ogólnie rzecz biorąc, rośliny wzbogacają powietrze w tlen, który jest dla nas niezbędny. Inną bardzo przydatną właściwością jest to, że mogą nawilżać powietrze, niektóre z nich nawet regulują powietrze, gdy jest nadmiernie wilgotne, a także pochłaniają kurz i inne toksyny, które mogą być obecne w powietrzu, na przykład z farby lub kleju. Na przykład monstera, różne rodzaje fikusa, dracena lub inna roślina szerokolistna mogą być zakupione dla suchego powietrza. Z drugiej strony paprocie i bluszcze doskonale pochłaniają wilgotne powietrze, które jest bardziej podatne na pleśń. Ale w pomieszczeniach, fitonie lub saperki są bardziej skłonne do wykonywania tej samej pracy. Toksyny będą bardzo dobrze wchłaniane przez język teściowej, nerkowca, eukaliptusa, gerberę, ale także wspomnianą wcześniej rdestówkę.
Nie można też pominąć wpływu na ogólne samopoczucie. Krótko mówiąc, zieleń to świetny kolor, ponieważ żółto-zielona część spektrum, którą odzwierciedla, może uspokoić ludzi i uwolnić ich od uczucia zmęczenia. Zioła, które możesz mieć w swojej kuchni, są również energetyzujące. Szałwia, mięta, melisa i inne mogą wzmocnić naszą odporność i dodać nam energii na cały dzień.
Wybór odpowiedniej rośliny
Wybierając odpowiednią roślinę do swojego domu, możesz zwrócić uwagę na kilka rzeczy, które zapewnią, że nie pomylisz się niepotrzebnie. Po pierwsze, zastanów się, w jakim pomieszczeniu chcesz umieścić kwiat i czy jest ono jaśniejsze czy ciemniejsze. Większe rośliny są zwykle uprawiane w salonie, rozjaśniają przestrzeń i nadają jej przytulności. W sypialni umieść gatunki, które oczyszczają powietrze i sprzyjają lepszemu snu. Należą do nich aloes, który w przeciwieństwie do innych roślin przekształca dwutlenek węgla w tlen nawet w nocy. Innymi dobrymi kandydatami mogą być bluszcz, eukaliptus lub języki teściowej. W łazience powinny być raczej higrofilne, takie jak nerkowiec lub dracena. W kuchni oczywiście mogą pojawić się różne zioła lub wytrzymałe kwiaty.
Od wymagających do skromniejszych
Czy należysz do grupy osób, które dbają o swoje rośliny jak o zwierzęta domowe, czy może jesteś jednym z tych, którzy pamiętają o podlewaniu kwiatka raz na pół roku? Tak czy inaczej, dostosuj swoją pielęgnację do rośliny, aby niepotrzebnie nie cierpiała.
Bardziej wymagające gatunki są zwykle bardziej podatne na zmiany światła, temperatury i wilgotności. Wybierz więc miejsce, w którym będą szczęśliwe. Przykładem mogą być fitonie, które są wymagające pod względem podlewania i wilgotności, azalia indyjska, która potrzebuje temperatury około 18°C, Stromanthe triostar, która potrzebuje wysokiej wilgotności oraz miniaturowe róże, które są bardziej przystosowane do uprawy na zewnątrz i dlatego nie radzą sobie dobrze w domu.
Lubisz podróżować, więc twoje rośliny nie mają regularnych dostaw wody? Albo po prostu nie pamiętasz, kiedy ostatnio je podlewałeś, więc podlewasz je ponownie na wszelki wypadek" lub zostawiasz to na "przyszły tydzień"? Istnieją gatunki, które mogą przetrwać taki nieregularny reżim. Kaktusy i sukulenty są dobrze znane wszystkim i są podlewane minimalnie. Inną taką rośliną jest język teściowej, który dostosowuje się do każdego środowiska i nie ma takich wymagań dotyczących podlewania. Dracena jest również dobrą opcją, ponieważ nie potrzebuje dużo wody. Podobnie sprawdzi sięw przypadku turzycy, filodendronu lub shefflery.
Rośliny są niezbędne w naszym życiu
Rośliny w domu są bardzo korzystne dla naszego zdrowia. A jeśli wiemy, jak uprawiać dany rodzaj, mogą nam pomagać przez wiele lat. Wszystko zależy od tego, jak o nich myślimy - czy jesteśmy entuzjastycznymi hodowcami, czy początkującymi.
Inne artykuły
15.11.2024
Czy psy mogą jeść kości?
Na pewno słyszeliście, że psy nie powinny jeść kości. Z drugiej strony, niektórzy uważają, że kości im nie szkodzą. Prawda leży w pośrodku, dlatego przyjrzyjmy się, jakie kości psy mogą bezpiecznie spożywać.
13.11.2024
Jak chronić łapki pieska w zimie?
Zimowe zabawy kochają nie tylko dzieci, ale również nasi czworonodzy przyjaciele. Jednocześnie mroźna i chłodna pogoda przynosi problemy dotyczące łapek psich. Pielęgnacja o nie jest w takim razie nieodłączna część tego okresu. śnieg sól, i niskie temperatury mogą spowodować duże obciążenia, podrażnienia skóry, pękanie, ból łapek. W takim razie jak o nie dbać?
07.11.2024
Jak działa trawienie przeżuwaczy?
Tur, owca, koza czy na przykład wielbłąd. Wszystkie te zwierzęta zaliczamy do przeżuwaczy, które mają bardzo specyficzny proces trawienia. Dlaczego tak jest? Przyjrzyjmy się tej kwestii.