
Jakie zwierzęta hodowlane można trzymać w mieście?
Dla wielu ludzi jest to rzecz niewyobrażalna. Hodowla zwierząt kojarzy nam się z życiem na wsi poza cywilizacją i ograniczeniami, które się z tym wiążą. Ale co powinniśmy zrobić, jeśli nie chcemy rezygnować z zalet życia w mieście, ale nadal chcielibyśmy mieć, na przykład, jajka z domowej hodowli bez konieczności podróżowania po nie?
Nawet w dużym mieście można dziś opiekować się zwierzętami gospodarskimi, jeśli warunki są odpowiednie i jeśli przynajmniej częściowo dostosujemy do tego nasze życie. Zakres zwierząt, którymi możemy się opiekować nawet w dużym mieście, jest dość szeroki. Od królików, kurczaków, przepiórek (jaja przepiórcze są uważane za przysmak na całym świecie i zawierają dwa razy więcej witamin niż jaja kurze), owiec, kóz czy pszczół.
Jaki rodzaj pomieszczeń jest odpowiedni dla zwierząt gospodarskich?
Każde z tych zwierząt charakteryzuje się innymi potrzebami i warunkami. Jest to również związane z koncepcją życia w mieście - co przez to rozumiemy? Jeśli rozróżnimy mieszkania i domy, wielkość dodatkowej przestrzeni jest kwestią, ponieważ żadne z wymienionych zwierząt nie może być trzymane w środku. Czy bierzesz pod uwagę małe zwierzęta gospodarskie i mieszkasz w mieszkaniu? Jeśli jesteś w stanie zapewnić wystarczająco dużo miejsca na zewnętrznym tarasie, przy założeniu, że będą one pod zadaszeniem, szczególnie w czasie upałów, jest to realna alternatywa na przykład dla królików lub przepiórek. W przypadku kur konieczne jest posiadanie przynajmniej małego ogrodu przy domu lub we wspólnym obiekcie.
Najlepszą opcją dla zwierząt hodowlanych w mieście jest kolonia działkowa, gdzie mają one dużo swobody i wiele innych wpływów jest wyeliminowanych. Lubisz pracować w ogrodzie, a nie masz do niego dostępu w swoim mieszkaniu/domu? Działki bez potencjalnej zabudowy mieszkaniowej są stosunkowo łatwo dostępne i zapewniają większe możliwości hodowli. Ponadto pszczoły nie nadają się do trzymania w tradycyjnych budynkach mieszkalnych - potrzebują dostępu do łąki i mogą stanowić zagrożenie dla sąsiadów. Ponadto możliwe jest również trzymanie kóz lub owiec w koloniach na terenie działek, które mogą również służyć jako "żywa kosiarka".
Korzyści z zakupu zwierząt gospodarskich
Czy kury irytowały cię swoim gdakaniem, kiedy chodziłeś do domu babci? Czy jako dziecko byłeś zmuszany do jedzenia królika co tydzień? Po latach dopiero zdajesz sobie sprawę z korzyści płynących z domowego mięsa i jaj. Czy wiesz, że cena jaj w Polsce w ciągu ostatniego roku wzrosła najbardziej w całej Unii Europejskiej?
Co my myślimy, głównym powodem utrzymywania udomowionych kur w dłuższej perspektywie są jaja, poza tym oczywiście mięso. To samo dotyczy przepiórek. Króliki są hodowane tylko dla mięsa, które oczywiście zawiera najmniej cholesterolu w porównaniu do innych zwierząt domowych. A ile kosztuje taki królik, jeśli chcesz się nim delektować w normalnych warunkach? Cena za kilogram królika wynosi znacznie ponad 30 zł, więc zdecydowanie nie jest to tania sprawa. Wreszcie owce, kozy i pszczoły. Owce przynoszą ze sobą nie tylko mięso, ale także wełnę, która pozwala na dalsze wykorzystanie do produkcji tekstyliów - można więc zrobić własne wełniane swetry lub odsprzedać wełnę. Tak więc ich popularność, wraz z kozami, stale rośnie. A co z pszczołami? Nie ma potrzeby rozwodzić się długo nad ceną miodu, ale może to być również bardzo relaksujące hobby, które pomaga oczyścić głowę w pasiece.
Czego się spodziewać, decydując się na hodowlę w mieście?
Przed nabyciem zwierząt gospodarskich konieczne jest przydzielenie im odpowiedniej przestrzeni do życia. Postaraj się zlokalizować ich "dom" w miejscu, w którym nie będą narażone na niepotrzebny hałas. Należy również zapewnić im wyższy poziom opieki i higieny. Utrzymuj ich pomieszczenia w czystości - w mieście siedliska zwierząt są bardziej podatne na zanieczyszczenia. Zapewnij dobrej jakości dietę i regularne kontrole weterynaryjne.
Dla kur polecamy zajmujące niewiele miejsca kurniki Paris, Valencia lub Temelin, których solidna konstrukcja zapewnia komfort i bezpieczeństwo kur. Króliki są bardzo aktywnymi zwierzętami i potrzebują dużo miejsca do poruszania się. Klatka lub wybieg powinny być wystarczająco duże, aby króliki mogły w nich biegać i skakać. Odpowiednimi kandydatami są klatka dla królików Martin w stylowej czerni i bieli oraz jej odpowiednik Teplice w kolorach drewna. W sezonie letnim sugerujemy, aby w przypadku ogrodów rozważyć również wybiegi, aby króliki mogły biegać po trawie. Wystarczy podstawowy zadaszony wybieg drewniany lub ośmiościenny wybieg zewnętrzny Kerbl. Klatka dla królików może być również używana do trzymania przepiórek - ale uwaga, wymagają one 12-16 godzin światła każdego dnia, aby prawidłowo się niosły.
Czy trzymanie zwierząt w mieście zależy tylko ode mnie? Czy ktoś może mi tego zabronić?
Niezbędne jest zapoznanie się z przepisami obowiązującymi w danym mieście, a konkretnie w danej miejscowości, które regulują trzymanie zwierząt gospodarskich. W wielu miastach obowiązują szczegółowe przepisy dotyczące na przykład wielkości gruntu, na którym można trzymać zwierzęta, odległości zwierząt od sąsiednich domów i liczby zwierząt gospodarskich. Twój plan może mieć również wpływ na sąsiadów i okolicznych mieszkańców, więc najlepszym sposobem na utrzymanie dobrych relacji jest poinformowanie sąsiadów z wyprzedzeniem i wzięcie pod uwagę ich ewentualnej dezaprobaty. Pozwoli to uniknąć konfliktów i potencjalnych problemów.
Co można z tego wyciągnąć?
Jeśli zdecydujesz się na niektóre z wymienionych zwierząt gospodarskich, będziesz w stanie doświadczyć poczucia spełnienia i towarzystwa za każdym razem, gdy je odwiedzisz. Poczujesz jeszcze większą satysfakcję wiedząc, że jesteś w stanie zapewnić im najlepsze możliwe warunki.
Hodowla to nie tylko korzyści dla ciebie, ale także dla twojej rodziny i bliskich - możliwość obdarowania dzieci i bliskich to ogromny plus. Należy jednak nadmienić, że hodowla nie jest oczywiście dla każdego i każdy, kto nie ma w sobie choć odrobiny tej pasji, powinien dokładnie rozważyć, czy jest w stanie poświęcić coś dla tego hobby.
Inne artykuły

31.03.2025
Rodzaje jaj
Kiedy mówimy „jajko”, większość z nas automatycznie myśli o kurzym jajku. Niewiele osób w pierwszej kolejności myśli o innych rodzajach. Wiemy jednak, że inne ptaki również znoszą jaja - a niektóre z nich są nawet powszechnie dostępne. W sklepach najczęściej spotykane są jaja kurze, gdzieniegdzie pojawiają się jaja przepiórcze. Inne gatunki są raczej rzadkie. W dzisiejszym artykule przyjrzyjmy się zatem, które jaja nadają się do spożycia i czym się od siebie różnią.
Czytaj artykuł
30.03.2025
Hodowla alpak i lam

24.03.2025
Jak obcinać pazury u psa?
Tak jak rosną nam paznokcie, naszym psom rosną pazury. Dlatego tak ważne jest ich regularne przycinanie i pielęgnacja. W przeszłości pielęgnacja pazurów nie była tak ważna, ponieważ psy spędzały więcej czasu na zewnątrz - biegając po ogrodzie, asfalcie lub innych twardych powierzchniach, które naturalnie ścierały ich pazury. Dziś jednak często to już nie wystarcza.
Czytaj artykuł