Jak znakować zwierzęta gospodarskie?
Pavel Frček

Autor: Pavel Frček

29.11.2024

Jak znakować zwierzęta gospodarskie?

Jeśli chcesz zostać hodowcą zwierząt gospodarskich, ważne jest, aby wiedzieć, które zwierzęta muszą być oznakowane i w jaki sposób. Kwestia ta została szczegółowo opisana w ustawie o hodowcach i rozporządzeniu wykonawczym do niej - rozporządzeniu w sprawie znakowania zwierząt.


Stanowi ono, że wszystkie wycieczki, konie, świnie, owce, kozy, biegacze, jelenie, wielbłądowate i zwierzęta gospodarskie muszą być oznakowane. Zapraszamy do bliższego przyjrzenia się oznakowaniu najczęściej hodowanych kategorii zwierząt gospodarskich.

Tury

Cielęta są znakowane za pomocą dwóch tradycyjnych kolczyków - po jednym w każdym uchu. Każde cielę musi zostać oznakowane w ciągu 20 dni od urodzenia. Jeśli opuści gospodarstwo, w którym się urodziło przed 20 dniem życia, musi zostać oznakowane przed opuszczeniem gospodarstwa.

Świnie

Świnie są znakowane tatuażem lub kolczykiem. Tatuaż musi znajdować się na lewym uchu lub po lewej stronie ciała. Kolczyki dla świń powinny być umieszczone w lewym uchu. Sele powinny być oznakowane przed odsadzeniem. W przypadku przeniesienia lochy z prosiętami do innego gospodarstwa, locha powinna zostać oznakowana przed opuszczeniem gospodarstwa, w którym się urodziła.

Owce i kozy

Każda owca lub koza musi zostać zidentyfikowana za pomocą dwóch środków identyfikacji nie później niż 9 miesięcy po urodzeniu (ale zawsze przed opuszczeniem gospodarstwa, w którym się urodziła). Te środki identyfikacji różnią się w zależności od tego, czy zwierzę jest przeznaczone do handlu w Unii Europejskiej. Jagnięta lub koźlęta przeznaczone do uboju w wieku do 12 miesięcy i nieprzeznaczone do przemieszczania do innych krajów muszą być oznakowane co najmniej jednym konwencjonalnym znakiem. Kolczyki dla owiec są również umieszczane na lewym uchu, podobnie jak w przypadku świń.

Konie

Koniowate muszą być oznakowane w sposób wskazany w różnych seriach ksiąg stadnych. Jeśli nie są zarejestrowane w księdze stadnej, są oznaczone opisem słownym i graficznym oraz identyfikatorem elektronicznym. Każde źrebię musi zostać zidentyfikowane przed opuszczeniem gospodarstwa, w którym się urodziło, ale w żadnym wypadku nie później niż 12 miesięcy od daty urodzenia.


W przypadku utraty środka identyfikacji hodowca musi w ciągu 2 dni roboczych oznakować zwierzę w sposób zastępczy, tak aby można je było zidentyfikować. Utrata musi zostać niezwłocznie zgłoszona osobie odpowiedzialnej i należy zażądać duplikatu urządzenia identyfikacyjnego. Po otrzymaniu duplikatu, zwierzęta powinny zostać nim niezwłocznie oznakowane.

Inne artykuły

Rodzaje jaj

31.03.2025

Rodzaje jaj

Kiedy mówimy „jajko”, większość z nas automatycznie myśli o kurzym jajku. Niewiele osób w pierwszej kolejności myśli o innych rodzajach. Wiemy jednak, że inne ptaki również znoszą jaja - a niektóre z nich są nawet powszechnie dostępne. W sklepach najczęściej spotykane są jaja kurze, gdzieniegdzie pojawiają się jaja przepiórcze. Inne gatunki są raczej rzadkie. W dzisiejszym artykule przyjrzyjmy się zatem, które jaja nadają się do spożycia i czym się od siebie różnią.

Czytaj artykuł
Hodowla alpak i lam

30.03.2025

Hodowla alpak i lam

Hodowla lam i alpak zyskuje w Czechach coraz większą popularność. Hodowcy cenią ich spokojny i przyjazny charakter, mało wymagającą opiekę, wszechstronność w wykorzystaniu oraz egzotyczny wygląd. Te zwierzęta można z powodzeniem hodować również na wspólnych pastwiskach z innymi gatunkami. Lamy są dodatkowo naturalnie dominujące i terytorialne, dzięki czemu skutecznie chronią stado przed drapieżnikami. Chcesz wiedzieć, jak właściwie dbać o te imponujące zwierzęta? Przygotowaliśmy dla Ciebie przydatne informacje i praktyczne wskazówki, które pomogą Ci zrozumieć ich zachowanie i zapewnić im najlepsze możliwe warunki życia.
Czytaj artykuł
Jak obcinać pazury u psa?

24.03.2025

Jak obcinać pazury u psa?

Tak jak rosną nam paznokcie, naszym psom rosną pazury. Dlatego tak ważne jest ich regularne przycinanie i pielęgnacja. W przeszłości pielęgnacja pazurów nie była tak ważna, ponieważ psy spędzały więcej czasu na zewnątrz - biegając po ogrodzie, asfalcie lub innych twardych powierzchniach, które naturalnie ścierały ich pazury. Dziś jednak często to już nie wystarcza.

Czytaj artykuł