-800x800.png)

Autor: Pavel Frček
07.02.2025
Opieka nad osieroconymi młodymi zwierzętami
Kiedy natrafimy na samotne młode zwierzę, naturalnie budzi się w nas współczucie i chęć pomocy. Nie zawsze jednak interwencja człowieka jest konieczna – wiele młodych po prostu czeka na swoją matkę i nie jest naprawdę opuszczonych. Kluczowe jest prawidłowe ocenienie sytuacji i działanie w sposób, który nie zaszkodzi zwierzęciu. Sprawdźmy razem, jak postępować.
Podstawowe informacje
Zanim dotkniemy jakiegokolwiek zwierzęcia, ważne jest, aby odpowiednio ocenić, czy naprawdę potrzebuje naszej pomocy. Jeśli młode leży i nie ucieka, może po prostu czekać na matkę, która jest w pobliżu. W takim przypadku nie należy go podnosić.
Jeśli jednak interwencja jest konieczna, zawsze powinniśmy używać rękawiczek – chronią one zarówno młode, jak i nas. W przypadku większych lub rannych zwierząt, które próbują uciekać, najlepiej wezwać pomoc specjalistyczną, na przykład weterynarza, straż pożarną, policję lub myśliwych.
Jeśli zdecydujemy się sami pomóc zwierzęciu, ważne jest, aby jak najszybciej przekazać je pod opiekę specjalistów. Oni wiedzą, jak odpowiednio się nim zająć, zapewnią mu właściwe warunki i przygotują do powrotu na wolność. Nie jest dobrze trzymać zwierzę zbyt długo, ponieważ szybko przyzwyczaja się do ludzi. Oswojone młode tracą naturalną nieśmiałość, co może być dla nich niebezpieczne.
Zanim wyruszymy z uratowanym zwierzęciem, należy najpierw skontaktować się z odpowiednią placówką. Personel może wtedy przygotować się na jego przyjęcie i zapewnić odpowiednią opiekę bez zbędnego oczekiwania. Oznacza to przygotowanie odpowiedniego miejsca, przestrzeni do badania i dostosowanie harmonogramu, aby natychmiast pomóc zwierzęciu.
Kiedy pomagać młodym zwierzętom?
Pomocy potrzebują młode, które są widocznie ranne, wyczerpane, osierocone, przemoczone lub wychłodzone. Także młode zaatakowane przez psy lub koty, zainfekowane pasożytami lub znajdujące się w niebezpiecznych miejscach, takich jak drogi czy tory kolejowe, wymagają interwencji.
Ptaki
Jeśli znajdziemy pisklę, które wypadło z gniazda i nie jest ranne, możemy je bezpiecznie umieścić z powrotem w gnieździe. Natomiast młode, które opuściły gniazdo i są już lotne, nie potrzebują naszej pomocy.
Ssaki
- Zając – Jeśli zajączek podejdzie do nas, kręci się i wyraźnie szuka matki, prawdopodobnie jest osierocony i potrzebuje pomocy.
- Sarna / jelonek – Osierocone młode rozpoznamy po tym, że biega, wydaje dźwięki, leży wyczerpane na boku i ma zamknięte oczy (ale nie śpi!). W takim przypadku możemy pomóc.
- Dziki (warchlaki) – Jeśli warchlaki kwiczą, biegają, a locha przez dłuższy czas się nie pojawia, istnieje duże prawdopodobieństwo, że są osierocone. Jeśli znajdziemy je przy martwej lochy, należy zachować szczególną ostrożność! Locha broniąca młodych może być niezwykle niebezpieczna. Jeśli nie jesteśmy pewni, czy warchlaki są faktycznie osierocone, zawsze wzywamy specjalistów.
- Jeże – Ślepe jeżyki znalezione na zewnątrz potrzebują naszej pomocy. Jeże ważące mniej niż 450 g (znalezione od połowy października) lub mniej niż 650 g (znalezione od połowy listopada) nie są w stanie przezimować i nie przeżyją zimy.
- Wiewiórki – Jeśli znajdziemy nagie i ślepe młode wiewiórki, są one całkowicie zależne od naszej pomocy.
Opieka
Opiekę nad znalezionym młodym zwierzęciem zawsze należy skonsultować ze specjalistami. Nieodpowiednia dieta może spowodować poważne problemy zdrowotne, takie jak biegunki, które mogą prowadzić nawet do śmierci młodego. Również niewłaściwe leczenie może pogorszyć jego stan.
Jeśli młode wymaga tymczasowej opieki, najlepiej umieścić je w pudełku i postawić w cichym, bezpiecznym miejscu. W przypadku silnego krwawienia, braku oddechu lub krytycznego stanu ważne jest, aby nie zwlekać i udzielić pierwszej pomocy do przybycia specjalisty.
Inne artykuły

01.07.2025
Jak karmić świnie?
Świnie należą do mało wymagających zwierząt gospodarskich, jednak również w ich przypadku jakość paszy ma ogromny wpływ na wzrost, zdrowie i wydajność. Niezależnie od tego, czy hodujesz prosięta, lochy, czy tuczniki, prawidłowo skomponowana dawka pokarmowa oraz stały dostęp do czystej wody są absolutną podstawą. W tym artykule przyjrzymy się kluczowym zasadom żywienia świń w warunkach domowych.
Czytaj artykuł
24.06.2025
Rodzaje serów i ich pochodzenie
Ser to nie tylko edamski na kanapce. Na świecie istnieją setki rodzajów sera – pleśniowe, twarde, świeże, parzone... Każdy region ma swój charakterystyczny ser, który odzwierciedla lokalną tradycję i smak. Przyjrzyjmy się, skąd pochodzą niektóre znane sery.
Czytaj artykuł
23.06.2025
Czy zwierzętom się coś śni?
Być może zauważyłeś, że twój pupil podczas snu czasem porusza łapami, rusza oczami lub wydaje różne dźwięki. Czy to oznacza, że coś mu się śni? A może to tylko przypadkowe skurcze mięśni? Dowiesz się tego z poniższego artykułu.