Pozbądź się trzmieli raz na zawsze
Pavel Frček

Autor: Pavel Frček

21.07.2022

Pozbądź się trzmieli raz na zawsze

Trzmiel kurzy jest małym, niepozornym pasożytem, który może uprzykrzyć życie niejednej kurze, kaczce, przepiórce czy gęsi, a tym samym niejednemu hodowcy. Co to jest trzmiel? Jak się go pozbyć? Przyjrzyjmy się bliżej temu niechcianemu gościowi kurników i możliwościom jego zwalczania w kurnikach i na kurach lub innym drobiu.

Trzmiel kurzy

Trzmiel kurzy jest pasożytem atakującym drób, gołębie, inne ptaki żyjące na wolnym powietrzu oraz niektóre ssaki. Jego obecność nie jest zauważalna na pierwszy rzut oka, ponieważ ten mały roztocz ukrywa się pod piórami upierzonych zwierząt, skąd wysysa krew swoich ofiar. W tym samym czasie na jednej kurze może osiedlić się do 100 trzmieli. Gdy trzmiel nie żeruje, chowa się w szczelinach i otworach, które znajdzie w kurniku, i tam składa larwy. Ze względu na liczbę larw składanych przez samice, zarażenie kurnika jest procesem szybkim.

Jest to maleńki pasożyt, nic więc dziwnego, że można go pomylić z kleszczem. Oczywiście przyczynia się do tego podobieństwo zachowań, zwłaszcza w zakresie pożywienia, oraz fakt, że ze względu na sposób żerowania jest wektorem chorób.

Co może spowodować

Stosunkowo łatwo jest rozpoznać, że kury zostały zaatakowane przez trzmiele. Stają się niespokojne i, co ważniejsze, zaczynają się drapać, co prowadzi do utraty piór, zwłaszcza w górnej części ciała. Istnieją również inne wskazówki, które mogą świadczyć o tym, że coś jest nie tak - jaja będą składane w mniejszej ilości, a nawet nie będą składane wcale.

Jeśli zauważysz te objawy w swoim stadzie, musisz jak najszybciej zacząć coś z tym robić. Jeśli sytuacja posunie się za daleko, jedynym rozwiązaniem może być wybicie wszystkich kur. Dla pewności można także zburzyć kurnik i zbudować nowy, jeśli nie ma pewności, że uda się wyeliminować trzmiele w kurniku przed założeniem nowych kur. Sytuację komplikuje fakt, że trzmieli nie zwalcza nici czasami w ciągu kilku dni mogą wyrządzić nieodwracalne szkody.

Jak pozbyć się trzmieli

Kluczem jest uchwycenie sytuacji w porę, co pozwoli pozbyć się trzmieli i uratować hodowlę. Regularne sprawdzanie obecności trzmieli w kurniku i na kurach nie jest złym pomysłem. Eksterminacja obejmuje dwa etapy - należy dążyć do wyeliminowania trzmieli w kurniku i wyeliminowania ich na kurach. Dla każdego przypadku podamy trzy opcje.

Usuwanie trzmieli w kurniku

Pierwszym sposobem na wytępienie trzmieli w kurniku jest specjalna dysza w sprayu. Istnieją ustniki zaprojektowane specjalnie do zwalczania trzmieli. Ze względu na zamiłowanie do ciasnych i trudno dostępnych schronień, pierwsza aplikacja może nie wytępić całkowicie wszystkich trzmieli, dlatego wskazane jest powtórzenie oprysku po pewnym czasie. Przed nałożeniem należy również trochę wyczyścić kurnik, aby spray dostał się we wszystkie zakamarki. Oprócz ścian oczywiście nie zapomnij o pielęgnacji podłogi i sufitu kurnika.

Inną opcją jest użycie ziemi okrzemkowej. Ziemia okrzemkowa jest substancją naturalną, której zastosowanie do eksterminacji trzmieli w kurniku jest nieco bardziej wymagające niż stosowanie oprysku. Musi być wentylowana we wszystkich miejscach - zakamarkach, szczelinach czy dziurach - w których mogą się ukrywać trzmiele. Wcześniej konieczne jest ponowne oczyszczenie kurnika, ale o wiele dokładniej. Kurnik dobrze jest umyć gorącą wodą, najlepiej razem ze środkiem dezynfekującym.

Oprócz dwóch poprzednich środków możesz również użyć wapna gaszonego. Do czyszczenia i dezynfekowania kurnika mieszamy wapno z wodą i malujemy pędzlem cały kurnik. Zanim ponownie wpuścisz kury do kurnika, kurnik musi wyschnąć, co zajmuje około tygodnia.

Eksterminacja trzmieli u kur

Usuwanie trzmieli przyczepionych do kur jest być może nieco zaskakująco łatwiejsze niż zabijanie trzmieli w kurniku. Należy jednak liczyć się z konsekwencją w postaci czasu, w którym nie będzie można jeść jajek i mięsa od leczonych kur. W przypadku jajek należy odczekać przez około tydzień, a w przypadku mięsa odczekać miesiąc. Warto przestrzegać tych ograniczeń czasowych, szczególnie w przypadku stosowania produktów chemicznych.

Podobnie jak w przypadku kurnika, można zastosować ziemię okrzemkową, wystarczy dokładnie wetrzeć ją ręką w pióra kur, aby rozprowadzić ją na ich skórze. Podczas stosowania preparatu należy upewnić się, że ziemia okrzemkowa rzeczywiście dotarła do wszystkich dotkniętych miejsc i że trzmiele nie mają szans na pozostanie na kurach.

Trzmiele można również odstraszać za pomocą zwykłego popiołu drzewnego. Posypać zimnym popiołem całą kurę. Nie należy pomijać głowy, ale oczywiście należy być bardziej ostrożnym. Popiół należy posypywać kurom kilka razy dziennie przez kilka dni, aż do całkowitego zniknięcia trzmieli.

Na koniec należy wspomnieć o środkach odstraszających pasożyty. Jest to spray, który pozwala szybko pozbyć się niepożądanych pasożytów z kur, choć zgodnie z zaleceniami producenta, po kilku dniach może być konieczne powtórzenie aplikacji. Na rynku dostępne są również produkty naturalne, które są łagodne dla leczonego drobiu. Spray jest łatwy w użyciu - z zalecanej odległości wystarczy spryskać wszystkie zaatakowane miejsca, czyli zazwyczaj praktycznie całe ciało kury, łącznie z głową, z wyjątkiem oczu i dzioba.

Inne artykuły

Rodzaje jaj

31.03.2025

Rodzaje jaj

Kiedy mówimy „jajko”, większość z nas automatycznie myśli o kurzym jajku. Niewiele osób w pierwszej kolejności myśli o innych rodzajach. Wiemy jednak, że inne ptaki również znoszą jaja - a niektóre z nich są nawet powszechnie dostępne. W sklepach najczęściej spotykane są jaja kurze, gdzieniegdzie pojawiają się jaja przepiórcze. Inne gatunki są raczej rzadkie. W dzisiejszym artykule przyjrzyjmy się zatem, które jaja nadają się do spożycia i czym się od siebie różnią.

Czytaj artykuł
Hodowla alpak i lam

30.03.2025

Hodowla alpak i lam

Hodowla lam i alpak zyskuje w Czechach coraz większą popularność. Hodowcy cenią ich spokojny i przyjazny charakter, mało wymagającą opiekę, wszechstronność w wykorzystaniu oraz egzotyczny wygląd. Te zwierzęta można z powodzeniem hodować również na wspólnych pastwiskach z innymi gatunkami. Lamy są dodatkowo naturalnie dominujące i terytorialne, dzięki czemu skutecznie chronią stado przed drapieżnikami. Chcesz wiedzieć, jak właściwie dbać o te imponujące zwierzęta? Przygotowaliśmy dla Ciebie przydatne informacje i praktyczne wskazówki, które pomogą Ci zrozumieć ich zachowanie i zapewnić im najlepsze możliwe warunki życia.
Czytaj artykuł
Jak obcinać pazury u psa?

24.03.2025

Jak obcinać pazury u psa?

Tak jak rosną nam paznokcie, naszym psom rosną pazury. Dlatego tak ważne jest ich regularne przycinanie i pielęgnacja. W przeszłości pielęgnacja pazurów nie była tak ważna, ponieważ psy spędzały więcej czasu na zewnątrz - biegając po ogrodzie, asfalcie lub innych twardych powierzchniach, które naturalnie ścierały ich pazury. Dziś jednak często to już nie wystarcza.

Czytaj artykuł