Jedwabniki zachwycają swoim wyglądem i zachowaniem
Pavel Frček

Autor: Pavel Frček

13.04.2022

Jedwabniki zachwycają swoim wyglądem i zachowaniem

Jedwabniki to rasa kur o stosunkowo specyficznym wyglądzie, charakteryzują się niezwykłą strukturą piór, dzięki czemu pióra jedwabników przypominają włosy. Często nie hoduje  się  ich dla korzyści, ale dla ich niezwykłego wyglądu, mimo że ich obecność może przynieść korzyści  hodowli. To stara rasa kur, ich poprzednicy o tej samej budowie piór żyli w Chinach 1000 lat temu. Być może po raz pierwszy sprowadził je do Europy znany podróżnik i kupiec Marco Polo, ale hodowano je w naszym kraju od początku XX wieku.

Unikalny wygląd

Mniejszy wzrost jest typowy dla jedwabników. Są albo małe osobniki, ważą około pół kilograma, albo duże, które mają krępy korpus i ważą ponad półtora kilograma. Możesz je zobaczyć z piórami w różnych kolorach. Najczęściej mają pióra w odcieniach bieli, żółci, pomarańczy i czerni. Jak już wspomniano, ich upierzenie jest dość dziwne i ze względu na budowę pióra można je łatwo pomylić z futrem. W porównaniu z większością ras kurczaków różnią się również tym, że mają pięć palców zamiast czterech, ale nie są jedyną rasą z pięcioma palcami. Interesujące jest również to, że mają niebieskawą skórę, nogi, dziób i mały grzebień.

Jedwabniki są łatwe w hodowli

Jeśli trzymasz w domu „zwykłe” kury, warto zastanowić się, czy dodać do nich również kilka jedwabników. Oprócz tego, że są kochane, mają przydatne cechy hodowlane. Dorosłe osobniki nie mają problemu z wychowem własnych lub obcych kurczaków, a nawet małych przepiórek, bażantów czy kaczek – dobrze rozumieją się ze wszystkimi rodzajami drobiu.  Krótko mówiąc, jedwabniki dzięki swojemu spokojnemu usposobieniu bardzo dobrze pasują do każdej hodowli, można je łatwo oswoić, a przy tym nie będą sprawiać problemów.  Nie latają, nie kopią i na ogół są spokojne, więc nie będziesz musiał ich nigdzie gonić. Ponadto nie wymagają specjalnej pielęgnacji. Być może tylko ze względu na ich rozmiar i absolutną nielotność, dobrze jest zorganizować, aby bez problemu wsiadły na grzędę  w kurniku.

Smaczne mięso i jajka

Chociaż można je kupić tylko ze względu na to, jak ciekawie wyglądają, ich włączenie do hodowli również przynosi korzyści. Oprócz tego, że jedwabniki zabiorą pod swoje skrzydła wszystkie porzucone pisklęta, w tym kury z Twojej obecnej hodowli, oczywiście również będziesz mógł cieszyć się jajkami i mięsem.

Mięso jedwabników pod względem smaku kryje w sobie nutę dziczyzny. Jeśli chodzi o jajka, jedwabniki po złożeniu uczciwie osiadają na jajach i przygotowują się do roli rodzicielskiej. Jeśli zabierzesz wszystkie jajka z gniazda, pozostaną siedzieć w pustym  gnieździe, więc dobrze jest zostawić  przynajmniej kilka jaj do wysiedzenia. W najlepszym przykładzie  składają około 90 jaj rocznie, ale zwykle składają 60-80 jaj rocznie.

Inne artykuły

Jak wygląda wrzesień w ogrodzie?

16.09.2024

Jak wygląda wrzesień w ogrodzie?

Wrzesień to miesiąc, w którym przygotowujemy ogród na nadejście jesieni i zimy. Wiele roślin jeszcze kwitnie, ale inne już przygotowują się do zimowego odpoczynku. Co zrobić w ogrodzie i jakie prace czekają na przebudzenie wiosny?

Czytaj artykuł
Jak hodować świnkę morską?

10.09.2024

Jak hodować świnkę morską?

Świnka morska jest ulubionym zwierzęciem wielu ludzi ze względu na jej charakter i mniejsze wymagania dotyczące opieki. Mimo to ważne jest, aby znać zasady, których każdy powinien przestrzegać podczas hodowli świnek morskich. Dołącz do nas, aby zapoznać się z podstawami opieki, które zapewnią, że Twoja świnka morska będzie zdrowa i szczęśliwa. 

Czytaj artykuł
Klucz do udanych zbiorów

06.09.2024

Klucz do udanych zbiorów

Sierpień to radosny okres zbiorów dla ogrodników, ale jest to również bardzo pracowity czas. Ogrody zaczynają zapełniać się świeżymi owocami i warzywami czekającymi na zebranie i przetworzenie. To również sprawia, że ten ostatni miesiąc lata jest miesiącem obfitości. Jednak nawet w ogrodach najbardziej doświadczonych ogrodników rzeczy nie zawsze wyglądają tak idealnie, jak nam się wydaje. 

Czytaj artykuł

KONKURS: Zapisz się do naszego newslettera

i otrzymaj paszę uzupełniającą ACIDOMID.