Które ptaki odlatują na zimę?
Pavel Frček

Autor: Pavel Frček

20.01.2025

Które ptaki odlatują na zimę?

Chociaż zimy w naszym regionie nie należą do najbardziej surowych, natura starannie przygotowuje się na ich nadejście. Drzewa zrzucają liście, aby zachować cenne składniki odżywcze, a zwierzęta również podejmują odpowiednie kroki. Niektóre gromadzą zapasy tłuszczu, inne zbierają pożywienie, takie jak orzechy, szyszki, nasiona czy owoce drzew ozdobnych i owocowych. Są też zwierzęta, które zimę spędzają w hibernacji, a jeszcze inne migrują w cieplejsze rejony. Coroczna wędrówka w poszukiwaniu słońca oznacza często pokonanie setek tysięcy kilometrów.


Wiecie, które ptaki należą do tej „wakacyjnej” grupy? Zobaczmy te najbardziej znane!

Jaskółki, oknówki i jerzyki

Te trzy gatunki ptaków często są mylone ze sobą przez laików, ponieważ wyglądają podobnie. Łączy je jednak nie tylko wygląd – należą również do grupy ptaków owadożernych i odlatują aż do Afryki subsaharyjskiej. Wiosną wszystkie wracają, aby założyć gniazda i wychować potomstwo.

Bociany

Jesienią można często obserwować bociany w dużych stadach podczas polowania na gryzonie. Wkrótce jednak znikają – gdy zgromadzą wystarczające zapasy tłuszczu, odlatują.

Dzięki obrączkowaniu bocianich młodych wiemy, że większość z nich migruje na południowy wschód przez Węgry, Rumunię i Bułgarię do Turcji, a następnie przez Izrael do Afryki. Niektóre lecą jeszcze dalej i zimują aż w Republice Południowej Afryki.

Droździki i szpaki

Te śpiewające ptaki odlatują na krótsze okresy w porównaniu do innych gatunków. Ich odlot trudno przeoczyć. Zwłaszcza szpaki latają w ogromnych stadach, które poruszają się synchronicznie. Można je zobaczyć podczas jesiennych wieczorów. Oba gatunki odlatują w listopadzie i wracają na przełomie lutego i marca. Krótki wypad oznacza również krótszy dystans – droździki i szpaki zimują nad Morzem Śródziemnym i po trzech miesiącach odpoczynku wracają do nas.

Kaczki krzyżówki

Chociaż być może tego nie zauważyliście, jesienią „nasze” kaczki przenoszą się na wybrzeża Hiszpanii i Francji. Ich miejsca zajmują jednak kaczki z Syberii, dla których zima w Europie Środkowej jest niczym letnie wakacje.

Różnice między „naszymi” a „północnymi” kaczkami są niewielkie, dlatego wydaje nam się, że kaczek jest u nas zawsze tyle samo, a nawet więcej. Naukowcy zauważyli, że łagodniejsze zimy sprawiają, iż kaczki stają się leniwe i nie wszystkie opuszczają swoje domy na zimę.

Skowronki polne

Podobnym „odważniakiem” jest skowronek polny. Ten niewielki ptak nie lubi pokonywać dużych odległości, dlatego przy łagodniejszych zimach zostaje w kraju. Zimę spędza w gniazdach z trawy i liści ukrytych w gęstych zaroślach i krzewach na skraju pól.

Co ciekawe, latem skowronki żywią się niemal wyłącznie owadami, natomiast zimą zadowalają się pokarmem roślinnym, takim jak nasiona, jagody i resztki liści. Niestety, ich liczba w ostatnich latach stale spada, a grozi im wyginięcie.

Pomoc ptakom zimą

Nie zapominajmy, że wiele gatunków ptaków pozostaje u nas nawet podczas surowych zim. Możecie im pomóc przetrwać ten trudny okres! Wystarczy zaopatrzyć się w karmnik i regularnie go uzupełniać. Jeśli zastanawiacie się, gdzie go umieścić i co do niego wsypać, przeczytajcie nasz artykuł „Karma dla ptaków z zewnątrz czyli co nasypać do karmnika”. Na wiosnę ptaki odwdzięczą się Wam nie tylko śpiewem, ale także ochroną ogrodu przed szkodnikami.

Inne artykuły

Jak zrobić domowe jerky?

13.05.2025

Jak zrobić domowe jerky?

W ostatnim czasie jerky staje się coraz bardziej popularną przekąską – i nic dziwnego. Jest smaczne, bogate w składniki odżywcze i przede wszystkim pełne białka. Doskonale sprawdza się nie tylko na wyprawach i wycieczkach, ale też jako zdrowsza alternatywa dla chipsów podczas wieczornego seansu. Jak przygotować tę pyszność w domu?

Czytaj artykuł
Czym karmić psa: BARF, karma sucha czy mokra?

13.05.2025

Czym karmić psa: BARF, karma sucha czy mokra?

W dzisiejszych czasach mamy wiele możliwości, jak i czym karmić swojego psa. Każda opcja ma swoje zalety i wady. Przyjrzyjmy się im razem.

Czytaj artykuł
7 wskazówek dotyczących wiosennej pielęgnacji pastwisk

30.04.2025

7 wskazówek dotyczących wiosennej pielęgnacji pastwisk

Prawidłowa wiosenna pielęgnacja pastwisk jest kluczowa, aby zapewnić wysokiej jakości i pożywny wypas przez cały sezon. W tym artykule przyjrzymy się głównym krokom, które powinien podjąć każdy hodowca przed rozpoczęciem okresu wypasania.

Czytaj artykuł