
Jak pozbyć się Ptaszyńca u kur?
Ptaszyniec kurzy to niewielki pasożyt, który atakuje drób, ale także gołębie i inne ptaki. Jego obecność u zwierząt gospodarskich może powodować znaczne problemy, ale można go efektywnie zwalczać. Zapoznaj się z praktycznymi radami, jak pozbyć się ptaszyńca z kurnika i zapobiec ich powtórnemu pojawieniu się.
Jak rozpoznać Ptaszyńca
Ptaszyńce są bardzo małymi pasożytami, których rozmiar po wessaniu krwi osiąga 1 mm. Ze względu na podobieństwo często mylone są z kleszczami. Są najbardziej aktywne w nocy, kiedy pasożytują na kurze. Na pierwszy rzut oka ich obecność nie jest zauważalna, trzmiel na kurze się chowa pod piórami, gdzie wysysa krew. W ciągu dnia chowają się w szczelinach kurnika, gdzie składają jaja.
Jeśli ptaszyńce są obecne u Twoich kur, z pewnością będziesz o tym wiedział. Drób zacznie wykazywać oznaki podrażnienia, niepokoju i zacznie się drapać. W rezultacie tracą pióra. Możliwe jest również zmniejszenie lub całkowite zakończenie znoszenia jaj. Jeśli podejrzewasz obecność ptaszyńców, dokładnie sprawdź kury i ich kurnik.
Zwalczanie Ptaszyńca u kur
Pierwszym krokiem w walce z ptaszyńcami jest dokładne oczyszczenie kurnika. Najpierw należy usunąć starą ściółkę i przystąpić do dezynfekcji obszaru. W tym celu można użyć specjalnych preparatów przeciw trzmielom, takich jak Čmelíkostop. Skoncentruj się na wszystkich szczelinach i ukrytych miejscach, w których mogą ukrywać się trzmiele, i nie zapomnij o podłogach i sufitach. Zaleca się powtórzenie tej procedury po pewnym czasie, aby zapewnić 100% skuteczność. Upewnij się, że wszystko odbywa się w bezpiecznej odległości od kur.
W ten sposób można również użyć ziemi okrzemkowej. Zaleca się jednak umycie kurnika gorącą wodą przed użyciem, poczekać, aż ściany wyschną, a następnie pokryć je ziemią okrzemkową. Ponownie, należy zwrócić uwagę na każdy zakamarek, w którym mogą ukrywać się ptaszyńce.
Można również użyć wapna gaszonego zmieszanego z wodą zgodnie z instrukcją i za pomocą pędzla pomalować cały kurnik. Następnie pozostawić do wyschnięcia na co najmniej tydzień.
Leczenie kur
Same kury mogą być leczone produktami przeciwpasożytniczymi specjalnie zaprojektowanymi do zwalczania ptaszyńca, ale można również użyć ziemi okrzemkowej lub popiołu drzewnego. Spreje przeciwko trzmielom są bardzo skuteczne i szybko pozbywają się problemu. Jednocześnie ich stosowanie jest bardzo proste. Zawsze należy stosować na pióra i skórę kur.
Ziemia okrzemkowa powinna być nakładana dokładnie na pióra aż do skóry na wszystkich dotkniętych obszarach. Jeśli zdecydujesz się użyć popiołu drzewnego, upewnij się, że popiół jest zimny. Następnie należy posypać nim ciało kury. Nie zapomnij o głowie. Powtarzaj tę procedurę kilka razy dziennie. W ciągu kilku dni trzmiele znikną.
W okresie leczenia należy unikać spożywania jaj i mięsa. W przypadku jaj wystarczy tydzień, w przypadku mięsa najlepiej miesiąc.
Prewencja
Aby uniknąć powrotu trzmieli, należy przestrzegać podanych poniżej środków ostrożności. Utrzymuj kurnik w czystości i regularnie zmieniaj ściółkę. Dokładnie i regularnie czyść i dezynfekuj wszelkie ukryte miejsca, które są lubiane przez ptaszyńce. Po zakupie nowej kury należy zawsze dokładnie sprawdzić, czy nie jest zarobaczona. Nie zapomnij o popielniczce, która pomaga dezynfekować kury.
Ptaszyńce mogą stanowić poważny problem dla hodowców kur, ale dzięki dokładnemu czyszczeniu, dezynfekcji kurników i środkom zapobiegawczym można ograniczyć ich obecność. Wczesna identyfikacja problemów jest również kluczem do opanowania sytuacji. Dlatego należy zwracać uwagę na wszelkie zmiany zachodzące u kur
Inne artykuły

31.03.2025
Rodzaje jaj
Kiedy mówimy „jajko”, większość z nas automatycznie myśli o kurzym jajku. Niewiele osób w pierwszej kolejności myśli o innych rodzajach. Wiemy jednak, że inne ptaki również znoszą jaja - a niektóre z nich są nawet powszechnie dostępne. W sklepach najczęściej spotykane są jaja kurze, gdzieniegdzie pojawiają się jaja przepiórcze. Inne gatunki są raczej rzadkie. W dzisiejszym artykule przyjrzyjmy się zatem, które jaja nadają się do spożycia i czym się od siebie różnią.
Czytaj artykuł
30.03.2025
Hodowla alpak i lam

24.03.2025
Jak obcinać pazury u psa?
Tak jak rosną nam paznokcie, naszym psom rosną pazury. Dlatego tak ważne jest ich regularne przycinanie i pielęgnacja. W przeszłości pielęgnacja pazurów nie była tak ważna, ponieważ psy spędzały więcej czasu na zewnątrz - biegając po ogrodzie, asfalcie lub innych twardych powierzchniach, które naturalnie ścierały ich pazury. Dziś jednak często to już nie wystarcza.
Czytaj artykuł