Jak rozpoznać, że Twój drób jest zarażony pasożytami
Pavel Frček

Autor: Pavel Frček

28.03.2023

Jak rozpoznać, że Twój drób jest zarażony pasożytami

Niestety, hodując drób, czasem nie da się uniknąć ich zachorowań. Najczęstsze choroby drobiu to choroby pasożytnicze, kiedy to różne pasożyty atakują je, zwłaszcza z zewnątrz. Pasożyty zazwyczaj zadomawiają się w piórach i skórze zwierząt pierzastych i są bardzo nieprzyjemne dla drobiu, ponieważ mają tendencję do wywoływania silnego uczucia świądu, co znajduje odzwierciedlenie w zachowaniu zwierząt. Aby uchronić drób przed cierpieniem, należy regularnie sprawdzać jego stan i w przypadku stwierdzenia obecności pasożytów na zwierzętach podjąć natychmiastowe działania. Przeczytaj o powszechnych oznakach zarażenia pasożytami u drobiu, abyś mógł wcześnie zauważyć problem i nie dać swoim zwierzętom domu na zbyt długo. Następnie omówimy najczęstsze pasożyty, które mogą zaatakować drób w Twoim stadzie oraz sposoby zapobiegania inwazji pasożytów i pozbywania się ich w razie potrzeby.

Objawy zakażenia pasożytami u drobiu

Zakażenie pasożytami u drobiu ma zauważalny wpływ na ich zachowanie - stają się niespokojne, kiwają głowami z boku na bok i prawie tracą kontrolę, gdy pasożyty nadmiernie się rozmnożą. Oczywiście próbują pozbyć się świądu poprzez drapanie, co skutkuje utratą piór. Gdy pasożyty przerastają, niektóre części ciała stają się zupełnie gołe. Pióra, które pozostały, tracą swój naturalny wygląd - są nieuporządkowane i połamane. Po pierwsze z powodu drapania, a po drugie dlatego, że skubią ją niektóre pasożyty. U ptaków wodnych pióra stają się mniej wodoodporne, a następnie brudne i widocznie mokre.

Różne pasożyty mogą być również widoczne bezpośrednio przy dokładnym badaniu piór i skóry drobiu. W przypadku wszy można nawet znaleźć kępki jaj w piórach, gdy nadmiernie się rozmnożą.

Dalsze przyczyny można zaobserwować w postaci zmniejszonej ilości znoszonych jaj. Utrata masy ciała zwierząt lub rozwój kanibalizmu również może być oznaką inwazji pasożytów. W najgorszych przypadkach zwierzęta giną, co dotyczy zwłaszcza młodego lub osłabionego chorobą drobiu, gdy jest silnie atakowany przez pasożyty.

Wszoły

Wszoły to szeroko rozpowszechniony gatunek pasożytniczych owadów, do których należą np. mączniki, muchy pierzaste i wszy. Charakteryzują się spłaszczonym ciałem i małymi pazurkami na nogach, które można zobaczyć pod mikroskopem. Wszy atakują całe ciało, ale oczywiście najczęściej występują tam, gdzie drób nie może sięgnąć dziobem, a więc na brzuchu, pod skrzydłami i w okolicy klatki piersiowej. Porażenie drobiu (najczęściej kur domowych) przez wszoły zwiększa ryzyko kanibalizmu.

Trzmiele

Trzmiel kurzy to bardzo dokuczliwy pasożyt, którego celem jest nie tylko drób, ale także gołębie, inne dzikie ptaki, a nawet niektóre ssaki. Pobieżne spojrzenie na pióra czyni go prawie niemożliwym do wykrycia, ponieważ ten mały roztocz przyczepia się do skóry, aby żywić się krwią swojej ofiary. Ponieważ trzmiele żywią się krwią, mogą być nosicielami dżumy ptasiej lub zapalenia mózgu. Gdy trzmiele nie wysysają krwi, zwykle w ciągu dnia, szukają schronienia w różnych szczelinach kurnika i składają tam swoje larwy. Zarażenie kurnika następuje szybko ze względu na liczbę larw, które może złożyć jedna samica.

Roztocza piór

Roztocza pierzaste występują głównie na ogonie i skrzydłach drobiu, gdzie żywią się krwią i podobnie jak trzmiele sprawiają, że drób jest bardziej podatny na zarażanie się różnymi chorobami. Zwiększają też ryzyko wystąpienia wysypek skórnych. W miejscach dotkniętych chorobą, pióra są uszkodzone tak, że wyglądają jakby zostały odgryzione. Pozbycie się tego roztocza jest dość trudne, a proces całkowitego wyplenienia go z kurnika i usunięcia ze zwierząt często trwa długo.

Pchły

Nie zdarza się to tak często, ale pchły mogą zadomowić się na drobiu. Pchły powodują również silne swędzenie, a z powodu częstego drapania, w końcu na drobiu zamiast piór można zobaczyć całkowicie łyse plamy.

Wapień

Na koniec warto wspomnieć o kamieniu wapiennym, który również dość często dotyka drób, ale jego przejawy są zupełnie inne niż wyżej wymienionych pasożytów. Dotyka nieopierzonych części ciała, zwłaszcza nóg . Pokrywają się one grubym, białym nalotem, gdy są dotknięte kamieniem wapiennym. Wywołują ją pasożytnicze roztocza. U ptaków grzebiących jest to świerzbowiec kurzy, którego przedstawiciele zagrzebują się w warstwie rogowej skóry na biegaczach. Pozostawiony bez leczenia kamień powoduje ból u ptaków.

Zapobieganie inwazji pasożytów u drobiu

Jeśli chodzi o zapobieganie inwazji pasożytów u drobiu, konieczne jest oczywiście utrzymywanie kurnika lub innych budynków i wybiegów dla drobiu w relatywnej czystości. Regularnie zmieniaj  ściółkę w kurniku, aby utrzymać ją w suchości i czystości. Dzieje się tak dlatego, że pasożyty najłatwiej namnażają się w złych warunkach otoczenia.

Takie kury same dbają o usunięcie pasożytów i utrzymanie piór w dobrej kondycji poprzez linienie. Podczas pierzenia oczyszczają swoje ciało poprzez "kąpiel" w popiele drzewnym lub drobnym piasku. Aby mogły przeprowadzić ten proces, musisz przygotować dla nich popielnicę. Jako popielnica może służyć albo zwykły otwór w ziemi, albo niska plastikowa tacka. Zawartość popielnika należy wymieniać co najmniej dwa razy w roku.

Leczenie chorób pasożytniczych drobiu

Czasami odpopielanie nie wystarcza i wtedy należy zastosować specjalne preparaty przeciw pasożytom. Niektóre z nich stosuje się bezpośrednio na zwierzęta, inne można wykorzystać do oprysku ścian i podłogi kurnika, gdzie pełzają trzmiele. Oprócz specjalnych środków odstraszających trzmiele, można je leczyć ziemią okrzemkową lub popiołem drzewnym, które dokładnie wcieramy w pióra. Proces ten może wymagać kilkukrotnego powtórzenia, aby całkowicie wyeliminować tych niechcianych gości.

Jeśli w porę nie pozbędziesz się pasożytów z drobiu, możesz stracić swoich pierzastych pupili. Dlatego należy uważnie obserwować swoje zwierzęta domowe i w razie potrzeby jak najszybciej podjąć odpowiednie działania.

Inne artykuły

Jak wygląda wrzesień w ogrodzie?

16.09.2024

Jak wygląda wrzesień w ogrodzie?

Wrzesień to miesiąc, w którym przygotowujemy ogród na nadejście jesieni i zimy. Wiele roślin jeszcze kwitnie, ale inne już przygotowują się do zimowego odpoczynku. Co zrobić w ogrodzie i jakie prace czekają na przebudzenie wiosny?

Czytaj artykuł
Jak hodować świnkę morską?

10.09.2024

Jak hodować świnkę morską?

Świnka morska jest ulubionym zwierzęciem wielu ludzi ze względu na jej charakter i mniejsze wymagania dotyczące opieki. Mimo to ważne jest, aby znać zasady, których każdy powinien przestrzegać podczas hodowli świnek morskich. Dołącz do nas, aby zapoznać się z podstawami opieki, które zapewnią, że Twoja świnka morska będzie zdrowa i szczęśliwa. 

Czytaj artykuł
Klucz do udanych zbiorów

06.09.2024

Klucz do udanych zbiorów

Sierpień to radosny okres zbiorów dla ogrodników, ale jest to również bardzo pracowity czas. Ogrody zaczynają zapełniać się świeżymi owocami i warzywami czekającymi na zebranie i przetworzenie. To również sprawia, że ten ostatni miesiąc lata jest miesiącem obfitości. Jednak nawet w ogrodach najbardziej doświadczonych ogrodników rzeczy nie zawsze wyglądają tak idealnie, jak nam się wydaje. 

Czytaj artykuł

KONKURS: Zapisz się do naszego newslettera

i otrzymaj paszę uzupełniającą ACIDOMID.