
Odżywcze smakołyki dla kur: olśnij je smacznymi przysmakami
Tak, nawet kury zasługują na okazjonalne smakołyki. Nie tylko je uszczęśliwiają, ale mogą również przynieść wiele korzyści zdrowotnych. W tym artykule podajemy kilka wskazówek, jak przygotować smakołyki, które kury pokochają i jak prawidłowo włączyć je do ich diety.
Sałatka z letnich owoców
Podczas gorących letnich dni ważne jest, aby kury miały dużo płynów. Dlatego idealnym rozwiązaniem jest podawanie przysmaku w postaci sałatki owocowej. Możesz użyć owoców z własnego ogrodu, a także dodać mniszek lekarski, który jest bogaty w witaminę A, potas, żelazo i wapń. Jeśli jednak używasz jabłek w sałatce, upewnij się, że usunąłeś nasiona. Zawierają one śladowe ilości arsenu i w dużych ilościach mogą być szkodliwe dla kur. Innym świetnym wyborem na gorące letnie dni jest arbuz. Wystarczy przekroić go na pół, a kury pochłoną go w całości.
Pożywne przysmaki na zimę
Zimą ważne jest monitorowanie wagi kur i zachęcanie ich do znoszenia jaj. Przysmaki o wysokiej zawartości białka, węglowodanów, energii i tłuszczu są odpowiednie na te zimne miesiące. Mączniki to przysmak, który kury docenią w miesiącach zimowych. Są najbardziej zrównoważone ze wszystkich owadów pod względem zawartości białka (ok. 51%) i tłuszczu (ok. 30%). Zawierają również ważne witaminy i minerały.
Świetną alternatywą dla robaków mącznych są mole mączne (jest to opcja bardziej przystępna cenowo). Zawierają one dużą ilość białka (ok. 36%) i tłuszczu (ok. 37%). Podobnie jak robaki, mączniki dostarczają kurom niezbędnych witamin i minerałów.
Oprócz powyższych smakołyków, możesz zaoferować swoim kurom inne zdrowe przysmaki. Mączka kukurydziana, nasiona słonecznika lub płatki owsiane to doskonałe opcje, które urozmaicają dietę kur i dostarczają ważnych składników odżywczych.
Smakołyki to nie tylko zdrowie
Smakołyki dla kur mogą być świetnym sposobem na urozmaicenie ich życia. Nagradzanie smakołykami może również wzmocnić więź z hodowcą. Kurczaki zasługują na naszą troskę, więc od czasu do czasu podaruj im smakołyk, który będzie również korzystny dla ich zdrowia.
Inne artykuły

16.05.2025
Dlaczego krowa ciągle przeżuwa, a pies połyka w całości? Trawienie zwierząt pod lupą
Czy zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego bydło spędza godziny na przeżuwaniu, a pies niemal nie gryzie swojego jedzenia? Powodem jest inny typ trawienia. Podczas gdy niektóre zwierzęta mają prosty żołądek, inne – w toku ewolucji – wykształciły kilka komór, trawienie mikrobiologiczne, a nawet wspomagają się kamieniami. Jakie są główne różnice między grupami zwierząt?
Czytaj artykuł
15.05.2025
Jaki rodzaj wełny wybrać? Porównanie alpaki, kaszmiru, wełny merynosa i innych
O tym, że istnieją różne rasy owiec, słyszał zapewne każdy. Ale czy wiedzieliście, że wełna też może mieć wiele odmian? Pozyskuje się ją nie tylko z owiec, ale także z lam, a nawet z królików.
Czytaj artykuł
14.05.2025
Rodzaje dojenia i typy dojarek
Dojenie jest codziennym elementem hodowli bydła mlecznego – metody jego przeprowadzania mogą się jednak znacznie różnić. Od tradycyjnego ręcznego dojenia po nowoczesne systemy robotyczne, każde gospodarstwo wybiera rozwiązanie, które najlepiej odpowiada jego potrzebom i możliwościom. Różnią się również same dojarnie – miejsca, w których przeprowadzane jest dojenie. W tym artykule omówimy podstawowe rodzaje dojenia oraz typy współczesnych dojarek.
Czytaj artykuł