Jak wybrać odpowiedni kurnik dla kur?
Pavel Frček

Autor: Pavel Frček

28.03.2024

Jak wybrać odpowiedni kurnik dla kur?

Jeśli zdecydowałeś się na hodowlę drobiu, kurnik jest jednym z podstawowych elementów zapewniających bezpieczeństwo i komfort Twoim kurom. Dom, który zapewniasz swoim pomocnikom, może znacząco wpłynąć na ich zdrowie, produktywność i szczęście. Istnieje kilka aspektów, które należy wziąć pod uwagę przy wyborze kurnika, od rozmiaru po materiał i lokalizację. Jak wybrać kurnik, do którego kury będą chętnie wracać? 


Rozmiar

Najważniejszym czynnikiem jest rozmiar kurnika. Jest ona zawsze uzależniona od liczby hodowanych kur. Każda kura powinna mieć dużo miejsca do poruszania się i spokojnego odpoczynku. Zwykle podaje się i oblicza 3-4 kury na 1 m2, ale idealnie byłoby, gdyby każda kura miała tyle miejsca dla siebie. Im więcej miejsca, tym kura jest szczęśliwsza i zdrowsza. 

Materiał

Wybór kurnika będzie również zależał od materiału, z którego jest zbudowany. W tym przypadku należy przede wszystkim zwrócić uwagę na jego funkcjonalność i trwałość. Najczęściej stosowanymi materiałami są drewno, ekologiczny plastik i laminat HPL. Drewniane kurniki to tradycyjny wybór. Zapewniają one dobrą izolację i wentylację, ale wymagają regularnej konserwacji. W porównaniu z drewnem, plastikowe kurniki są bardziej odporne na wilgoć, szkodniki i warunki pogodowe, a ich czyszczenie jest łatwiejsze. Mogą być jednak gorzej izolowane. Laminat HPL zapewnia doskonałą odporność na ciepło, a także na warunki pogodowe i szkodniki. Konserwacja jest bardzo łatwa. 


Kurnik - rodzaje

Różne rodzaje kurników mogą spełniać różne potrzeby kur. Na przykład kurniki mobilne mają kółka, dzięki czemu można je przemieszczać w dowolne miejsce. Na przykład latem drób doceni chłodniejsze miejsce. Jednocześnie zawsze będą miały nowy kawałek ziemi.  Jeśli masz już w domu kurnik, ale nie jest on mobilny, możesz kupić same kółka. Innym typem jest kurnik z wybiegiem, który zapewnia dużo miejsca do aktywności na świeżym powietrzu. Jeśli więc nie chcesz, aby kurczaki biegały po całym ogrodzie, jest to świetna opcja. Na przykład kurnik Vienna zapewnia duży wybieg, który może wygodnie pomieścić do 8 kur. W kurniku bez wybiegu drób ma zwykle więcej miejsca na odpoczynek i składanie jaj. Kurnik Hradec zapewnia dużo miejsca. Nie należy jednak zapominać o zapewnieniu również wybiegu.   


Czystość i higiena

Utrzymanie czystości wewnątrz kurnika jest niezbędne. Powinien być łatwy do czyszczenia i mieć wystarczającą wentylację, aby usunąć wilgoć i nieprzyjemne zapachy. Aby czyszczenie przebiegało szybko i sprawnie, nasze kurniki są wyposażone w szufladę do opróżniania odchodów. Regularne czyszczenie jest kluczem do zapobiegania chorobom i utrzymania kur w zdrowiu, więc nie zapominaj o tym. 

Lokalizacja

Kurnik musi znajdować się w dobrze nasłonecznionym i zacienionym miejscu. Kury cenią sobie dużo światła, ale potrzebują też schronienia przed ostrym letnim słońcem. Idealna orientacja to południe do południowego wschodu. 


Drzwi do kurnika

Jeśli chcesz zapewnić swoim kurom jeszcze większe bezpieczeństwo przed szkodnikami, kup automatyczne drzwi do kurnika z wyłącznikiem czasowym lub zmierzchowym. Ułatwia to otwieranie i zamykanie kurnika i daje pewność, że drób jest bezpieczny. Przeczytaj więcej o tej technologii w naszym artykule: Automatyczne drzwi, urządzenie zapewniające bezpieczeństwo drobiu.

Wybór odpowiedniego kurnika może być skomplikowany, ale ma kluczowe znaczenie dla hodowli drobiu. Może on mieć znaczący wpływ na dobrostan i produktywność kur, dlatego warto dokładnie przemyśleć swój wybór. Rozważ rozmiar kurnika w zależności od liczby hodowanych kur, materiału i lokalizacji. Jeśli wszystko będzie w porządku, zostaniesz nagrodzony świeżymi jajkami każdego dnia i szczęśliwymi kurami.   

Inne artykuły

Jak pozbyć się pasożytów w mieszkaniu?

17.04.2024

Jak pozbyć się pasożytów w mieszkaniu?

Pasożyty domowe, takie jak karaluchy, mrówki, mole czy pluskwy, mogą powodować nie tylko znaczny dyskomfort, ale przede wszystkim problemy zdrowotne. W przypadku ich napotkania należy działać szybko i skutecznie, aby zapobiec ich rozprzestrzenianiu się. Istnieje kilka sposobów na pozbycie się tych niechcianych lokatorów i zapewnienie, że dom pozostanie czysty i bezpieczny. 


Czytaj artykuł
Jak wybrać odpowiedni domek dla kota?

16.04.2024

Jak wybrać odpowiedni domek dla kota?

Kot może spać nawet 18 godzin na dobę. Dlatego bardzo ważne jest przygotowanie dla kota wygodnego i spokojnego miejsca do odpoczynku. Każdy zwierzak żyje w innych warunkach i ma swoje potrzeby. Zapraszamy więc do nas, aby sprawdzić, jakie mamy możliwości i jak wybrać domek lub legowisko dla kota.

Czytaj artykuł
Ile miejsca potrzebują kury?

11.04.2024

Ile miejsca potrzebują kury?

Planujesz hodowlę kur, ale nie wiesz, czy masz wystarczająco dużo miejsca? Ile miejsca tak naprawdę potrzebują kury i jak zaaranżować dla nich idealny dom? Wybieg jest jednym z kluczowych czynników wpływających na ich zdrowie i samopoczucie. Nie ma jednak dokładnych liczb, każda kura jest inna i ma inne potrzeby. Liczby te są jedynie wskazówkami, które mają dać ci jasny obraz tego, na ilu osobników możesz sobie pozwolić w swoim ogrodzie.


Czytaj artykuł

KONKURS: Zapisz się do naszego newslettera

i otrzymaj paszę uzupełniającą ACIDOMID.