Jak zrobić własny ser kozi i owczy?
Pavel Frček

Autor: Pavel Frček

28.05.2024

Jak zrobić własny ser kozi i owczy?

W poprzednim artykule zatytułowanym „Czy sery owcze i kozie są naprawdę tak dobre, jak się uważa?” pisaliśmy o tym, że cena sera koziego i owczego jest podatkiem od ich niezaprzeczalnych zalet. Ale jeśli jesteś hodowcą owiec lub kóz, nie musisz się martwić o tę kwestię. Masz niepowtarzalną okazję, aby zrobić swój własny ser, który w mgnieniu oka będzie kurzył się w domu. Jak zrobić domowy ser z mleka?


Wybór mleka

Produkcja sera nie musi być skomplikowana. Produkcja sera koziego, podobnie jak owczego, wiąże się z wyborem odpowiedniego mleka, które powinno być świeże i wolne od zanieczyszczeń. Należy liczyć się z tym, że z 8 litrów mleka owczego lub koziego powstanie 1 kg sera.


Pasteryzacja

Ten etap produkcji domowego sera obejmuje obróbkę mleka w celu usunięcia mikroorganizmów. Istnieją jednak również sery niepasteryzowane, takie jak parmezan, o szczególnie charakterystycznym smaku.


Do podgrzewania mleka należy używać specjalnego pasteryzatora, ale w nagłych przypadkach wystarczy duży garnek kuchenny. Podgrzej mleko do stałej temperatury 72°C - uważaj, aby mleko się nie zagotowało. Następnie odstaw garnek z mlekiem na około pół godziny i ostudź do temperatury 33-34°C - sprawdź termometrem.

Kultury mleczarskie i podpuszczka

Jednym z najważniejszych etapów jest dodanie kultury mezofilnej, która wpływa na ostateczne dojrzewanie i konsystencję żywności. Pozwól kulturze mleczarskiej działać przez co najmniej kolejne 30 minut.


Po namnożeniu się pożytecznych bakterii, do półproduktu należy wprowadzić odpowiednią ilość podpuszczki. Proces zsiadania, innymi słowy, zsiadania białka mleka, doprowadzi do uzyskania gęstszej konsystencji

Formowanie

Jeśli to możliwe, wymieszaj powstały skrzep za pomocą harfy serowarskiej lub pokrój go i odsącz. Gdy nadmiar serwatki zostanie oddzielony i pozostanie tylko stały skrzep, następnym krokiem jest formowanie. To tutaj ser nabiera ostatecznego kształtu, który wpływa również na proces dojrzewania.


Solenie i dojrzewanie

Gotowy ser jest solony zarówno w celu nadania mu odpowiedniego smaku, jak i zakonserwowania go. Jest solony powierzchniowo lub w solance.


Teraz wszystko zależy od Twojego uznania. Jeśli chcesz mieć świeży ser kozi i owczy, to praktycznie gotowe i musisz tylko odpowiednio przechowywać żywność. W przypadku twardych serów kozich i owczych będziesz musiał trochę poczekać, ponieważ dojrzewanie trwa wiele miesięcy i wymaga optymalnej temperatury i wilgotności.


I ser jest gotowy

Wierzymy, że będziesz zachwycony rezultatem, zarówno w przypadku miękkiego, jak i twardego sera. Będziesz mieć również poczucie, że miałeś wpływ na każdy etap procesu produkcji sera.


Inne artykuły

Czy psy mogą jeść kości?

15.11.2024

Czy psy mogą jeść kości?

Na pewno słyszeliście, że psy nie powinny jeść kości. Z drugiej strony, niektórzy uważają, że kości im nie szkodzą. Prawda leży w pośrodku, dlatego przyjrzyjmy się, jakie kości psy mogą bezpiecznie spożywać.

Czytaj artykuł
Jak chronić łapki pieska w zimie?

13.11.2024

Jak chronić łapki pieska w zimie?

Zimowe zabawy kochają nie tylko dzieci, ale również nasi czworonodzy przyjaciele. Jednocześnie mroźna i chłodna pogoda przynosi problemy dotyczące łapek psich. Pielęgnacja o nie jest w takim razie nieodłączna część tego okresu. śnieg sól, i niskie temperatury mogą spowodować duże obciążenia, podrażnienia skóry, pękanie, ból łapek. W takim razie jak o nie dbać? 



Czytaj artykuł
Jak działa trawienie przeżuwaczy?

07.11.2024

Jak działa trawienie przeżuwaczy?

Tur, owca, koza czy na przykład wielbłąd. Wszystkie te zwierzęta zaliczamy do przeżuwaczy, które mają bardzo specyficzny proces trawienia. Dlaczego tak jest? Przyjrzyjmy się tej kwestii.


Czytaj artykuł

KONKURS: Zapisz się do naszego newslettera

i otrzymaj paszę uzupełniającą ACIDOMID.