-800x800.jpg)
Porady, jak zacząć hodować króliki w ogrodzie
Patrzysz na wolną przestrzeń w swoim ogrodzie i zastanawiasz się, jak ją efektywnie wykorzystać? Jedną z opcji jest rozpoczęcie trzymania tam królików, które zapewnią Ci uroczych i rozrywkowych towarzyszy, a także dadzą Ci możliwość cieszenia się jakimś smacznym króliczym mięsem od czasu do czasu. Ta opcja jest szczególnie przydatna, jeśli masz doświadczenie w hodowli zwierząt i po Twoim ogrodzie grasują już kury lub inny drób. Jeśli jesteś zainteresowany hodowlą królików i chcesz poświęcić swój czas małym futrzakom, oto kilka wskazówek, które pomogą Ci zacząć.
Przygotuj idealny dom dla swoich królików
Oczywiście hodując króliki nie można obejść się bez budki dla królików, którą trzeba zdobyć przed samymi królikami. Nie próbuj oszczędzać na króliczym domku - musi być mocny, stabilny i dobrze wykonany, aby służył Ci przez długi czas. Budki dla królików nie muszą wyglądać nudno; na przykład budki dla królików przypominające szałas są dostępne jako akcesoria ogrodowe. Jeśli masz wykwalifikowane ręce i czas, możesz zbudować go samodzielnie, ale nie jest to warte kosztów materiałów i ilości czasu poświęconego na budowę.
Ustawić budkę dla królików tak, aby przód budki z drzwiami był skierowany najlepiej na południowy wschód. W ten sposób budka będzie dobrze oświetlona. Króliki nie lubią jednak ekstremalnych upałów, dlatego dobrze jest, zwłaszcza latem, jeśli rano i przed południem słońce świeci do wnętrza budki, ale po południu wnętrze nie jest już wypalone przez bezpośrednie promienie słoneczne. W gorące letnie dni, kiedy króliki będą wyraźnie nie lubiły upałów, można im ulżyć, instalując ekran cieniujący lub zadaszenie. Króliki docenią również, jeśli umieścisz ściółkę w króliczej budzie. Należy od czasu do czasu zmieniać ściółkę, aby utrzymać ją w suchości i czystości.
Wyposażenie królikarni
Królikarnia musi być jeszcze wyposażona. Na pewno nie chcesz po prostu sypać jedzenia na ziemię, więc daj każdemu królikowi podstawkę na jedzenie, lub ciężką ceramiczną miskę której nie będą przewracać. W króliczej zagrodzie nie może też zabraknąć żłobka na siano, aby siano nie było rozrzucone po całej zagrodzie.
Poidło spełni rolę źródła wody. W zależności od wybranego rodzaju poidła, poidła dla królików ograniczają lub nawet całkowicie zapobiegają zanieczyszczeniu wody i nie dopuszczają do jej rozlania, dzięki czemu króliki zawsze będą miały do dyspozycji czystą, bezpieczną dla zdrowia wodę przy regularnie uzupełnianiu.
Miejsce, w którym można się poruszać
Jeśli nie jest on częścią króliczej zagrody, zaopatrz się w osobny wybieg lub metalowy kojec, do którego możesz wypuścić króliki w ładne dni, aby się rozciągnęły i poskakały po świeżej trawie. Dobrym pomysłem jest przenoszenie konstrukcji od czasu do czasu, aby króliki wciąż miały świeżą trawę. Z tego powodu docenisz wybieg lub ogrodzenie o niskiej wadze.
Właściwa karma to podstawa dobrego zdrowia
Króliki jedzą często przez cały dzień, więc trzeba sprawdzać kilka razy dziennie, czy nadal mają wystarczająco dużo jedzenia w budce. Najlepiej uzupełniać pokarm w zasobnikach lub miskach co najmniej trzy razy dziennie. Największą porcję podawaj im wieczorem, ponieważ króliki zjadają w nocy ponad połowę swojej dziennej diety. Wraz z karmieniem należy zawsze sprawdzać wodę w pojemniku i w razie potrzeby uzupełniać.
Dobrym wyborem karmy jest mieszanka przeznaczona specjalnie dla królików, która zawiera wszystko, czego potrzebują i ułatwia karmienie. Pasza dla królików tucznych dostarcza odpowiednią ilość składników odżywczych, minerałów i witamin, które pomagają utrzymać dobrą kondycję. Kompozycja wysokiej jakości mieszanek paszowych sprzyja wysokiemu poziomowi pokroju przy zachowaniu niepowtarzalnego smaku mięsa króliczego. Można wybrać mieszankę zawierającą kokcydiostatyki zapobiegające kokcydiozie lub taką bez.
Oczywiście oprócz podawania mieszanek paszowych, uzupełniajcie żłobek sianem. Ze względu na wysoką zawartość włókna, siano jest ważne dla prawidłowego trawienia królików. Od czasu do czasu możesz podać królikom marchew, paszę lub buraki cukrowe czy ziemniaki dla urozmaicenia, ale ze względu na złożoność gotowych pasz nie rób tego zbyt często, bo możesz im zaszkodzić.
Pasza uzupełniająca dla zwiększenia witalności
Pasze uzupełniające, które zapewniają optymalny poziom minerałów, witamin i aminokwasów, pomogą poprawić zdrowie, wyniki reprodukcyjne i zwiększyć wydajność. Suplementy mineralne lub lizawki należy podawać królikom w okresie wzrostu nowej sierści, reprodukcji, ciąży, odchowu młodych lub obniżonej witalności.
Inne artykuły

31.03.2025
Rodzaje jaj
Kiedy mówimy „jajko”, większość z nas automatycznie myśli o kurzym jajku. Niewiele osób w pierwszej kolejności myśli o innych rodzajach. Wiemy jednak, że inne ptaki również znoszą jaja - a niektóre z nich są nawet powszechnie dostępne. W sklepach najczęściej spotykane są jaja kurze, gdzieniegdzie pojawiają się jaja przepiórcze. Inne gatunki są raczej rzadkie. W dzisiejszym artykule przyjrzyjmy się zatem, które jaja nadają się do spożycia i czym się od siebie różnią.
Czytaj artykuł
30.03.2025
Hodowla alpak i lam

24.03.2025
Jak obcinać pazury u psa?
Tak jak rosną nam paznokcie, naszym psom rosną pazury. Dlatego tak ważne jest ich regularne przycinanie i pielęgnacja. W przeszłości pielęgnacja pazurów nie była tak ważna, ponieważ psy spędzały więcej czasu na zewnątrz - biegając po ogrodzie, asfalcie lub innych twardych powierzchniach, które naturalnie ścierały ich pazury. Dziś jednak często to już nie wystarcza.
Czytaj artykuł