Jedwabniki zachwycają swoim wyglądem i zachowaniem
Pavel Frček

Autor: Pavel Frček

13.04.2022

Jedwabniki zachwycają swoim wyglądem i zachowaniem

Jedwabniki to rasa kur o stosunkowo specyficznym wyglądzie, charakteryzują się niezwykłą strukturą piór, dzięki czemu pióra jedwabników przypominają włosy. Często nie hoduje  się  ich dla korzyści, ale dla ich niezwykłego wyglądu, mimo że ich obecność może przynieść korzyści  hodowli. To stara rasa kur, ich poprzednicy o tej samej budowie piór żyli w Chinach 1000 lat temu. Być może po raz pierwszy sprowadził je do Europy znany podróżnik i kupiec Marco Polo, ale hodowano je w naszym kraju od początku XX wieku.

Unikalny wygląd

Mniejszy wzrost jest typowy dla jedwabników. Są albo małe osobniki, ważą około pół kilograma, albo duże, które mają krępy korpus i ważą ponad półtora kilograma. Możesz je zobaczyć z piórami w różnych kolorach. Najczęściej mają pióra w odcieniach bieli, żółci, pomarańczy i czerni. Jak już wspomniano, ich upierzenie jest dość dziwne i ze względu na budowę pióra można je łatwo pomylić z futrem. W porównaniu z większością ras kurczaków różnią się również tym, że mają pięć palców zamiast czterech, ale nie są jedyną rasą z pięcioma palcami. Interesujące jest również to, że mają niebieskawą skórę, nogi, dziób i mały grzebień.

Jedwabniki są łatwe w hodowli

Jeśli trzymasz w domu „zwykłe” kury, warto zastanowić się, czy dodać do nich również kilka jedwabników. Oprócz tego, że są kochane, mają przydatne cechy hodowlane. Dorosłe osobniki nie mają problemu z wychowem własnych lub obcych kurczaków, a nawet małych przepiórek, bażantów czy kaczek – dobrze rozumieją się ze wszystkimi rodzajami drobiu.  Krótko mówiąc, jedwabniki dzięki swojemu spokojnemu usposobieniu bardzo dobrze pasują do każdej hodowli, można je łatwo oswoić, a przy tym nie będą sprawiać problemów.  Nie latają, nie kopią i na ogół są spokojne, więc nie będziesz musiał ich nigdzie gonić. Ponadto nie wymagają specjalnej pielęgnacji. Być może tylko ze względu na ich rozmiar i absolutną nielotność, dobrze jest zorganizować, aby bez problemu wsiadły na grzędę  w kurniku.

Smaczne mięso i jajka

Chociaż można je kupić tylko ze względu na to, jak ciekawie wyglądają, ich włączenie do hodowli również przynosi korzyści. Oprócz tego, że jedwabniki zabiorą pod swoje skrzydła wszystkie porzucone pisklęta, w tym kury z Twojej obecnej hodowli, oczywiście również będziesz mógł cieszyć się jajkami i mięsem.

Mięso jedwabników pod względem smaku kryje w sobie nutę dziczyzny. Jeśli chodzi o jajka, jedwabniki po złożeniu uczciwie osiadają na jajach i przygotowują się do roli rodzicielskiej. Jeśli zabierzesz wszystkie jajka z gniazda, pozostaną siedzieć w pustym  gnieździe, więc dobrze jest zostawić  przynajmniej kilka jaj do wysiedzenia. W najlepszym przykładzie  składają około 90 jaj rocznie, ale zwykle składają 60-80 jaj rocznie.

Inne artykuły

Rodzaje jaj

31.03.2025

Rodzaje jaj

Kiedy mówimy „jajko”, większość z nas automatycznie myśli o kurzym jajku. Niewiele osób w pierwszej kolejności myśli o innych rodzajach. Wiemy jednak, że inne ptaki również znoszą jaja - a niektóre z nich są nawet powszechnie dostępne. W sklepach najczęściej spotykane są jaja kurze, gdzieniegdzie pojawiają się jaja przepiórcze. Inne gatunki są raczej rzadkie. W dzisiejszym artykule przyjrzyjmy się zatem, które jaja nadają się do spożycia i czym się od siebie różnią.

Czytaj artykuł
Hodowla alpak i lam

30.03.2025

Hodowla alpak i lam

Hodowla lam i alpak zyskuje w Czechach coraz większą popularność. Hodowcy cenią ich spokojny i przyjazny charakter, mało wymagającą opiekę, wszechstronność w wykorzystaniu oraz egzotyczny wygląd. Te zwierzęta można z powodzeniem hodować również na wspólnych pastwiskach z innymi gatunkami. Lamy są dodatkowo naturalnie dominujące i terytorialne, dzięki czemu skutecznie chronią stado przed drapieżnikami. Chcesz wiedzieć, jak właściwie dbać o te imponujące zwierzęta? Przygotowaliśmy dla Ciebie przydatne informacje i praktyczne wskazówki, które pomogą Ci zrozumieć ich zachowanie i zapewnić im najlepsze możliwe warunki życia.
Czytaj artykuł
Jak obcinać pazury u psa?

24.03.2025

Jak obcinać pazury u psa?

Tak jak rosną nam paznokcie, naszym psom rosną pazury. Dlatego tak ważne jest ich regularne przycinanie i pielęgnacja. W przeszłości pielęgnacja pazurów nie była tak ważna, ponieważ psy spędzały więcej czasu na zewnątrz - biegając po ogrodzie, asfalcie lub innych twardych powierzchniach, które naturalnie ścierały ich pazury. Dziś jednak często to już nie wystarcza.

Czytaj artykuł