Liście - grabić czy nie grabić?

Autor: Luboš Burda

24.11.2023

Liście - grabić czy nie grabić?

Wraz z nadejściem jesieni pojawia się dylemat, czy grabić liście, czy nie. Każdego roku pytanie to zadajemy sobie nie tylko my, ale także wielu innych ogrodników, których opinie często się różnią. Dołącz do nas, aby przyjrzeć się, jakie są opcje.

Coroczna męka grabienia liści

Każdy ogrodnik może sobie wyobrazić niekończące się stosy liści, które musi usunąć, przygotowując swój ogród do zimy. Woleliby więc pozostawić wszystko tak, jak zaaranżowała to natura. Ale czy to dobra decyzja?


Zacznijmy od sytuacji, w której wszystko leży odłogiem. Liście opadły, zbliża się zima, a liście nadal leżą zgodnie z naturą. Pod ich osłoną zaczynają zachodzić procesy, w których liście zatrzymują wilgoć w glebie i chronią ją przed zamarzaniem. Jednocześnie uwalniane są witaminy i inne ważne substancje, które pomagają nawozić trawnik. Może to również zapobiegać chwastom, które w przeciwnym razie próbowałyby rosnąć w niepożądanych miejscach. Zimą w liściach mogą również znaleźć dom owady, jeże, larwy motyli i gąsienice, a także różne szkodniki i choroby, które mogą zaatakować nasze rośliny po zimie. Wiosną przyroda zaczyna budzić się do życia, a my z niecierpliwością czekamy na kwitnący ogród, zielone drzewa oraz piękny, zielony i zdrowy trawnik. Niestety, często będziemy mieli do czynienia z mokrymi liśćmi, które utworzą gnijącą masę, bardzo trudną do zebrania, a my skończymy z trawnikiem, pod którym pozostały tylko łyse plamy z powodu braku światła.


A jak wygląda druga wersja tej historii? Wszystkie liście już opadły i zabieramy się za uczciwe grabienie. Liście albo palimy, albo wywozimy do bioodpadów. Wiosną mamy trawnik bez pracy, gotowy na kolejny sezon wegetacyjny. Możemy wspomóc trawnik substratem poprawiającym jakość gleby.


A co z połączeniem tych dwóch czynności? Zgrab liście, użyj dmuchaw lub odkurzaczy, aby ułatwić pracę, aby trawnik nie był obciążony przez zimę, ale pomiń spalanie lub wywożenie do bioodpadów. Podarowane nam liście mogą być przydatnym narzędziem do kompostowania. Na kompost nadają się na przykład liście drzew owocowych, krzewów ozdobnych lub klonów, które szybko się rozkładają. Z kolei wolniejszy proces rozkładu obserwuje się w przypadku orzechów włoskich czy dębów. Może być również stosowany jako ściółka dla korzeni drzew lub bardziej wrażliwych krzewów, ale funkcję estetyczną lepiej spełnia ściółka z kory.

Świeżego powietrza nigdy dość

Nawet jeśli grabienie nie należy do ulubionych czynności, warto poświęcić na nie trochę czasu. Nagrodą będzie piękny trawnik i świeże powietrze, którego niestety w ostatnich latach jest coraz mniej.

Inne artykuły

Dlaczego krowa ciągle przeżuwa, a pies połyka w całości? Trawienie zwierząt pod lupą

16.05.2025

Dlaczego krowa ciągle przeżuwa, a pies połyka w całości? Trawienie zwierząt pod lupą

Czy zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego bydło spędza godziny na przeżuwaniu, a pies niemal nie gryzie swojego jedzenia? Powodem jest inny typ trawienia. Podczas gdy niektóre zwierzęta mają prosty żołądek, inne – w toku ewolucji – wykształciły kilka komór, trawienie mikrobiologiczne, a nawet wspomagają się kamieniami. Jakie są główne różnice między grupami zwierząt?

Czytaj artykuł
Jaki rodzaj wełny wybrać? Porównanie alpaki, kaszmiru, wełny merynosa i innych

15.05.2025

Jaki rodzaj wełny wybrać? Porównanie alpaki, kaszmiru, wełny merynosa i innych

O tym, że istnieją różne rasy owiec, słyszał zapewne każdy. Ale czy wiedzieliście, że wełna też może mieć wiele odmian? Pozyskuje się ją nie tylko z owiec, ale także z lam, a nawet z królików.

Czytaj artykuł
Rodzaje dojenia i typy dojarek

14.05.2025

Rodzaje dojenia i typy dojarek

Dojenie jest codziennym elementem hodowli bydła mlecznego – metody jego przeprowadzania mogą się jednak znacznie różnić. Od tradycyjnego ręcznego dojenia po nowoczesne systemy robotyczne, każde gospodarstwo wybiera rozwiązanie, które najlepiej odpowiada jego potrzebom i możliwościom. Różnią się również same dojarnie – miejsca, w których przeprowadzane jest dojenie. W tym artykule omówimy podstawowe rodzaje dojenia oraz typy współczesnych dojarek.

Czytaj artykuł