Jak zwabić ptaszki na karmę?
Pavel Frček

Autor: Pavel Frček

27.08.2024

Jak zwabić ptaszki na karmę?

W okresie zimowym, trudno dla ptaków znaleźć karmę w odróżnieniu od dni letnich. Owszem i przez ten okres możemy zaproponować im różne przysmaki i zaprosić je do naszego ogrodu. Należy być ostrożnym i myśleć o tym co wszystko im proponujemy, żebyśmy im nie zakłócili. Czego dać ptaszkom do karmnika, żebyśmy dla nich stworzyli idealne środowisko i proponowali to najlepsze? 

Wybór właściwego karmnika

Karmnik jest podstawą, żeby zwabić ptaszki do siebie. Istnieje mnóstwo różnych rodzajów karmników, przez karmniki z zasobnikami, po te które możemy zawiesić lub przymocować do ziemi. Przy wyborze spójrzcie również na wielkość i rodzaj. Karmniki mniejszej wielkości są idealne dla małych rodzajów ptaków, na przykład dla sikorek, wróbli, rudzików zatem większe karmniki należą do sierpówek i kosów. Kolejnym ważnym aspektem, to materiał. Najczęściej są produkowane z drewna i plastiku. Drewniane będą wyglądały naturalnie, tylko będzie trzeba dbać więcej o jej czystość. Karmniki plastikowe są bardziej trwałe i łatwe do utrzymania w czystości. Więcej informacji na ten temat zobaczcie w artykule:  “Jak wybrać karmnik dla ptaków?

Co do karmnika?

Różne rodzaje ptaszków lubią różne rodzaje karmy. Unikajcie pieczywu i biszkoptom, które nie zawierają dużo składników odżywczych i mogą powodować problemy zdrowotne. Która karma jest idealna dla ptaszków? 

Nasiona słonecznika to ulubiony smakołyk dla wszelkich rodzajów ptaków. Zwabicie sikorki, wróble, rudziki, sierpówki, zięby, szczygły. Kule tłuszczowe zawierają idealne składniki dla ptaków, są dużym źródłem energii, która jest w okresie zimowym bardzo potrzebna. Można je przymocować do gałęzi drzew. Kolejną wspaniałą karmą to orzechy i suszone owoce , które uwielbiają kosy i drozdy. W sklepach specjalizowanych można zakupić mieszankę w sam raz dla ptaków, które zawierają wszystko powyżej wspomniane i zaspokoi wszelkie rodzaje ptaków. Każdy ptaszek znajdzie to co lubi. 

W miesiącach letnich polecamy dokarmiać ptaszki, o tym już mowa ale była. W tym okresie jest idealne zapełnić karmnik nasionami słonecznymi orzechami, owocami i zbożem.

Umieszczenie karmnika

Prawidłowe umieszczenie i  sprzątanie są ważnymi aspektami do sukcesu. Karmnik miał by być na łatwo dostępnym miejscu, zarówno takim, które nie jest dostępne do innych zwierząt, które mogły przedstawiać zagrożenie. Idealnym miejscem jest umieszczenie do wysokości. Okolice miejsca miałyby być spokojne i z dobrym widokiem, żeby ptaszki mogły widzieć wspomiane zagrożenie. Ostatnia ważna rzecz to powtarzające się sprzątanie karmnika, które zapobiega rozpowszechnianiu chorób. 

Do zwabienia ptaszków do Waszego ogrodu, należy się cierpliwości. Potrzebują dostatecznie dużo czasu zanim się przystosują do środowiska. Po jakimś czasie ale rozpoczną odwiedzać to miejsce. Wystarczy tylko wybrać właściwy karmnik, zapewnić odpowiednią karmę i dbać o czystość.

Inne artykuły

Jak znakować zwierzęta gospodarskie?

29.11.2024

Jak znakować zwierzęta gospodarskie?

Jeśli chcesz zostać hodowcą zwierząt gospodarskich, ważne jest, aby wiedzieć, które zwierzęta muszą być oznakowane i w jaki sposób. Kwestia ta została szczegółowo opisana w ustawie o hodowcach i rozporządzeniu wykonawczym do niej - rozporządzeniu w sprawie znakowania zwierząt.

Czytaj artykuł
Jak wygląda przeziębienie u psa?

27.11.2024

Jak wygląda przeziębienie u psa?

U ludzi przeziębienie jest częstym problemem zdrowotnym, kojarzonym przede wszystkim z jesienią i zimą. Ale co z naszymi zwierzętami? Czy pies może przeziębić się tak jak ludzie?


Odpowiedź jest prosta, tak, może, ma nawet przeziębienia podobne do ludzkich. Przyjdź i przekonaj się z nami, jakie objawy obserwować u psów i jak dbać o swojego zwierzaka, jeśli zauważysz u niego objawy przeziębienia

Czytaj artykuł
Jakie zioła są odpowiednie dla zwierząt?

25.11.2024

Jakie zioła są odpowiednie dla zwierząt?

Wiele osób chętnie sięga po zioła lecznicze w przypadku mniej poważnych problemów zdrowotnych. Nie każdy jednak wie, że niektóre z tych ziół można stosować także u naszych zwierzęcych przyjaciół. Zaobserwowano nawet wypasane zwierzęta hodowlane i udowodniono, że samodzielnie wybierają określone rodzaje ziół, jeśli mają problemy zdrowotne. 


Czytaj artykuł

KONKURS: Zapisz się do naszego newslettera

i otrzymaj paszę uzupełniającą ACIDOMID.