

Autor: Pavel Frček
30.04.2024
Jak pozbyć się myszy w domu?
Myszy w domu mogą być prawdziwym utrapieniem. Są nie tylko szybkie, ale i przebiegłe. Nie należy więc brać ich za pewnik. Jeśli zauważyłeś ich obecność, ważne jest, aby działać szybko, aby zapobiec ich rozprzestrzenianiu się i powodowaniu dalszych niedogodności. Dołącz do nas, aby dowiedzieć się, jak pozbyć się myszy z domu.
Skąd można wiedzieć, że w domu jest mysz?
Zaufaj nam, na pewno zauważysz ich obecność. W momencie, gdy zaczniesz znajdować przeżute jedzenie, druty i odchody w całym domu, jest to prawie pewne. Stopniowo usłyszysz również ich piszczenie, drapanie i samodzielne poruszanie się.
Blokowanie dostępu
Po pierwsze, ważne jest, aby zapobiec przedostawaniu się myszy do domu. Sprawdź nawet najmniejsze pęknięcia w ścianach, dziury i otwory wokół drzwi i okien. Następnie należy zapobiec dalszemu dostępowi, uszczelniając otwory odpowiednim materiałem, takim jak beton, kit lub tynk.
Czystość jest niezbędna
Myszy przyciąga jedzenie, śmieci i bałagan, więc utrzymuj swój dom w czystości. Nie zostawiaj otwartego jedzenia, najlepiej przechowuj je w zamykanych pojemnikach i sprzątaj okruchy i resztki, które mogą przyciągać myszy.
Naturalne repelenty
Czego myszy nienawidzą? Możesz wypróbować wiele starych porad dotyczących domowych pułapek na myszy. Działają one głównie na ich zmysł węchu. Spróbuj rozsypać rumianek, czosnek lub liście orzecha włoskiego wokół domu. Na przykład olejek miętowy jest również znany ze swojego odstraszającego działania. Wystarczy namoczyć w nim bawełnianą szmatkę i umieścić ją w miejscach, w których często pojawiają się myszy.
Można również polegać na naturalnych drapieżnikach. Najprostszym sposobem jest posiadanie kota, który jest naturalnym łowcą myszy. Ponadto sam zapach naszych zwierząt działa odstraszająco. Pustułka, myszołów lub sowa również wyłapią myszy.
Ultradźwiękowy odstraszacz myszy
Podobnie jak kuny, myszy są również pod wpływem sygnałów ultradźwiękowych, które są bardzo nieprzyjemne dla gryzoni. Ultradźwiękowy odstraszacz myszy może zmieniać częstotliwości, więc nie ma ryzyka, że gryzoń przyzwyczai się do dźwięku po pewnym czasie. Urządzenie jest całkowicie bezpieczne dla ludzkiego ucha.
Pułapki na myszy
Pułapki to klasyczne rozwiązanie. Jest to skuteczna i bezpieczna metoda łapania myszy. Istnieją różne rodzaje, w tym tradycyjne, elektroniczne lub pułapki domowe. A co umieścić w pułapce na myszy? Kluczem do sukcesu jest oczywiście odpowiednia przynęta na myszy. Możesz spróbować kawałka sera, orzechów, chleba lub innych wypieków, krakersów lub bekonu. W przeszłości powszechnie stosowano również lepkie pułapki na myszy. Zostały one jednak zakazane ze względu na ich drastyczny charakter. Lepkie pułapki na myszy zabijały myszy w szczególnie bolesny sposób i często łapały w pułapkę inne zwierzęta.
Profesjonalna pomoc
W przypadku nieudanych prób eliminacji lub poważnej nadpopulacji myszy, warto rozważyć skorzystanie z profesjonalnej pomocy. Profesjonaliści mają wystarczającą wiedzę i specjalne metody, aby zapewnić skuteczne rozwiązanie.
Długoterminowa profilaktyka przeciwko myszom
Po skutecznym wyeliminowaniu myszy ważne jest, aby podjąć środki w celu długoterminowej profilaktyki. Regularnie sprawdzaj swój dom pod kątem dodatkowych myszy, utrzymuj go w czystości i porządku, aby zminimalizować ryzyko ich powrotu.
Myszy w domu to nieprzyjemny problem, z którym można walczyć przez bardzo długi czas. Ponieważ są one przebiegłe, niektóre pułapki mogą nie działać. Dlatego wypróbuj wiele opcji i zaufaj, że mysz nie zostanie z tobą na długo.
Inne artykuły

29.04.2025
Smycz na obroży czy na szelkach – co lepsze dla psa?
Na rynku znajdziesz wiele różnych typów szelek i obroży. Ale skąd wiedzieć, która z opcji będzie najlepsza dla Twojego pupila? Przyjrzyjmy się temu razem!
Czytaj artykuł
29.04.2025
Jak wygląda rok pszczelarski?
Praca pszczelarza zależy od natury – od pogody, temperatur i przede wszystkim od dostępności naturalnych źródeł pożywienia dla pszczół. Dlatego kluczowe jest śledzenie cyklu rocznego, który obejmuje kwitnienie tzw. roślin przewodnich. Każdy okres ma swoje specyficzne wymagania dotyczące opieki nad rodzinami pszczelimi. Rok pszczelarski można podzielić na siedem podstawowych okresów, z których każdy wymaga konkretnych działań i zabiegów. Przyjrzyjmy się im razem.

27.04.2025
Jak hodować szynszylę?
Hodowla szynszyli cieszy się coraz większą popularnością dzięki ich uroczemu wyglądowi, przyjaznemu usposobieniu i wyjątkowo miękkiej sierści. Te małe gryzonie, pochodzące z andyjskich rejonów Ameryki Południowej, zostały niemal całkowicie wytępione w naturze z powodu polowań dla futra. Obecnie szynszyle są hodowane głównie jako zwierzęta domowe. Są to zwierzęta nocne, które większość dnia przesypiają, a aktywne stają się po zmroku. Są bardzo towarzyskie, dlatego zaleca się hodować je przynajmniej w parach. Przeciętna długość życia szynszyli wynosi 10–15 lat, choć zdarzają się osobniki dożywające nawet 20 lat.
Czytaj artykuł