Jak zrobić własny ser kozi i owczy?
Pavel Frček

Autor: Pavel Frček

28.05.2024

Jak zrobić własny ser kozi i owczy?

W poprzednim artykule zatytułowanym „Czy sery owcze i kozie są naprawdę tak dobre, jak się uważa?” pisaliśmy o tym, że cena sera koziego i owczego jest podatkiem od ich niezaprzeczalnych zalet. Ale jeśli jesteś hodowcą owiec lub kóz, nie musisz się martwić o tę kwestię. Masz niepowtarzalną okazję, aby zrobić swój własny ser, który w mgnieniu oka będzie kurzył się w domu. Jak zrobić domowy ser z mleka?


Wybór mleka

Produkcja sera nie musi być skomplikowana. Produkcja sera koziego, podobnie jak owczego, wiąże się z wyborem odpowiedniego mleka, które powinno być świeże i wolne od zanieczyszczeń. Należy liczyć się z tym, że z 8 litrów mleka owczego lub koziego powstanie 1 kg sera.


Pasteryzacja

Ten etap produkcji domowego sera obejmuje obróbkę mleka w celu usunięcia mikroorganizmów. Istnieją jednak również sery niepasteryzowane, takie jak parmezan, o szczególnie charakterystycznym smaku.


Do podgrzewania mleka należy używać specjalnego pasteryzatora, ale w nagłych przypadkach wystarczy duży garnek kuchenny. Podgrzej mleko do stałej temperatury 72°C - uważaj, aby mleko się nie zagotowało. Następnie odstaw garnek z mlekiem na około pół godziny i ostudź do temperatury 33-34°C - sprawdź termometrem.

Kultury mleczarskie i podpuszczka

Jednym z najważniejszych etapów jest dodanie kultury mezofilnej, która wpływa na ostateczne dojrzewanie i konsystencję żywności. Pozwól kulturze mleczarskiej działać przez co najmniej kolejne 30 minut.


Po namnożeniu się pożytecznych bakterii, do półproduktu należy wprowadzić odpowiednią ilość podpuszczki. Proces zsiadania, innymi słowy, zsiadania białka mleka, doprowadzi do uzyskania gęstszej konsystencji

Formowanie

Jeśli to możliwe, wymieszaj powstały skrzep za pomocą harfy serowarskiej lub pokrój go i odsącz. Gdy nadmiar serwatki zostanie oddzielony i pozostanie tylko stały skrzep, następnym krokiem jest formowanie. To tutaj ser nabiera ostatecznego kształtu, który wpływa również na proces dojrzewania.


Solenie i dojrzewanie

Gotowy ser jest solony zarówno w celu nadania mu odpowiedniego smaku, jak i zakonserwowania go. Jest solony powierzchniowo lub w solance.


Teraz wszystko zależy od Twojego uznania. Jeśli chcesz mieć świeży ser kozi i owczy, to praktycznie gotowe i musisz tylko odpowiednio przechowywać żywność. W przypadku twardych serów kozich i owczych będziesz musiał trochę poczekać, ponieważ dojrzewanie trwa wiele miesięcy i wymaga optymalnej temperatury i wilgotności.


I ser jest gotowy

Wierzymy, że będziesz zachwycony rezultatem, zarówno w przypadku miękkiego, jak i twardego sera. Będziesz mieć również poczucie, że miałeś wpływ na każdy etap procesu produkcji sera.


Inne artykuły

Jak przetwarzać wełnę?

07.04.2025

Jak przetwarzać wełnę?

Ręczne przetwarzanie wełny ma długą tradycję. To wyjątkowy materiał o doskonałych właściwościach. Zanim jednak wełna zamieni się na przykład w sweter, musi przejść długą drogę różnych procesów. Jakie kroki należy wykonać?

Czytaj artykuł
Rodzaje jaj

31.03.2025

Rodzaje jaj

Kiedy mówimy „jajko”, większość z nas automatycznie myśli o kurzym jajku. Niewiele osób w pierwszej kolejności myśli o innych rodzajach. Wiemy jednak, że inne ptaki również znoszą jaja - a niektóre z nich są nawet powszechnie dostępne. W sklepach najczęściej spotykane są jaja kurze, gdzieniegdzie pojawiają się jaja przepiórcze. Inne gatunki są raczej rzadkie. W dzisiejszym artykule przyjrzyjmy się zatem, które jaja nadają się do spożycia i czym się od siebie różnią.

Czytaj artykuł
Hodowla alpak i lam

30.03.2025

Hodowla alpak i lam

Hodowla lam i alpak zyskuje w Czechach coraz większą popularność. Hodowcy cenią ich spokojny i przyjazny charakter, mało wymagającą opiekę, wszechstronność w wykorzystaniu oraz egzotyczny wygląd. Te zwierzęta można z powodzeniem hodować również na wspólnych pastwiskach z innymi gatunkami. Lamy są dodatkowo naturalnie dominujące i terytorialne, dzięki czemu skutecznie chronią stado przed drapieżnikami. Chcesz wiedzieć, jak właściwie dbać o te imponujące zwierzęta? Przygotowaliśmy dla Ciebie przydatne informacje i praktyczne wskazówki, które pomogą Ci zrozumieć ich zachowanie i zapewnić im najlepsze możliwe warunki życia.
Czytaj artykuł