Które rośliny są toksyczne dla kotów i psów?
Pavel Frček

Autor: Pavel Frček

18.12.2024

Które rośliny są toksyczne dla kotów i psów?

Wiele osób, które dzielą swój dom z domowymi pupilami, jednocześnie uwielbia rośliny i uprawia je dla przyjemności i radości. Żywa fauna i flora bez wątpienia wzbogaca i upiększa nasze życie. Trzeba jednak pamiętać, że połączenie zwierząt i roślin może łączyć się z pewnymi zagrożeniami.

Niebezpieczeństwo dla domowych pupili?

Wiele roślin doniczkowych i ogrodowych, które często uprawiamy, jest trujących dla zwierząt domowych, a nawet stanowi zagrożenie życia. Najczęściej niebezpieczeństwo dotyczy psów i kotów, ponieważ pozostałe zwierzęta domowe zazwyczaj trzymane są w ograniczonej przestrzeni.

Różnica kot versus pies

Koty i psy mają nieco inny metabolizm i wrażliwość na trujące rośliny, ale ogólnie rzecz biorąc, koty są bardziej wrażliwe i jednocześnie „ciekawskie” - potrafią przedostać się w miejsca, które dla psów są bezpiecznie niedostępne. Zasadniczo obowiązuje zasada, że jeżeli rośliny są trujące dla kotów, to najprawdopodobniej będą również trujące dla psów.

Spożycie trujących roślin

Zatrucia roślinami mogą wystąpić w wyniku ich niepożądanego spożycia – na szczęście większość roślin ma gorzki smak, przez co są one mało atrakcyjne dla zwierząt. Mimo to, zdarza się, że nasz pupil „skosztuje” jakiejś rośliny – często ma to miejsce u kociąt lub szczeniąt, a problem jest wtedy większy (ponieważ masa ciała dotkniętego zwierzęcia jest mniejsza). W przypadku niektórych roślin niebezpieczny może być nawet kontakt ze skórą lub błonami śluzowymi. Nie możemy również zapominać, że zwierzęta domowe mogą mieć alergie, a pies lub kot mogą być uczuleni na jakąś roślinę, która nie jest trująca.

Rośliny doniczkowe

Do najbardziej trujących, a tym samym niebezpiecznych roślin dla zwierząt domowych, należą: difenbachia, monstera, dracena, fikus, potos, wilczomlecz (w okresie przedświątecznym zwróćmy uwagę na gwiazdy betlejemskie i jemiołę), kaktusy czy bluszcz. Szczególnie niebezpieczna dla psów jest aloes, który może wywołać poważne problemy trawienne, takie jak biegunka i wymioty. Dla kotów bardzo niebezpieczne (oprócz wcześniej wymienionych roślin) są wszystkie orchidee, nawet po spożyciu bardzo małej ilości. Te trujące rośliny dla kotów najlepiej w ogóle nie trzymać w domu.

Rośliny uprawiane w ogrodzie

W ogrodzie powinniśmy uważać na cis, oleandry, rododendrony, pierwiosnki oraz bukszpany (w przypadku tych roślin istnieje ryzyko reakcji skórnych przy kontakcie). Ponadto trujące są większość roślin z rodziny liliowatych (konwalie, hiacynty, tulipany, narcyzy), nie tylko ich zielone i kwitnące części, ale również cebulki, które mogą przyciągać koty swoim zapachem. Należy uważać również przy ich przechowywaniu w piwnicy lub altance ogrodowej, do których nasze koty regularnie zaglądają na kontrole deratyzacyjne!

Uwaga na inne trujące gatunki!

Proszę nie traktować wykazu trujących roślin jako pełnego – może się zdarzyć, że roślina, która nie jest trująca, a większości innych zwierząt nie sprawia żadnych trudności, będzie szkodliwa dla Twojego konkretnego pupila. Nie wspominamy również o wszystkich roślinach, które są trujące dla ludzi, a mimo to często są uprawiane (np. bieluń, bez, tytoń ozdobny, ostrokrzew, hortensja), ani o niektórych gatunkach warzyw, które dla ludzi są jadalne, np. ziemniaki czy pomidory z rodziny psiankowatych, które mogą być dla zwierząt śmiertelnie trujące. Nigdy nie podawaj psom i kotom cebuli, czosnku ani awokado!

Objawy zatrucia

Do najczęstszych objawów zatrucia zwierzęcia trującą rośliną należą: nadmierne ślinienie się, wymioty, biegunka, apatia lub przeciwnie – niepokój, trudności w oddychaniu, przyspieszony lub spowolniony rytm serca, a w przypadku reakcji kontaktowych drapanie i wygryzanie sierści lub wydzielina z oczu, uszu czy nosa.

Pierwsza pomoc przy podejrzeniu zatrucia

W przypadku podejrzenia zatrucia rośliną najważniejsza jest nasza szybka reakcja. Należy jak najszybciej przewieźć zwierzę do weterynarza i koniecznie zabrać ze sobą roślinę, która wywołała zatrucie. Nigdy nie próbujmy samodzielnego leczenia w domu, ponieważ dla każdej rośliny istnieje inna, specyficzna metoda leczenia!

Inne artykuły

Dlaczego preparaty przeciwpasożytnicze są ważne dla naszych pupili?

08.07.2025

Dlaczego preparaty przeciwpasożytnicze są ważne dla naszych pupili?

Zdrowie naszych zwierząt domowych jest dla nas priorytetem – niezależnie od tego, czy mamy świnkę morską, psa, czy konia. Regularna opieka i profilaktyka chronią naszych zwierzęcych towarzyszy przed różnymi chorobami. Jednym z najczęstszych zagrożeń są pasożyty, które mogą powodować zarówno problemy skórne, jak i poważne choroby wewnętrzne. Dlatego tak ważne jest, aby nie zaniedbywać odrobaczania i regularnie stosować preparaty przeciwpasożytnicze.

Czytaj artykuł
Jak hodować perliczki?

07.07.2025

Jak hodować perliczki?

Perliczki pochodzą z Afryki i zamieszkują różnorodne środowiska – od sawann po lasy deszczowe. Spośród siedmiu znanych gatunków najpowszechniejsza jest perliczka zwyczajna, kropkowana i hełmiasta. Udomowienie nastąpiło około 2000 lat temu na terenach dzisiejszego Maroka. Dziś perliczki cieszą się popularnością ze względu na ich walory użytkowe i niewielkie wymagania. Zobaczmy, jak je prawidłowo hodować.

Czytaj artykuł
Pożyteczne zwierzęta w ogrodzie

02.07.2025

Pożyteczne zwierzęta w ogrodzie

Ogrodnictwo cieszy się dużą popularnością – niemal każdy zna kogoś, kto uprawia własne warzywa, kwiaty czy zioła. Uprawa własnych plonów daje radość, relaks i poczucie samowystarczalności. W ogrodach jednak nie występują tylko rośliny – są tam także inni mieszkańcy, którzy zasługują na naszą uwagę.

Czytaj artykuł