Jak zacząć hodować króliki
Pavel Frček

Autor: Pavel Frček

27.04.2022

Jak zacząć hodować króliki

Myślisz o założeniu hodowli królików w domu lub  na podwórku ? Przygotowaliśmy kilka wskazówek, które pomogą Ci zacząć.

Zanim zaczniesz

Zanim przejdziemy do tego, jak zacząć hodować króliki, warto pamiętać, że ten krok trzeba dokładnie przemyśleć. Będziesz musiał codziennie opiekować się królikami lub zapewnić  im opiekę  np.:  podczas urlopu. Przed zakupem królików musisz również jasno określić cel, w jakim zamierzasz je trzymać. Dla siebie jako pupila? Czy  na mięso? A może będziesz chciał je sprzedać (nawet jeśli w przypadku hodowli królików nie ma to większego sensu ekonomicznego)? Od odpowiedzi zależy przyszły rozmiar hodowli i w zależności od tego już na początku należy przygotować odpowiednie  warunki dla królików.

Jak zacząć

Podobnie jak w przypadku innych czynności związanych z hodowlą królików, na niektóre rzeczy musisz po prostu przyjść sam. Dzięki praktyce w końcu nauczysz się właściwego reżimu pielęgnacji królików i dostosujesz do siebie kilka ważnych szczegółów. W każdym razie jest wiele czynności, których nie można uniknąć i które zawsze napotkasz podczas hodowli królików. A teraz przyjrzymy się im bardziej szczegółowo. Niektóre czynności będą  tylko na początku wprowadzania  hodowli, inne staną się twoją rutyną.

1. Zbuduj odpowiednią klatkę dla królików

Oczywiście króliki muszą mieć miejsce do życia. Idealnie jest kupić wysokiej jakości klatkę dla królików, która będzie wystarczająco duża dla wszystkich królików, najlepiej z rezerwą dla młodych .Możesz ją jednak zbudować sam, jeśli podołasz i  masz trochę czasu.  Niezależnie od tego, czy kupujesz, czy budujesz klatkę dla królików, pamiętaj, że króliki lubią sucho, światło i spokój. I choć wymagają świeżego powietrza, nie robi im dobrze przewiew. . Należy wziąć pod uwagę te aspekty podczas lokalizowania klatki dla królików – dlatego przednia strona powinna być zawsze skierowana na południowy wschód.

Oprócz klatki dla królików, dobrym pomysłem jest wybudowanie wokół niej wybiegu, na którym króliki mogłyby się poruszać.Wokół  wybiegu  daj  ogrodzenie, abyś nie musiał nigdzie gonić królików.

2. Wyściółka dla młodych

W klatce dla królików możesz zostawić swoje skaczące podopieczne na gołej podłodze lub zapewnić im ściółkę.  Wyściółka musi być sucha i nie zaparzona i oczywiście od czasu do czasu musi być wymieniana. Jeżeli  odpowiednio przygotujesz klatkę i będziesz wymieniać ściółkę, króliki będą miały wygodniejsze środowisko i zwiększysz szanse na rozmnożenie się swojej hodowli.

3. Wybór rasy królików

Gdy masz już odpowiednie środowisko do hodowli, nadszedł czas, aby wybrać rasę królika. A wybór nie będzie łatwy, ponieważ istnieje wiele ras królików domowych. Rasy różnią się nie tylko wyglądem, ale także jakością mięsa czy czasem osiągnięcia masy tuszy.

4. Daj im wysokiej jakości karmę

Króliki są roślinożercami. Będziesz musiał podawać im zwłaszcza mieszankę paszową, dostępne są różne rodzaje granulek specjalnie dla królików. Nie gardzą nawet sianem (siano nie może być zaparzone – najlepiej umieścić je w korytku, żeby nie rozwalało się po całej klatce królika.

5. Uważaj na choroby

Króliki są stosunkowo podatne na choroby, więc nawet poprzez zapobieganie temu w hodowli mogą wystąpić choroby pasożytnicze lub zakaźne. Na szczęście można uchronić króliki przed większością tych chorób poprzez szczepienia i zapobiegawczo używając suplementów diety. Profilaktykę można również wzmocnić poprzez karmienie królików wyłącznie wysokiej jakości, niezdegradowaną i niezanieczyszczoną żywnością.

Problemy z reprodukcją

Na koniec mamy dla Ciebie wskazówki dotyczące problemów z rozmnażaniem królików. Powinieneś o tym wiedzieć na etapie, gdy hodujesz króliki od jakiegoś czasu i chcesz, aby twoja hodowla się rozwijała, ale proste umieszczenie samca i samicy nie przynosi pożądanego rezultatu. Nie od dziś wiadomo, że króliki nie mają problemu z rozmnażaniem, ale czasami pojawia się przeszkoda, która każe na próżno czekać na nowe dodatki. Co może się za tym kryć?

Niepłodność królików może być spowodowana przekarmieniem. Nie musisz trzymać swoich zwierząt krótko, a już na pewno nie podawaj im tylko minimalnej ilości jedzenia niezbędnej do przeżycia, po prostu nie przesadzaj z karmieniem. Jeśli króliki wydają się zbyt grube, warto zmniejszyć ilość podawanego pokarmu lub zapewnić im więcej miejsca do poruszania się.

Upały nie sprzyjają płodności królików, a one same nie są zbyt aktywne w taką pogodę. Sterylność spowodowana upałem może utrzymywać się przez kilka miesięcy. Niestety, nawet wysiłki zmierzające do obniżenia temperatury w chacie królików poprzez bardzo dokładne zacienienie mogą nie przynieść korzyści. Króliki potrzebują światła przez jak najdłuższy czas w ciągu dnia, aby doszło do zapłodnienia. Samica zapłodni się tylko wtedy, gdy światło będzie świecić przez co najmniej 12 godzin dziennie. Jeśli naturalne światło dzienne nie zapewnia takich warunków ze względu na porę roku, należy "przedłużyć" dzień w chacie królików poprzez zastosowanie sztucznego źródła światła.

Inne artykuły

Rodzaje jaj

31.03.2025

Rodzaje jaj

Kiedy mówimy „jajko”, większość z nas automatycznie myśli o kurzym jajku. Niewiele osób w pierwszej kolejności myśli o innych rodzajach. Wiemy jednak, że inne ptaki również znoszą jaja - a niektóre z nich są nawet powszechnie dostępne. W sklepach najczęściej spotykane są jaja kurze, gdzieniegdzie pojawiają się jaja przepiórcze. Inne gatunki są raczej rzadkie. W dzisiejszym artykule przyjrzyjmy się zatem, które jaja nadają się do spożycia i czym się od siebie różnią.

Czytaj artykuł
Hodowla alpak i lam

30.03.2025

Hodowla alpak i lam

Hodowla lam i alpak zyskuje w Czechach coraz większą popularność. Hodowcy cenią ich spokojny i przyjazny charakter, mało wymagającą opiekę, wszechstronność w wykorzystaniu oraz egzotyczny wygląd. Te zwierzęta można z powodzeniem hodować również na wspólnych pastwiskach z innymi gatunkami. Lamy są dodatkowo naturalnie dominujące i terytorialne, dzięki czemu skutecznie chronią stado przed drapieżnikami. Chcesz wiedzieć, jak właściwie dbać o te imponujące zwierzęta? Przygotowaliśmy dla Ciebie przydatne informacje i praktyczne wskazówki, które pomogą Ci zrozumieć ich zachowanie i zapewnić im najlepsze możliwe warunki życia.
Czytaj artykuł
Jak obcinać pazury u psa?

24.03.2025

Jak obcinać pazury u psa?

Tak jak rosną nam paznokcie, naszym psom rosną pazury. Dlatego tak ważne jest ich regularne przycinanie i pielęgnacja. W przeszłości pielęgnacja pazurów nie była tak ważna, ponieważ psy spędzały więcej czasu na zewnątrz - biegając po ogrodzie, asfalcie lub innych twardych powierzchniach, które naturalnie ścierały ich pazury. Dziś jednak często to już nie wystarcza.

Czytaj artykuł