7 wskazówek dotyczących wiosennej pielęgnacji pastwisk
Pavel Frček

Autor: Pavel Frček

30.04.2025

7 wskazówek dotyczących wiosennej pielęgnacji pastwisk

Prawidłowa wiosenna pielęgnacja pastwisk jest kluczowa, aby zapewnić wysokiej jakości i pożywny wypas przez cały sezon. W tym artykule przyjrzymy się głównym krokom, które powinien podjąć każdy hodowca przed rozpoczęciem okresu wypasania.

1. Nie wypuszczamy zwierząt na pastwisko zbyt wcześnie

Wiosenna trawa jest kusząco świeża, ale także delikatna, a darń często nadal podmokła. Jeśli zwierzęta zostaną wpuszczone na pastwisko zbyt wcześnie, mogą uszkodzić darń kopytami lub racicami, co znacznie ogranicza zdolność runi do regeneracji. Szczególną uwagę należy zwrócić na pastwiska letnie – zwierzęta powinny być wypuszczane dopiero wtedy, gdy porost osiągnie co najmniej 10 cm, a gleba będzie wystarczająco sucha i twarda.

2. Kontrola i naprawa ogrodzeń

Zanim wypuścimy zwierzęta, dokładnie sprawdzamy ogrodzenia. Skupiamy się przede wszystkim na przewodach ogrodzeń elektrycznych – taśmy i druty mogą być uszkodzone przez mróz, wiatr lub dzikie zwierzęta. Sprawdzamy również stabilność słupków i stan desek. Uszkodzone elementy należy naprawić. Przy tej okazji warto też upewnić się, że na pastwisku nie znajdują się niepożądane przedmioty ani śmieci.

3. Nawożenie pastwisk

Wczesna wiosna to idealny czas na nawożenie. Najlepiej najpierw pobrać próbkę gleby i sprawdzić jej pH oraz składniki odżywcze – dzięki temu możemy nawozić celowo i skutecznie. Nawożenie „na ślepo” często przynosi słabsze efekty. Wapnowanie lub zastosowanie nawozu dostosowanego do potrzeb zwiększa plon, poprawia jakość paszy i wzmacnia odporność całego pastwiska.

4. Możliwy dosiew

Niektóre pastwiska mogą być osłabione po poprzednim sezonie, co wpływa na jakość i ilość paszy. Jeśli to konieczne, wczesną wiosną przeprowadzamy dosiew odpowiednią mieszanką pastwiskową. Najlepszy moment to wczesna wiosna, kiedy jest jeszcze wystarczająco dużo wilgoci i nowe nasiona mają dobre warunki do ukorzenienia się.

5. Kontrola obecności trujących roślin

Przed wypuszczeniem zwierząt ważne jest, aby przejść się po pastwisku i upewnić się, że nie rosną tam trujące rośliny. W polskim krajobrazie możemy spotkać np. jaskier, glistnik, wilczomlecz, czeremchę i inne. Szczególną uwagę należy zwrócić także na drzewa – niebezpieczne są np. cis pospolity, tuje, jałowiec, robinia akacjowa, klon czy drzewa pestkowe. Pastwisko należy kontrolować regularnie przez cały rok.

6. Stopniowe wprowadzanie zwierząt na pastwisko

Wiosenna trawa zawiera dużo fruktanów – prostych cukrów, które mogą zaburzyć równowagę flory jelitowej. Nagła zmiana paszy może u koni prowadzić do ochwatu, a u przeżuwaczy do śmierci mikroorganizmów w żwaczu. Przejście z suchej paszy zimowej na świeżą zielonkę musi być stopniowe. Optymalnie trwa to 2–3 tygodnie, w trakcie których organizm przyzwyczaja się do nowego trybu żywienia.

7. Przygotowanie na suche lato

W ostatnich latach lata stają się coraz suchsze, co stanowi duże obciążenie dla pastwisk. Nawadnianie jest możliwe, ale trudne i często niewykonalne. Znacznie skuteczniejsze jest podzielenie pastwiska na mniejsze sektory. Dzięki rotacyjnemu wypasowi pozwalamy poszczególnym częściom się zregenerować, co zwiększa plon i poprawia jakość paszy.


Dzięki odpowiednio wczesnej i przemyślanej pielęgnacji wiosennej zapewnisz sobie zdrowy i wydajny porost, który będzie służył twoim zwierzętom przez cały sezon wypasowy.

Inne artykuły

Dlaczego krowa ciągle przeżuwa, a pies połyka w całości? Trawienie zwierząt pod lupą

16.05.2025

Dlaczego krowa ciągle przeżuwa, a pies połyka w całości? Trawienie zwierząt pod lupą

Czy zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego bydło spędza godziny na przeżuwaniu, a pies niemal nie gryzie swojego jedzenia? Powodem jest inny typ trawienia. Podczas gdy niektóre zwierzęta mają prosty żołądek, inne – w toku ewolucji – wykształciły kilka komór, trawienie mikrobiologiczne, a nawet wspomagają się kamieniami. Jakie są główne różnice między grupami zwierząt?

Czytaj artykuł
Jaki rodzaj wełny wybrać? Porównanie alpaki, kaszmiru, wełny merynosa i innych

15.05.2025

Jaki rodzaj wełny wybrać? Porównanie alpaki, kaszmiru, wełny merynosa i innych

O tym, że istnieją różne rasy owiec, słyszał zapewne każdy. Ale czy wiedzieliście, że wełna też może mieć wiele odmian? Pozyskuje się ją nie tylko z owiec, ale także z lam, a nawet z królików.

Czytaj artykuł
Rodzaje dojenia i typy dojarek

14.05.2025

Rodzaje dojenia i typy dojarek

Dojenie jest codziennym elementem hodowli bydła mlecznego – metody jego przeprowadzania mogą się jednak znacznie różnić. Od tradycyjnego ręcznego dojenia po nowoczesne systemy robotyczne, każde gospodarstwo wybiera rozwiązanie, które najlepiej odpowiada jego potrzebom i możliwościom. Różnią się również same dojarnie – miejsca, w których przeprowadzane jest dojenie. W tym artykule omówimy podstawowe rodzaje dojenia oraz typy współczesnych dojarek.

Czytaj artykuł